שתף

"הפרד ומשול": על התחרות בעולם האשראי הצרכני

האם הפתרונות אשר הוצעו על ידי הממשלה ייטיבו עם הציבור? על התשובות והמחלוקות, בכתבה שלפניכם

24.12.2015

רבים מאיתנו שמעו על כוונות הממשלה להוציא את אפשרויות מתן האשראי ע"י הבנקים, אשר עד כה משמשים כגורם הבלעדי אשר אמון על משימות אלו. לאחרונה התפרסם דו"ח ביניים של הוועדה להגברת התחרותיות בשירותים בנקאיים נפוצים, אשר שפך אור (חלקי) על כוונות הממשלה העתידיות.

הלוואות לכל מטרה

הכוונה אולי נכונה, אולם האופרציות עדיין לא בשלות מספיק ושאלות רבות הן מצד הבנקים וחברות האשראי והן מצד הצרכנים – נותרו עדיין פתוחות.

היותו של הדו"ח עדיין בשלבי טיוטה, מרמז כי המועד לשינוי בשטח עדיין רחוק מאוד. הבנקים אשר מחזיקים בחברות כרטיסי האשראי, ממשיכים להציעם במחירים גבוהים לקהל הרחב ובנוסף מעניקים את מרב האחוזים מהאשראי הצרכני – ימשיכו לעשות כרצונם.

האם הפתרונות אשר הוצעו ייטיבו עם הציבור?

יש שיגידו כי המלצות הועדה מועילות למשק, אולם באופן חלקי.

בעיית הריכוזיות עתידה להיפתר אם ייושמו הפעולות הנדרשות.

אולם, אותן פעולות לא לוקחות בחשבון או לפחות אינן מציעות חלופות אשר תיתנה מענה הולם. למשל, בדו"ח שהוגש לא ניתנה תשובה לסוגיית רכישת חברות האשראי. כל גוף אשר ירכוש בסופו של דבר את החברות ירצה להחזיר את ההשקעה בזמן הקצר ביותר, ולכן עלול לגבות עמלות גבוהות מאלו שקיימים כיום.

בנוסף לזאת, עדיין לא ברור האם העובדה שהבנקים לא ינפיקו כרטיסי אשראי משלהם תטיב עם הציבור או לא, משום שמצב זה יגרום לתנודות במועדי חיובי כרטיסי האשראי, שהציבור יהיה מחויב להן.

לסיכומו של עניין:

המלצות לחוד ופעולות לחוד.

נכון להיום, אין שום תאריך בו יתחילו השינויים הלכה למעשה, מה גם כי אין החלטה על הפעולות להן יהיו כפופים הבנקים וסך הארגונים במשחק. נותר רק לקוות כי הממשלה תאיץ את התהליך ותקבל את ההחלטות הנכונות עבור כולנו.

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לקבלת כרטיס אשראי חוץ בנקאי, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש