שתף

הלוואה דרך החיסכון? בקרוב זה כנראה יעלה לכם יותר

26.02.2016

בעוד רוב משקי הבית מתמודדים עם ריבית שנתית של כ-8% על הלוואות, קיימת אופציה נוספת להלוואה, ובריבית מזערית. הבעיה היא שרבים כלל לא מודעים לקיומה - ושבקרוב היא עלולה `להיעלם`. מדוע? הכול קשור לרפורמה המתוכננת בעולם הבנקאות והאשראי.

 

הלוואות לכל מטרה

 

על הלוואות, ריביות והרפורמה שביניהן

 

בשנים האחרונות רוב הציבור נוטל הלוואות (שלא לצורכי דיור) בעיקר מגורם אחד: הבנקים. אלו אחראיים נכון להיום על 83% מההלוואות למשקי הבית, ומציעים ריבית שנתית שנעה סביב 8%. הרחק מאחוריהם ניצבות חברות האשראי, האחראיות על 9% מההלוואות ומציעות שיעור ריבית דומה לזה של הבנקים.

המציאות הזו מעידה על כך שרבים מהלווים אינם מודעים לקיומה של אלטרנטיבה: הלוואה בריבית שנתית של 2% בלבד ואף פחות מזה, דרך מכשירי החיסכון המרכזיים - קרנות השתלמות, קופות גמל, ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה. ואם מישהו מרגיש שעוד לא איחר את הרכבת, כדי שיחשוב שוב: על פי כל הסימנים, בקרוב האלטרנטיבה הזו כבר לא תהיה קיימת (לפחות לא במתכונתה הנוכחית).

 

בנק ישראל ומשרד האוצר עמלים בימים אלו על גיבוש רפורמה צרכנית שאמורה לעשות סדר בעולם הבנקאות והאשראי. יש לרפורמה הזו יתרונות רבים, אך כבר כעת ניתן להצביע על חיסרון אחד אפשרי במסגרתה: דרישה להשוואת תנאים מלאה בין כל אפיקי ההלוואה העומדים בפני הצרכן - כולל השוואת גובה הריבית, כלפי מעלה כמובן. ומתי כל זה יקרה? מאחר שכבר הוגשה טיוטת ההמלצות בנושא, נראה כי זהו רק עניין של זמן.

 

אם כן, כעת עומדות בפני הצרכן שתי אפשרויות: האחת - ליטול הלוואה דרך החיסכון כבר עכשיו וליהנות מהריבית הנמוכה כל עוד זה אפשרי. השנייה - להמתין, ולקוות שההחלטה תשונה או תבוטל. בכל מקרה, כדאי מאוד לעקוב אחר ההתפתחויות בנושא.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש