שתף

הכלכלן הראשי: ירידה של 13% במכירת דירות באוגוסט

בהשוואה לחודש הקודם ירד מספר העסקאות ב-3 אחוזים, כאשר בהשוואה לאוגוסט 2016 מגיע שיעור הירידה ל-13 אחוזים. מאז פברואר האחרון נרשמת ירידה רצופה במספר העסקאות בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה

16.10.2017

בחודש אוגוסט האחרון נרכשו בישראל 8.3 אלף דירות בלבד, אחת הרמות הנמוכות ביותר שנרשמו בחודש אוגוסט בעשור האחרון. בכך נמשך הקיפאון השורר בשוק הדיור מאז תחילת 2017.

כך מסר ביממה האחרונה אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר במסגרת סקירת ענף הנדל"ן למגורים.

על פי הסקירה האחרונה בנושא, סך הדירות החדשות שנרכשו בחודש אוגוסט עמד על 2.4 אלף דירות, ירידה של 4 אחוזים בהשוואה לחודש הקודם וירידה חדה של 18 אחוזים בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה.

בהשוואה לחודש הקודם ירד מספר העסקאות ב-3 אחוזים, כאשר בהשוואה לאוגוסט 2016 מגיע שיעור הירידה ל-13 אחוזים. מאז פברואר האחרון נרשמת ירידה רצופה במספר העסקאות בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה.

בניכוי מכירות במסגרת "מחיר למשתכן" עמד מספר הדירות החדשות שנמכרו על 2.1 דירות אלף דירות, עליה של 7 אחוזים בהשוואה לחודש הקודם המתרכזת בעיקר בת"א, וירידה של  17 אחוזים בהשוואה לאוגוסט 2016.

הירידה החדה ברכישת דירות חדשות בחודש אוגוסט בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2016 מקיפה את כל האזורים, למעט ת"א, ששמרה על יציבות, ונמשכת מאז אוקטובר 2016.

יתירה מכך, בפילוח גיאוגרפי נמצא כי המכירות באזור ת"א ממתנות את הירידה בתזרים המזומנים של הקבלנים, בעוד באזור נתניה ירד תזרים זה בחודשים יוני-אוגוסט בשיעור חד של  40 אחוזים, כפליים משיעור הירידה הארצי.

ירידה חדות נרשמו גם באזור המרכז. המשמעות היא שקבלנים שאין להם פרויקטים בת"א נפגעים יותר מהירידה החדה ברכישת דירות חדשות.

רכישות המשקיעים בחודש אוגוסט הוסיפו לרדת, אל רמה של 1.5 אלף דירות, ירידה של 7 אחוזים בהשוואה לחודש הקודם וירידה של  אחוזים22 בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, זאת בהמשך לירידה בשיעורים דו-ספרתיים מאז אוקטובר אשתקד.

בפילוח גיאוגרפי בולט אזור נתניה עם ירידה חדה של 20 אחוזים ברכישות המשקיעים בחודש אוגוסט בהשוואה לחודש הקודם וירידה של  30 אחוזים בהשוואה לאוגוסט 2016.

בכך הגיעו רכישות המשקיעים באזור זה לרמה של פחות מ-140 דירות, אחת הרמות החודשיות הנמוכות ביותר שנרשמו באזור זה לפחות מאז תחילת העשור הקודם.

ירידה זו ברכישות המשקיעים באזור נתניה היא בין הגורמים המסבירים את השפל בתזרים המזומנים של קבלנים באזור ממכירת דירות חדשות.

רכישת דירות על ידי משפרי דיור בחודש אוגוסט עמדה על 2.9 אלף דירות, בדומה לרמה הנמוכה שנרשמה בחודש הקודם וירידה חדה של 20 אחוזים בהשוואה לאוגוסט שנה שעברה.

לא ניכרת השפעת פסיקת בג"צ בעניין "מס דירה שלישית" על רכישות המשקיעים.

יצוין כי לפי נתוני משרד האוצר, מאז פברואר האחרון יורדות רכישות משפרי הדיור כל חודש בהשוואה לחודש המקביל לו בשנה שעברה, כאשר בחודשיים האחרונים מתעצם שיעור הירידה.
על פי נתוני הכלכלן הראשי רכישת דירות על ידי מי שעבורם זוהי דירתם הראשונה הסתכמה בחודש אוגוסט ב-3.9 אלף דירות, מהן כ-300 דירות במסגרת "מחיר למשתכן".

מכאן, שבניכוי מכירות אלו נרשמה יציבות ברכישות הזוגות הצעירים בהשוואה לחודש הקודם, וירידה מתונה של  3 אחוזים בלבד בהשוואה לאוגוסט 2016.

באשר לאינפלציה, הרי שבחודש ספטמבר נרשמה ירידה בציפיות האינפלציוניות, ובשל כך נרשמה עלייה בריבית הריאלית, לרמה של 0.0 אחוז. האינפלציה הצפויה נמוכה בשיעור ניכר מהגבול התחתון של יעד האינפלציה.

על פי ההערכות ביממה האחרונה באגף הכלכלן הראשי באוצר, שיעורי האינפלציה הממוצעת הצפויים לחמש השנים הקרובות נמוכים אף הם מהגבול התחתון של יעד האינפלציה - 1 אחוז.

היקף הפדיון של רשתות השיווק רשם בחודש אוגוסט 2017 עלייה והמדד מצוי ברמה גבוהה מהממוצע החודשי שנרשם עד כה השנה.

כל זאת, כאשר היקף יתרות מטבע החוץ בבנק ישראל המשיך במגמת הגידול שלו במהלך חודש ספטמבר, ומצוי ברמת שיא במונחים דולריים ובאחוזי תוצר.

למעבר למחשבון ההצמדה למדד לחצו כאן.

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לייעוץ משכנתא, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש