שתף

הלוואות לעסקים קטנים – כל מה שצריך לדעת

בשנים האחרונות גדלה המודעות לנושא ההלוואות לעסקים הקטנים בקרב מקבלי ההחלטות ובקרב קהילה הפיננסית בישראל, המציעה יותר ויותר אפשרויות בנושא

העסקים הקטנים והבינוניים הולכים ותופסים חלק גדל והולך בפעילות האשראי במשק, אבל עדיין משלמים ריבית גבוהה משמעותית מהעסקים הגדולים.

 

תמונת מצב:

 

אחד הנושאים הקריטיים ביותר להצלחתם של עסקים קטנים הוא תנאי האשראי שלהם.

במילים אחרות: הלוואות לעסקים קטנים.

ניהול שגוי של תזרים המזומנים, יכול להכשיל כל עסק, גם כזה שיש לו לקוחות מרוצים ומשלמים.

ניהול נכון, לעומת זאת - יכול לחסוך כסף רב, ולסייע לעסק להתרומם.

 

בשנים האחרונות גדלה המודעות לנושא בקרב מקבלי ההחלטות ובקרב הקהילה הפיננסית בישראל, המציעה יותר ויותר אפשרויות עבור עסקים קטנים.

למרות זאת, עדיין, רוב העסקים בוחרים במתכונת המוכרת של הישענות על לקיחת הלוואה לעסקים קטנים באחד הבנקים הגדולים.

 

                             

 

באחרונה, פורסמו נתונים חדשים של הסוכנות לעסקים הקטנים והבינוניים במשרד הכלכלה, לשנת 2013-2014.

 

מהנתונים עולה כי אשראי בנקאי הוא אמצעי המימון העיקרי לעסקים קטנים ובינוניים בישראל, ומהווה מעל 80% מהאשראי לעסקים. מעל 95% מהאשראי הבנקאי ניתן על ידי חמש הקבוצות הבנקאיות הגדולות.

בשנת 2013 עמד סך ההלוואות, שהעמידו הבנקים למגזר העסקי על 422 מיליארד ש"ח, מתוכם: 187 מיליארד ש"ח - הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים.

 

יחד עם זאת, משנת 2008 ישנה מגמה של עלייה בכמות מתן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים וירידה קלה בכמות עבור העסקים הגדולים.

כך, למשל, בשנת 2013 חלה ירידה של 15.7% בהלוואות הבנקים לכלל העסקים, אך עלייה של 8.9% חלה בסך ההלוואות, שניתנו לעסקי

ם קטנים ובינוניים. 

שיעורי הריבית על הלוואות עבור עסקים 

 הריבית הבנקאית בישראל של הלוואות הניתנות לעסקים קטנים כפולה כמעט מגובה הריבית הבנקאית הניתנת לעסקים הגדולים (אך ההפרש נמצא במגמת ירידה).

שיעורי הריבית על הלוואות לעסקים קטנים עמדו בשנה שעברה על 6.5% בממוצע, בעוד שעסקים גדולים שילמו ריבית של 3.5% בלבד בממוצע.

המדינה הגדילה בשנים האחרונות את הערבויות שהיא מעניקה עבור הלוואות אלו, ובמהלך 2013 אושרו כ-4,000 הלוואות, בהיקף של כ-2 מיליארד שקל במסגרת קרן למתן הלוואות בערבות מדינה - פי 12 ביחס לשנת 2007.

לצד הקרן הזו, בתחום האשראי פועלות עוד מספר קרנות מימון, כמו קרן קורת, קרנות הסוכנות היהודית והאגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית.

 

מהנתונים עולה עוד שכ-22% מהעסקים הזעירים (המעסיקים עד ארבעה מועסקים) דיווחו על ירידה בהיקף האשראי, אך רק כ-2% מהעסקים שבהם 49-20 מועסקים דיווחו על ירידה כזו.

יותר עסקים זעירים גם דיווחו על ירידה בהערכת העסק את יכולתו לגייס אשראי מהבנק (18%) לעומת עסקים בינוניים (11%).

 

ומה מציעים הבנקים כיום?

 

רוב הבנקים מקדישים כיום מאמצים ניכרים מבעבר למשיכת עסקים קטנים ובינוניים.

התנאים שניתן לקבל משתנים כמובן מעסק לעסק, ותלויים בטיב פעילותו ובהיסטוריית האשראי שלו.

בבנקים השונים ניתן לקבל הלוואות רגילות, ובחלקם גם הטבות באמצעות קרנות בערבות המדינה. כמו כן, מציעים הבנקים הטבות שונות – אותן הם מעדכנים מעת לעת.

 

כך, למשל, בנק "הפועלים" משיק בתקופה זו מועדון הטבות לעסקים קטנים, שיעניק הטבות שונות לבעלי העסקים ולעובדיהם – מהנחה על דלק, דרך הנחות על ארוחות עסקיות מוזלות ועד הנחו על ציוד משרדי ועל שירותי מיחשוב.

בנוסף, ייהנו עסקים קטנים, שיצטרפו למועדון, מהטבות בתחומי הפרסום והשיווק, הביטוח ועוד.

 

כמו כן, יכולים עסקים ליהנות ממתן אשראי ישיר בסכום של עד 400 אלף ש"ח בלחיצת כפתור באתר, בלי ביטחונות וללא צורך להגיע לסניף בנק "הפועלים".

בבנק "לאומי" משווקים בימים אלה בין השאר קרן להלוואות של עד מיליון שקל בהליך אישור של עד 14 ימי עסקים, עם בטחונות בשיעור של עד 25% מגובה ההלוואה, ריבית 1.9% פלוס פריים ואפשרות לדחיית תשלום הקרן עד לשנה.

 

בבנק "מזרחי-טפחות" מתמקדים בשיווק קרן בשווי מיליארד וחצי שקלים, שהוקמה לאחר שהבנק שזכה במכרז של המדינה, קרן זו מיועדת  עבור הלוואות לעסקים קטנים בערבות המדינה, לצורך מימון הון חוזר - הרחבת עסקים קיימים והקמת עסקים חדשים.

 

בבנק "דיסקונט" מציעים, בין השאר: קרן לעסקים קטנים שמעניקה הלוואות למימון ציוד, פיתוח עסקי ועוד, לתקופה של 5 שנים, וכן הלוואות כנגד צ`קים דחויים.

 

אפיקים נוספים

 

רוב האשראי של העסקים הקטנים נלקח מהמערכת הבנקאית, אבל בשנים האחרונות התפתחו עוד אפיקי מימון.

למשל: חברות פיננסים, המספקות מימון מגוון, החל מאשראי לזמן קצר כנגד המחאות מלקוחות ועד להלוואות לתקופות זמן ארוכות יותר, דרך הלוואות לרכישת רכבי עבודה, מכונות וציוד תעשייתי.

בשוק פועלים גם מספר רב של גופים פיננסיים מסודרים בתחום ניכיון הצ'קים החוץ בנקאי.

 

מידע נוסף על הלוואות חוץ בנקאיות

 

בענפים שונים במשק מקובל גם לצרוך אשראי מהשותפים העסקיים מספקים, שמעבירים סחורה וציוד כנגד תשלום עתידי, ומהלקוחות, שמשלמים עוד לפני סיום העסקה.

דרך נוספת לגיוס מימון היא צירוף משקיעים.

 

להלן מספר דוגמאות בהם תוכלו לקבל מידע על הלוואות לעסקים קטנים הקיימות במשק:

 

הלוואה של 10,000 ש"ח

הלוואה של 20,000 ש"ח

הלוואה של 30,000 ש"ח

הלוואה של 40,000 ש"ח

פנו אלינו לקבלת מידע נוסף 

במידה והנכם עומדים בפני קבלת ההחלטה לגייס מימון או הלוואה לעסק, פנו אלינו ונשמח להעניק לכם מידע מקצועי והצעות עבור הלוואות לעסקים. 

* לקבלת שיחה מאת נציג מטעמנו בנוגע לקבלת הצעה עבור הלוואות לעסקים, אנא מלאו את הטופס:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש