שתף

הלוואות לסטודנטים – המדריך לתחילת השנה האקדמית

שנת הלימודים האקדמית יצאה לדרך – ורבבות צעירים ברחבי ישראל חזרו לספסלי הלימודים. התקופה הסטודנטיאלית היא תקופה לא פשוטה מבחינה פיננסית בעבור רבים

אילו הלוואות מציעים הבנקים לסטודנטים, מה האופציות האחרות שקיימות ואיך בוחרים – סטודנטים? הורים לסטודנטים? קבלו מדריך מיוחד.

שנת הלימודים האקדמית יצאה לדרך, ורבבות צעירים ברחבי ישראל חזרו לספסלי הלימודים.

התקופה הסטודנטיאלית היא תקופה לא פשוטה מבחינה פיננסית בעבור רבים: ההוצאות על שכר הלימוד והמחייה השוטפת - גבוהות, והאפשרות לייצר הכנסה משמעותית, כמעט ואינה קיימת.

מטבע הדברים: בתקופה זו רבים מהצעירים נזקקים לסיוע פיננסי, הן מהמשפחה במידת האפשר, והן ממוסדות פיננסים שונים.

בעבור הבנקים, הסטודנטים הם אוכלוסייה נחשקת במיוחד. בגיל הנוער והצבא רוב הלקוחות נמצאים בבנק של הוריהם, והתקופה הסטודנטיאלית היא הראשונה למעשה שבה יש לבנקים אפשרות ממשית לגייס לקוחות חדשים. מסיבה זו, הם נוהגים להציע הלוואות לסטודנטים - מדובר בדרך כלל בהלוואות נוחות ומשתלמות – לצד הטבות אחרות.

מה גובה ההלוואה שאפשר לקחת?

אפשרויות האשראי במערכת הבנקאית מגיעות עד לסכום מקסימלי - של עד 100 אלף שקל, שאותו מציע בנק לאומי. חברת כלל מימון, שמתמקדת באחרונה בשוק הצעירים, מציעה הלוואה ללא מגבלה.

על פי הנתונים אגב, גובה ההלוואה הממוצעת של סטודנט באוניברסיטה היא של 13 אלף שקל, ובמכללות 35 אלף שקל – שווה ערך לכגובה שכר לימוד של שנה אחת.

מהי הריבית שאפשר לקבל?

רוב ההלוואות שמציעים הבנקים לסטודנטים ניתנות בין פריים מינוס חצי עד פריים פלוס 2.5%, כאשר הבנק הבינלאומי וכלל מימון מציעים הלוואות לסטודנטים גם במסלול צמוד מדד.

מטבע הדברים, ההלוואה היקרה ביותר היא של כלל מימון (אך יש לה הסכמי מימון ישירים זולים יותר מול חלק מהגופים האקדמיים). בין הבנקים, נכון לסוף 2014, ההלוואות לסטודנטים הזולות ביותר הן של בנק דיסקונט ובנק הבינלאומי.

יחד עם זאת, ההלוואות הזולות יותר מוגבלות בהשוואה לאופציות אחרות  - בגובה ההלוואה, במספר התשלומים ובאפשרויות ה"גרייס" (תקופת ה"חסד" עד לתשלום בפועל של החזרי ההלוואה שלקחתם).

לכמה זמן ניתן לפרוס את ההלוואה?

אם אתם רוצים להאריך את תקופת ההחזר, ולהקטין את הסכום החודשי, ומוכנים לשלם על כך מעט יותר, בכלל מימון יאפשרו את משך זמן הפריסה כולל ה"גרייס" הארוך ביותר עד 12 שנים. בקרב הבנקים, בנק הפועלים יאפשר את זמן הפריסה הארוך ביותר.

כמה עולה לפרוע את ההלוואה שלקחתם?

לעתים קרובות, לקראת סוף התואר או זמן קצר אחריו, הסטודנטים רוצים לפרוע את ההלוואה. ברוב הבנקים אין עמלת פירעון מוקדם, אך אצל הפועלים ולאומי, יש עמלה על הלוואות בגובה מעל 50 אלף שקל. בכלל מימון יגבו עמלת פירעון של 5% מהסכום הנותר.

ומה קורה אם אני לומד בחו"ל?

חלק מהבנקים, למשל לאומי, מציעים מסלול מיוחד ללומדים בחו"ל, שבו אפשר לקחת הלוואה אפילו עד 300 אלף ש"ח.

אלו הטבות אפשר לקבל?

לצד תנאי ההלוואה עצמה מציעים הבנקים מגוון הטבות. למשל: פריסה של שוברי שכר הלימוד לתשלומים, ללא ריבית והצמדה וללא דמי טיפול. כמו גם: כרטיסי אשראי בעלות מינימלית ועוד.

שימו לב! מרבית הבנקים אמנם מעניקים לסטודנטים פטור מעמלות העו"ש הבסיסיות, אך בכמה מהבנקים יש תנאי המחייב את הלקוח לבצע פעילות בהיקף מינימלי בחשבון.

יש עוד אפשרויות?

סטודנטים יכולים לקבל הלוואות נוספות, משלימות, גם מחברות כרטיסי אשראי – בסכומים נמוכים יחסית (כ-15,000 ש"ח), בריבית פריים.

אם אתם או הוריכם עובדים במקום עבודה גדול, עם ועד פעיל, ייתכן בהחלט שתוכלו לקבל הלוואות ממקום העבודה לצורך מימון הלימודים בתנאים מועדפים.

ניתן גם לבדוק אפשרות לקבלת הלוואה ללא ריבית באגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית. כמו כן, אל תשכחו לבדוק בעזרת מוסד הלימודים את האפשרות לקבלת מלגה. שווה לברר סוגייה זו גם בעירייה.

איך בוחרים?

לפני שאתם מקבלים החלטה, כדאי לכם לערוך סבב בין הבנקים ולקבל הצעות, שיאפשרו לכם להשוות את הריבית שהם מעניקים בהלוואות, לצד שאר התנאים כמו ריבית על חריגה מהמסגרת, גובה עמלות וכו'.

זכרו! כי לאחר מיקוח, בעיקר כשהבנק מעוניין לגייס אתכם כלקוח, ניתן לשפר את התנאים ולחסוך לא מעט כסף.

במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע להלוואה לכל מטרה, אנא השאירו פרטיכם בטופס הבא:

 

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש