שתף

הכנסת החלה בחקיקה שתעניק דמי אבטלה לעצמאים

מליאת הכנסת אישרה באחרונה בקריאה טרומית הצעת חוק חדשה לפיה עובדים עצמאיים יהיו זכאים לדמי אבטלה

09.08.2015

חדשות טובות לעצמאים במשק: מליאת הכנסת אישרה באחרונה בקריאה טרומית הצעת חוק חדשה לפיה עובדים עצמאיים יהיו זכאים לדמי אבטלה. כעת עוברת ההצעה לוועדת העבודה והרווחה להמשך טיפול – לפני ההצבעות הנוספות ואישור סופי במליאה.

ההצעה החדשה קובעת כי עצמאיים יזכו לדמי אבטלה במקרה של סגירת העסק שבבעלותם. כיום, הביטוח הלאומי אינו מזכה, בשום תנאי, עובדים עצמאיים בקבלת דמי אבטלה. ההצעה החדשה קובעת כי עצמאי יוכר כמובטל אם מסר תצהיר שיוגש על ידי עו"ד או רו"ח, מגובה באישור רשות המסים, על סגירתו של העסק.

לפי ההצעה - כל עצמאי יהיה זכאי ל-3 תקופות אבטלה לכל היותר במצטבר בחייו. הזמן המינימאלי בין תשלום דמי אבטלה אחד למשנהו יהיה שלוש שנים. הזכאות תיווצר לאחר עבודה של 25 חודשים מתוך 36 חודשים שקדמו לכך. לצורך תשלום דמי האבטלה, תוקם קרן ייעודית אליה יוזרמו כספים. הקרן תמומן מהעלאת שיעורי המס לעצמאים בשיעור של 0.25%.

בקרב ארגוני העצמאים הביעו שביעות רצון מהכוונה לחוקק חוק בנושא, אבל קראו לבצע בו שינויים עד ליישומו בפועל, וטענו כי הוא אינו נותן מענה לבעיות המקשות כיום על סקטור העצמאים במשק. בין השאר הם ציינו כי החוק אינו נותן מענה למגוון רחב של הגנות סוציאליות שהשכירים זכאים להם כיום, דוגמת ימי מחלה או תשלום בעבור יציאה לשירות במילואים. כמו כן הם ציינו כי קיימת אפליה בחישוב דמי הלידה בין עצמאיות לבין שכירות.

לדבריהם של נציגי הארגונים, החקיקה חלקית כרגע, אינה פותרת חלק גדול בעיות הייסוד שמהן סובלים העצמאים בישראל ויש לבצע בה שינויים רבים עד להגשתה להצבעה סופית במליאת הכנסת. כמו כן, הם מתנגדים להעלאת המס, מאחר שלטענתם כבר היום העצמאיים משלמים לביטוח לאומי יותר מהשכירים.

יחד עם זאת, בארגוני העצמאים טוענים כי החקיקה חלקית וחסרה, ודורשים לשפר אותה כדי לסייע לעצמאים להתמודד עם הקשיים במהלך הקריירה.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

לוח אירועים

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש