שתף

המשקיעים הקטנים עוברים לתיקי השקעות מבוססי קרנות נאמנות

המשקיעים הקטנים עוברים לתיקי השקעות מבוססי קרנות נאמנות

20.09.2014

קרוב לרבע טריליון שקלים מנוהלים בתעשיית תיקי ההשקעות בישראל. נתונים חדשים שפורסמו מאפשרים להציץ לנעשה בה.

 

רשות ניירות הערך פרסמה באחרונה, לראשונה, נתונים חדשים ומעניינים על תעשיית תיקי ההשקעות בישראל – תעשייה שבה מתנהלים קרוב לרבע טריליון שקלים מכספי הציבור.

 

מנהלי תיקים

 

מהנתונים ניתן ללמוד על מספר מגמות מעניינות, כמו למשל על העובדה כי יותר ויותר לקוחות קטנים, אפילו כאלה שיש להם רק כמה מאות אלפי שקלים, עוברים להשקיע באמצעות תיקים מנוהלים, ככל הנראה בשל הריבית הנמוכה, בעיקר באמצעות בחירה בתיקים שכובד המשקל שלהם מרוכז בקרנות נאמנות. הנה 10 נתונים ששווה לדעת:

 

 1. בסך הכל, נכון לסוף יוני 2014, ישנם 84 אלף לקוחות בתעשיית ניהול התיקים, שלהם במצטבר נכסים בשווי של 246 מיליארד שקלים.

   
 2. כ-60 אחוז מהלקוחות הם פרטיים וכ-40 אחוז הם מוסדיים (קרנות נאמנות, קופות גמל וקרנות פנסיה).

   
 3. זינוק של קרוב ל-40 אחוז נרשם במחצית השנה הראשונה של 2014 בנכסים המנוהלים בעיקר בתיקים המבוססים על קרנות הנאמנות (25.2 מיליארד שקל לעומת 17.94 מיליארד).

   
 4. כעת - 36 אחוז ממספר התיקים המנוהלים של הלקוחות הפרטיים מגיע לתיקים מבוססי קרנות, לעומת 31 אחוז בתחילת השנה (כ-17 אחוז מהיקף הנכסים הכספיים לעומת 13 אחוזים בתחילת השנה).

   
 5. עיקר העלייה בהיקף הנכסים המנוהלים במחצית הראשונה של 2014 נרשמה בקרוב הלקוחות הפרטיים, עלייה של 7 אחוז, כעשרה מיליארד שקל, כאשר כשני מיליארד שקל נוספו לתיקי הלקוחות המוסדיים.

   
 6. בענף פועלות כ-120 חברות, כאשר במספר החברות בענף יש ירידה בהשוואה ל-2012, של עשרה אחוז, בשל מגמת האיחוד בין בתי השקעות שונים והרגולציה הכבדה.

   
 7. כ-86% מהנכסים מנוהלים על ידי 14 אחוז מהחברות בלבד, כ-17 במספר.

   
 8. ל-4 אחוז מהחברות הפועלות בענף יש יותר מ-5,000 לקוחות כל אחת, ל-75 אחוז מהחברות יש פחות מ-500 לקוחות.

   
 9. כ-72 אחוז מנכסי הלקוחות הפרטיים מרוכזים בידי 8 אחוז מהחברות בתעשייה. כמחצית מהנכסים של הלקוחות הפרטיים, 72 מיליארד שקל, נמצאים ב-3,633 תיקים בלבד. כלומר 4 אחוז מכלל התיקים, בשווי ממוצע של 16 מיליון שקל לתיק.

   
 10. רק 23 אחוז מהחברות מספקות ייעוץ השקעות, כלומר נאמנותן היא רק ללקוח. המשמעות היא שהרוב המוחלט של פעילות ניהול התיקים מבוצע היא על ידי חברות שיש להן אינטרס לקדם גם מוצרים שלהן, כלומר, בתי השקעות שיש להם קרנות נאמנות, תעודות סל ועוד מוצרים שהם מנהלים בעצמם.למי כדאי לפתוח תיק?

 

במשך שנים רבות היה מקובל כי ניהול תיקים אישי, הוא עניין השמור למיליונרים בלבד – שיכולים להרשות לעצמם לממן חברה מקצועית שתנהל את ההון הפנוי שלהם. כיום, והנתונים מראים זאת, יותר ויותר אנשים, גם כאלה שהחסכונות שלהם הם מאות ואפילו עשרות אלפי שקלים, בוחרים בפתרון הזה.

 

מהנתונים עולה כי ישנן כיום כ-3,000 תיקים פעילים בשווי של פחות ממאה וחמישים אלף שקל, וכ-12,000 תיקים שהשווי שלהם נע בין סכום זה לבין חצי מיליון שקלים.

 

התחרות הגוברת בין החברות הפיננסיות בישראל בשנים האחרונות, מביאה לכך שיותר ויותר חברות מוכנות להציע פתרונות איכותיים ומקצועיים גם ללקוחות קטנים ובינוניים – בעלויות נמוכות. במצבה הנוכחי של הכלכלה, כאשר קשה מאוד להשיג תשואה סבירה בתיק שמבוסס על מוצרי מדף בלבד, בחירה בהשקעה באמצעות חברה שכזו עשויה להיות פתרון מצוין עבור רבים.

 

למידע נוסף בנושא : ניהול תיקים

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש