שתף

המהפכה השקטה בחישוב עלויות הביטוח: על ועדת וינוגרד

המהפכה השקטה בחישוב עלויות הביטוח: על ועדת וינוגרד

05.07.2016

בשנת 2014 הוקמה ועדה בעלת חשיבות רבה לעולם הביטוח - הן מבחינת החברות והן מבחינת הצרכן הפרטי - אך היא לא `הקימה רעש` רב: זוהי ועדת וינוגרד (אין קשר לוועדה ההיא, שהוקמה לאחר מתחמת לבנון השנייה), שהשפיעה בעיקר על חברות הביטוח, אך יש לה אמירה חשובה.

 

זה הזמן לעשות סדר בביטוח שלכם - קבלו הצעות לבדיקת פוליסות הביטוח

 

הגיע הזמן לשנות את שיטת חישוב הקצבאות

 

ועדת וינוגרד של ענף הביטוח הוקמה למעשה כדי לבחון את שיטת החישוב של גובה הקצבאות שמשלם המוסד לביטוח לאומי למבוטחים - כלומר לנו, האזרחים. היא הוקמה על ידי מאיר כהן ממפלגת `יש עתיד`, שהיה אז שר הרווחה.

 

הוועדה הגיעה לשתי מסקנות חשובות: הראשונה - הביטוח הלאומי חישב עד היום את גובה הקצבאות לפי שיטה לא מעודכנת, בעיקר משום שהתבסס על נתוני תמותה לא רלוונטיים (תוחלת החיים בישראל עלתה משמעותית מאז הפעם האחרונה שבה נקבעה דרך החישוב); השנייה - והרלוונטית פחות לאזרח הפשוט - יש להפחית את ריבית ההיוון על תשלום חד-פעמי מ-3% ל-2%.

 

מבחינת חברות הביטוח, המסקנה השנייה היא הרלוונטית יותר, משום שבעקבותיה יכול המוסד הלאומי לתבוע החזר כספי מחברות הביטוח (על חשבון כספים שהעביר `במקומן` למבוטחים) - מה שכבר היום מתבטא בירידות משמעותיות בהכנסות החברות הללו. מבחינת האזרח, המסקנות מביאות בעיקר לתהייה בנוגע לדרך החישוב של גובה הקצבאות והביטוחים השונים כפי שהייתה עד היום.

 

ועדת וינוגרד היא אולי הסימן הראשון לכך שהמדינה מתחילה לשנות את התפיסה סביב ענף הביטוח, ומבינה כי עליה לבוא יותר לקראת האזרחים. באחרונה אף הוחלט להשיב כספים לבעלי רכבים, בשל גביית יתר בביטוח החובה במשך שנים רבות. ייתכן ששני המהלכים הללו הם רק חלק ממהלך כולל שנועד להפוך את ענף הביטוח לידידותי ולנגיש יותר עבור לקוחות החברות השונות - כולל הביטוח הלאומי בעצמו.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader