שתף

הממשלה מציגה: התקציב והגזירות

מס הכנסה יועלה בצורה מדורגת וקצבאות הילדים יקוצצו חלקית. המס על משפרי דיור בוטל

26.08.2013

הכנסת אישרה רגע לפני סוף חודש יולי את תקציב המדינה להמשך שנת 2013, ולשנת 2014. זהו תקציבה הראשון של הממשלה החדשה, והוא גובש לאחר דיונים ממושכים במשרד האוצר ובוועדות הכנסת. התקציב עמד בסימן הקיצוץ הגדול שנדרש בו, בשל הגירעון הכבד אליו נקלעה הממשלה. הגירעון נבע מירידה חדה בגביית המיסים בשל ההאטה בצמיחה, ומגידול בהוצאות בשל התחייבויות הממשלה בשורת נושאים.

בתום הקרב על התקציב – ייכנסו כעת לפועל שורת גזירות כלכליות שיפגעו באזרחי המדינה, ויעשירו את קופת המדינה. הגזירות הראשונות שכבר נכנסו לפועל היו התייקרות המיסוי על הסיגריות והאלכוהול והעלאת המע"מ. כעת מתווספת אליהן פגיעה משמעותית בקצבאות הילדים. בנוסף, יספוג הציבור גם התייקרות משמעותית במחירי המכוניות בשל השינויים במיסוי הירוק, שיגרמו ככל הנראה לעליית מחירים של אלפי שקלים בכל מכונית.

הילדים שווים פחות

על פי התכנית שגיבש משרד האוצר - קצבאות הילדים שמקבלת כל משפחה בישראל יירדו מיידית מ-175 שקלים לילד ל-140 שקלים לילד. הקיצוץ אמור לחסוך כ-2.5 מיליארד שקל בשנה למדינה.

עם זאת, היקף הקיצוץ עבור ילדים שנולדו לפני 2003 יהיה מדורג, למשפחות עם יותר משני ילדים. עבור ילד שנולד לפני תאריך זה - הקצבה שתשולם בעבור הילד השלישי תעמוד על סכום של 172.2 ש"ח במקום 295 שקלים כיום, בעד הילד הרביעי – 336 ש"ח במקום 459 שקלים כיום ובעד הילד החמישי ואילך 354.2 ש"ח במקום 389 שקלים כיום.

בתחילה רצה משרד האוצר שגם בעבור ילדים אלה ישולמו רק 140 שקלים בחודש, אך הדבר שונה בוועדות הכנסת. כמו כן קצבאות הילדים לא יעודכנו בשנת 2014, אלא רק משנת 2015 ואילך. בנוסף, הורה שיש לו הכנסה של מעל 800,000 ש"ח בשנה, לא יהיה זכאי לקצבת ילדים. כמו כן תבוטל הפחתת קצבאות ילדים בעד ילדים שלא חוסנו בהתאם לתוכנית החיסונים של משרד הבריאות.

התקציב החדש כולל גם שינויים בתחום מיסוי הנדל"ן. ראשית, הועלה מס הרכישה לרוכשי דירות יוקרה (8% על רוכשי דירות בשווי העולה על 4.5 מיליון שקל ו-10% לרוכשי דירות מעל 10 מיליון שקל). מס הרכישה על מגרשים יעלה מ-5% ל-6%, אלא אם כן בתוך שנתיים הוא ייועד למגורים.

שינוי נוסף שייכנס לקראת סוף אוגוסט - העלאת מיסי הקניה על שלל מוצרי יוקרה ובהם מטוסים, יאכטות, טרקטורונים ועוד.

גזירות נוספות ייכנסו לתוקף בעוד כמה חודשים - בינואר 2014: העלאת שיעורי מס ההכנסה, העלאת מס החברות ל-26.5% ושינוי המיסוי לפי חוק עידוד השקעות הון (שיעור המס שיחול מהשנה הבאה על חברה מועדפת יעמוד על 9% במקום 6% באזור פיתוח א` ו- 16% במקום 12% בשאר חלקי הארץ).

מס ההכנסה יועלה בשיטה הבאה: העלאה של 1% על שכר של עד 14 אלף שקל, 1.5% על שכר שבין 14 ל-22 אלף שקל, ו-2% על שכר הגבוה מ-22 אלף שקל לחודש.

ה"עזים" יצאו

גזירות רבות שתוכננו הוצאו לבסוף מהתקציב. כך למשל בוטל הרעיון להטיל מס בריאות על עקרות בית. כמו כן לא תצא לפועל העלייה הרוחבית שתוכננה במס ההכנסה בשיעור זהה של 1.5% והיא תהיה מדורגת, וכן בוטלה העלאת המס על המשכורות הגבוהות ב-2%, בוטלה גם הפגיעה בחיסכון לפנסיה וכן בוטלו תוכניות המיסוי למשפרי דיור.

במקום הגזירות הללו, הוחלט בממשלה על קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים. המשמעות – הקיצוץ לא יורגש ישירות בכיסי האזרחים, אבל תהיה פגיעה משמעותית בפרוייקטים שונים ובשירותים שהממשלה מספקת. הקיצוץ המשמעותי ביותר אמור להיות בתקציב משרד הביטחון, אבל ניסיון העבר מלמד שהצרכים השוטפים מקשים על ביצוע הקיצוץ. קיצוצים נוספים צפויים לצאת לדרך במשרד החינוך, בביטול שעות לימוד ובמשרד התחבורה, שיאט ביצוע פרוייקטים קיימים ויידחה פרוייקטים חדשים.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש