שתף

המדריך המלא למיסים שאתם משלמים

חלק גדול מההכנסה שלנו חוזר לרשויות המדינה בצורת מס. בישראל נהוגים כיום מיסים רבים. הכירו את המיסים שאתם משלמים, ובראשם: המס העיקרי, הלא הוא מס ההכנסה

כבר אלפי שנים שערים, מדינות ומוסדות חברתיים אחרים גובים מיסים מהחברים בהם – כדי לממן את פעילותם. עם השנים, נוצרו מיסים רבים ושונים, שלכל אחד מהם תפקיד משלו.

בישראל נהוגים כיום מיסים רבים – ואלו העיקריים שבהם:

1. מס הכנסה –

זהו המס העיקרי שגובה המדינה לצורך מימון פעולותיה השונות והמס מוטל על ההכנסות של כל אזרח. זהו מס פרוגרסיבי, כלומר שיעורו עולה ככל שההכנסה עולה בהתאם למדרגות המס שנקבעו (ברמות הנמוכות ביותר המס הוא 0%).

גביית המס העיקרית נעשית בישראל באמצעות גביית מיסוי אוטומטית מהמשכורת החודשית שמשולמת למיליוני השכירים בארץ.

2. מס חברות –

זהו מס אשר מוטל על רווחיהן של החברות הרשומות בישראל. גובה המס משתנה לעתים קרובות וירד לאורך השנים בצורה משמעותית. מגמת הירידה נפסקה בעקבות ועדת טרכטנברג והוא נקבע לאחרונה על שיעור של 25%.

עם זאת, יש לזכור שחברות רבות זוכות לפטורים והקלות, כאמצעי לעידוד פעילות המשק ותעסוקה ומשלמות מס נמוך בהרבה (בעיקר חברות ייצוא וחברות בינלאומיות שפועלות בישראל).

חשוב לציין כי המס אינו מחליף את המיסוי הנפרד שמוטל על דיבידנדים המחולקים לבעלי החברה מרווחיה.

3. מס רווחי הון –

זהו מס שמוטל על הכנסות רבות שמקורן אינו מעבודה, למשל השקעות במניות ובתוכניות חיסכון. גובה המס הוא 20% ליחיד ו-25% לחברה. יש לציין כי בחלק מתוכניות החיסכון לטווח בינוני-ארוך יש פטור חלקי או מלא ממיסוי, כדי לעודד חיסכון זה.

4. מס בריאות –

כל ישראלי מחויב להיות מבוטח בביטוח בריאות, שממומן על ידי תשלום שבו מחוייב כל תושב ישראל בן ,18 למעט מקבלי פטורים. התשלומים מחושבים בשיעור יחסי על פי גובה ההכנסות שיש למבוטח.

חשוב לזכור! כי גם מי שאין לו הכנסות מחויב בתשלום מינימום סך 103 ש"ח (נכון לשנת 2017).

5. ביטוח לאומי -

כל תושב ישראלי בן 18 ומעלה חייב על-פי החוק להיות מבוטח בביטוח הלאומי ולשלם דמי ביטוח, למעט מקבלי פטורים. תשלומי דמי הביטוח מחושבים על-פי גובה ההכנסות ומעמדו של המשלם (שכיר, עצמאי, לא מועסק עם הכנסות או מועסק עם הכנסות).

6. מס ערך מוסף (מע"מ) –

זהו אחד המיסים החשובים ביותר במערכת המיסוי בישראל. הוא ממסה את הערך המוסף בכל שלב בשרשרת הייצור והשיווק, כלומר: את ההפרש בין מחיר המוצר או השירות לסך מחיר התשומות ששימשו לייצור המוצר או מתן השירות.

בפועל מי שנושא בעלות של המס הוא הצרכן, שכן המע"מ נכלל במחירם של מוצרים ושירותים כאחוז ממחירם.

בישראל המע"מ הוא בשיעור אחיד.

שיעור המע"מ נכון לאוגוסט 2017 עומד על 17%.

מספר מוצרים, כגון: ירקות ופירות פטורים ממע"מ. כמו כן, פטור מתשלום מע"מ מונהג בעיר הדרומית אילת לצורך עידוד התיירות בה.

7. מיסוי מקרקעין –

מקור נוסף ומשמעותי להכנסות המדינה הוא מיסוי שוק הנדל"ן.

המיסוי מוטל על מוכרי נכסים, רוכשיהם ומשכירי דירות.

גובה המיסוי תלוי במספר פרמטרים, כגון: הרווח שנוצר מהמכירה של הנכס, מספרן ומועדן של מכירות נדל"ן קודמות שביצעו הבעלים, מספר הנכסים שבבעלותם, שוויו של הנכס ועוד.

8. ארנונה -

לצד מיסי המדינה משלם כל תושב בישראל גם מיסים לרשות המקומית שבה הוא חי לצורך מימון פעילותה.

גם עסקים השוכרים שטח לצורך פעילותם מחויבים בתשלום זה לרשות המקומית. גובה התשלום תלוי במיקום הנכס, בגודלו ובשימוש שנעשה בו.

9. מס קנייה -

מס קנייה הוא מס המוטל על שורה של מוצרי צריכה, בנוסף למיסוי הרגיל.

בישראל מוטל למשל מס קניה גבוה במיוחד על כלי רכב, וההכנסות ממנו מהוות חלק נכבד מהכנסות המדינה. כמו כן, מוטלים מיסי קניה על מוצרים שצריכתם נחשבת למזיקה, כמו: סיגריות ואלכוהול.

10. מכס -

מס המכס מוטל על מוצרים שונים המיובאים לישראל, בעיקר במטרה להגן על התעשייה בישראל. בתשלום מחוייבים כל היבואנים, למעט מי שרוכש מוצרים פרטיים לשימוש אישי בסכומים נמוכים ומוצרים פטורים ממכס בדיוטי פרי.

11. בלו דלק -

בלו דלק הוא אחד המיסים המשמעותיים ביותר בישראל.

הוא מוטל על שימוש בכל סוגי הדלקים בתעריפים שונים שמעודכנים מעת לעת.

מיסוי הדלק בישראל נחשב לגבוה ביחס לרוב העולם, ואת עלותו משלמים בעיקר כל בעלי המכוניות. כמו כן, הוא משפיע על עלויות הייצור התעשייתי.

נכון לאמצע אוקטובר 2017, זמן כתיבת שורות אלו, המחיר המירבי לליטר בנזין 95 נטול עופרת (בשירות עצמי) עומד על 6.06 ש"ח לליטר.

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע להחזר מס, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש