שתף

הלוואות לעסקים קטנים – כל מה שצריך לדעת

בשנים האחרונות גדלה המודעות לנושא ההלוואות לעסקים הקטנים בקרב מקבלי ההחלטות ובקרב קהילה הפיננסית בישראל, המציעה יותר ויותר אפשרויות בנושא

10.11.2014

העסקים הקטנים והבינוניים הולכים ותופסים חלק גדל והולך בפעילות האשראי במשק, אבל עדיין משלמים ריבית גבוהה משמעותית מהעסקים הגדולים.

 

תמונת מצב

 

אחד הנושאים הקריטיים ביותר להצלחתם של עסקים קטנים הוא תנאי האשראי שלהם.

במילים אחרות: הלוואה לעסקים קטנים.

ניהול שגוי של תזרים המזומנים, יכול להכשיל כל עסק, גם כזה שיש לו לקוחות מרוצים ומשלמים.

ניהול נכון, לעומת זאת - יכול לחסוך כסף רב, ולסייע לעסק להתרומם.

 

* להלן מספר דוגמאות בהם תוכלו לקבל מידע על הלוואות הקיימות במשק:

 

הלוואה של 10,000 ש"ח

הלוואה של 20,000 ש"ח

הלוואה של 30,000 ש"ח

הלוואה של 40,000 ש"ח

 

בשנים האחרונות גדלה המודעות לנושא בקרב מקבלי ההחלטות ובקרב קהילה הפיננסית בישראל, המציעה יותר ויותר אפשרויות לעסקים קטנים.

ולמרות זאת, עדיין, רוב העסקים בוחרים במתכונת המוכרת של הישענות על לקיחת הלוואה לעסקים קטנים באחד הבנקים הגדולים.

 

                             

 

באחרונה, פורסמו נתונים חדשים של הסוכנות לעסקים הקטנים והבינוניים במשרד הכלכלה, לשנת 2013-2014.

 

מהנתונים עולה כי אשראי בנקאי הוא אמצעי המימון העיקרי לעסקים קטנים ובינוניים בישראל, ומהווה מעל 80% מהאשראי לעסקים. מעל 95% מהאשראי הבנקאי ניתן על ידי חמש הקבוצות הבנקאיות הגדולות.

בשנת 2013 עמד סך ההלוואות, שהעמידו הבנקים למגזר העסקי על 422 מיליארד ש"ח, מתוכם: 187 מיליארד ש"ח - הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים.

 

יחד עם זאת, משנת 2008 יש מגמה של עלייה בכמות ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים וירידה קלה בכמות ההלוואות לעסקים הגדולים.

כך, למשל, בשנת 2013 חלה ירידה של 15.7% בהלוואות הבנקים לכלל העסקים, אך עלייה של 8.9% חלה בסך ההלוואות, שניתנו לעסקים קטנים ובינוניים. 

ועדיין, הריבית הבנקאית בישראל להלוואות לעסקים קטנים כפולה כמעט מהריבית הבנקאית שהעסקים הגדולים משלמים (אך ההפרש נמצא במגמת ירידה).

 

שיעורי הריבית על הלוואות לעסקים קטנים עמדו בשנה שעברה על 6.5% בממוצע, בעוד שעסקים גדולים שילמו ריבית של 3.5% בלבד בממוצע.

המדינה הגדילה בשנים האחרונות את הערבויות שהיא מעניקה להלוואות לעסקים, ובמהלך 2013 אושרו כ-4,000 הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בהיקף של כ-2 מיליארד שקלהבמסגרת של קרן למתן הלוואות בערבות מדינה - פי 12 ביחס לשנת 2007.

לצד הקרן הזו, בתחום האשראי פועלות עוד מספר קרנות מימון, כמו קרן קורת, קרנות הסוכנות היהודית והאגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית.

 

מהנתונים עולה עוד שכ-22% מהעסקים הזעירים (המעסיקים עד ארבעה מועסקים) דיווחו על ירידה בהיקף האשראי, אך רק כ-2% מהעסקים שבהם 49-20 מועסקים דיווחו על ירידה כזו.

יותר עסקים זעירים גם דיווחו על ירידה בהערכת העסק את יכולתו לגייס אשראי מהבנק (18%) לעומת עסקים בינוניים (11%).

 

ומה מציעים הבנקים כיום?

 

רוב הבנקים מקדישים כיום מאמצים ניכרים מבעבר למשיכת עסקים קטנים ובינוניים.

התנאים שניתן לקבל משתנים כמובן מעסק לעסק, ותלויים בטיב פעילותו ובהיסטוריית האשראי שלו.

בבנקים השונים ניתן לקבל הלוואות רגילות, ובחלקם גם הטבות באמצעות קרנות בערבות המדינה. כמו כן, מציעים הבנקים הטבות שונות – אותן הם מעדכנים מעת לעת.

 

כך, למשל, בנק "הפועלים" משיק בתקופה זו מועדון הטבות לעסקים קטנים, שיעניק הטבות שונות לבעלי העסקים ולעובדיהם – מהנחה על דלק, דרך הנחות על ארוחות עסקיות מוזלות ועד הנחו על ציוד משרדי ועל שירותי מיחשוב.

בנוסף, ייהנו עסקים קטנים, שיצטרפו למועדון, מהטבות בתחומי הפרסום והשיווק, הביטוח ועוד.

 

כמו כן, יכולים עסקים ליהנות ממתן אשראי ישיר בסכום של עד 400 אלף ש"ח בלחיצת כפתור באתר, בלי ביטחונות וללא צורך להגיע לסניף בנק "הפועלים".

בבנק "לאומי" משווקים בימים אלה בין השאר קרן להלוואות של עד מיליון שקל בהליך אישור של עד 14 ימי עסקים, עם בטחונות בשיעור של עד 25% מגובה ההלוואה, ריבית 1.9% פלוס פריים ואפשרות לדחיית תשלום הקרן עד לשנה.

 

בבנק "מזרחי-טפחות" מתמקדים בשיווק קרן בשווי מיליארד וחצי שקלים, שהוקמה לאחר שהבנק שזכה במכרז של המדינה, ומיועדת להלוואות לעסקים קטנים בערבות המדינה, לצורך מימון הון חוזר - הרחבת עסקים קיימים והקמת עסקים חדשים.

 

בבנק "דיסקונט" מציעים, בין השאר: קרן לעסקים קטנים שמעניקה הלוואות למימון ציוד, פיתוח עסקי ועוד, לתקופה של 5 שנים, וכן הלוואות כנגד צ`קים דחויים.

 

אפיקים נוספים

 

רוב האשראי של העסקים הקטנים נלקח מהמערכת הבנקאית, אבל בשנים האחרונות התפתחו עוד אפיקי מימון.

למשל: חברות פיננסים, המספקות מימון מגוון, החל מאשראי לזמן קצר כנגד המחאות מלקוחות ועד להלוואות לתקופות זמן ארוכות יותר, דרך הלוואות לרכישת רכבי עבודה, מכונות וציוד תעשייתי.

בשוק פועלים גם מספר רב של גופים פיננסיים מסודרים בתחום ניכיון הצ'קים החוץ בנקאי.

 

מידע נוסף על הלוואות חוץ בנקאיות

 

בענפים שונים במשק מקובל גם לצרוך אשראי מהשותפים העסקיים מספקים, שמעבירים סחורה וציוד כנגד תשלום עתידי, ומהלקוחות, שמשלמים עוד לפני סיום העסקה.

דרך נוספת לגיוס מימון היא צירוף משקיעים.

 

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע להלוואה לעסקים, אנא מלאו את הטופס:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש