שתף

"הפוך, גוטה, הפוך!"

שוב המדינה מוציאה את הכסף שלנו על קמפיינים ומסיבות עיתונאים, כי היא מעדיפה את הדרך הקלה והידועה. הרי במקום לעבוד קשה, הכי קל לה להטיל את האחריות על האזרחים. מאמר דעה

15.10.2017

מתי כבר תשכיל המדינה להבין שהחובה שלה היא הזכות שלנו – האזרחים.

רוב האנשים אינם מודעים לזכויות הפיננסיות שלהם.

אלה אותם אנשים שלא מודעים לזכויות הרפואיות שלהם או לזכויות שלהם בביטוח הלאומי, במס הכנסה ובעוד גופים שרק למשמע שמם , עוברת אצלם צמרמורת.

מחקר חדש שפרסם בנק ישראל מראה, כמה לא מפתיע, שהקמפיין אשר מזמין אנשים למצוא את הכספים האבודים שלהם (המוכר גם כרגולציית "הר הכסף") חילחל בעיקר אצל החברים בעשירונים העליונים, אנשי המעמד הסוציו-אקונומי הגבוה והרבה פחות אצל מי שצריך את הכספים הללו יותר.

כן, יש, כמובן, המון הסברים לעובדה שכסף רב (שהוא, בסופו של דבר, הכסף שלנו) נשפך לשווא: העשירונים התחתונים פחות נגישים לטכנולוגיה, הם חסרי ביטחון בידע הפיננסי שלהם ושהמסרים עברו להם (שוב פעם) מעל הראש בלי להזיז שערה מראשם.

אבל כל זה לא באמת משנה. חובת המדינה לתת לנו האזרחים את הזכויות המגיעות לנו באופן אקטיבי!

המדינה צריכה למצוא אותנו, לא רק כשהיא מבקשת מיסים, או מוציאה לפועל, או מעקלת, קונסת או כונסת, אלא גם כשהיא צריכה, וסליחה מראש על המילה הגסה – לעבוד בשבילנו.

המדינה יודעת עלינו הכל, אלפי פקידים מבקשים מאיתנו במשך השנה למלא עשרות אלפי מסמכים ותצהירים על כל תנועה קטנה שלנו, על כל הכנסה, על כל מחלה, על כל פיקדון ועל כל שינוי במצב הפיננסי שלנו.

אז במקום לקחת את הנתונים הללו ורק לחשוב איך לקחת מאיתנו עוד, חובתה גם לתת לנו באופן יזום מה שמגיע לנו.

אין צורך בקמפיינים, אין צורך במסיבות עיתונאים, יש צורך שהמדינה תמלא את חובתה:

יש לנו זכויות בביטוח הלאומי? אל תחכו שנבקש, תנו לנו אותם.

מגיע לנו החזר בסוף שנה ממס הכנסה? אל תחכו שנבדוק – תנו לנו אותו.

יש בבעלותנו כספים אבודים אצל הקופות הפנסיוניות? תמצאו אותנו, ותנו לנו אותם!

* המאמר הוא מאמר דעה מאת אמיר אבן טוב.


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש