שתף

היכן הכי משתלם לקנות ולמכור מט``ח

11.04.2010

רוב האנשים שמתכננים תקציב לנסיעה לחו"ל, זוכרים להתייחס לשיקולים כגון תחבורה משדה התעופה, עלות הכלכלה היומית, קניית מזכרות ומרכיבים נוספים. אולם מעטים יותר מתייחסים בחישובים אלה גם לרכישת המטבע הזר של מדינת היעד, ונוטים לחשב את היחס של השקל אל המטבע הזר ללא התייחסות לעמלות ולהפרשי השערים שנגבים מהם על ידי הבנקים וחברות כרטיסי האשראי.

אם כן, מהי הדרך הכי טובה לרכוש מט"ח? התשובה לשאלה זו תלויה במספר משתנים, כגון הנכונות שלנו להסתובב עם סכומים גדולים במזומן, אופי מדינת היעד שלנו והמטבע המקומי שם (לעיתים צריך לעשות המרה כפולה, לדוגמא פזו ארגנטינאי יומר ראשית לדולר ואז לשקל), ובנוסף הזמן שיש לנו כדי להתכונן לנסיעה. לפניכם האפשרויות שעומדות בפנינו כיום:

כרטיס אשראי- נוח ויעיל

כרטיס האשראי שלנו (במידה והוא בינלאומי) הוא האופציה הנוחה ביותר לבצע תשלומים בחו"ל, אם באמצעות עסקאות אשראי ואם בעת משיכת כסף מזומן. אולם על נוחות, כמו שאנחנו יודעים, משלמים, פעמיים... פעם אחת על עמלת ההמרה ובפעם השנייה עבור הפרשי השערים. ניתן למצוא הבדלים משמעותיים בין גובה העמלות של כרטיסי אשראי שונים למטבעות הדולר והיורו, לכן כרטיס אשראי משתלם לנסיעה לארצות הברית, לא בהכרח יתאים לנסיעה לאירופה.

ביצוע עסקאות אשראי בחו"ל עולה לנו פעמיים: ראשית ניפרד מעמלת ביצוע עסקה שנעה בין 0.5% ל- 2.5% מגובה העסקה. ניתן למצוא עמלות המרה לדולר של 0.5%, אמריקן אקספרס של מאסטר כארד, לאומי כארד של ויזה, אולם מחזיקי שני כרטיסים אלה יאלצו לשלם 1.5% עמלה עבור רכישת יורו. העמלות של מאסטר כארד הפוכות- 0.5% עבור יורו ו-1.5% להמרה לדולר.

התשלום השני הוא הפרשי שערי הקניה והמכירה, שיוסיפו להוצאת העסקה שלנו עוד כ- 2%-4% מגובה העסקה, בהתאם לשער החליפין של הבנק.

כרטיס ויזה כאל מציע אפשרות נוספת, לפיה נקבל יחס המרה שנקבע על פי השער היציג, אולם נשלם גובה עמלת המרה גבוה של 2.5% לעסקה. החיוב, יש לציין, מתבצע לרוב על פי שער החליפין בעת עדכון העסקה בישראל, אולם ניתן לשנות זאת בכרטיסים מסוימים.

משיכת מזומנים מכספומטים בחו"ל, כרוכה גם היא בעמלה. הפעם בגובה קבוע של כ-4 דולר. מצד אחד משתלם יותר להוציא סכומים גדולים, מנגד - האם שווה לקחת את הסיכון של אובדן או גניבה של סכום גדול, רק כדי לחסוך עמלה של כ-20 ₪? לא בטוח.

למי שמחזיק חשבון מט"ח, משתלם יותר כמובן למשוך כספים ולבצע עסקאות מחשבון זה, ולחסוך את שערי ההמרה.

יש לזכור, כי אובדן כרטיס אשראי בעת הנסיעה עשוי לפגוע בהתנהלות הנסיעה, במיוחד כאשר היעד הוא מדינת עולם שלישי, או אזורים פרובינציאלים באירופה וארה"ב, בהם אין משרדים של חברות כרטיסי האשראי. לנסיעות ארוכות רצוי להצטייד בשני כרטיסי אשראי (ניתן גם לשלב כרטיס אחד של מאסטר כארד ואחד של ויזה)

רכישת מט"ח בישראל- בנקים או נקודות החלפה?

המרת סכום כספי מסוים טרם הנסיעה עשויה להיות חיונית. רצוי שלא לנחות בשדה התעופה ללא כסף למונית. מנגד, המרת מרבית הכסף שלנו ונשיאתו במזומן עשויה להוות מטרד במהלך הנסיעות, ובניגוד לאופציות האחרות, לא נוכל לקבל החזרים על כסף מזומן שאבד.

המרת כספים למט"ח בבנקים בישראל היא בטוחה ואמינה, ובסכומים גדולים עשויה להיות משתלמת יותר. טרם ניגש להמיר את הכסף, חשוב להשוות בין שערי המכירה בבנקים השונים של המטבעות אותם אנו רוכשים. ניתן למצוא הפרשים של עשיריות האחוז בין הבנקים השונים. במידה ומדובר בסכומים גדולים יותר (בהתאם לבנק), שער המכירה יורד והעסקה משתלמת יותר. הבנקים גובים עמלה של עד ל-2% מסכום העסקה בנוסף להפרשי השערים.

בנקודות המרה בישראל מוותרים במקרים רבים על העמלה, ואף ניתן לקבל שער חליפין קרוב מאוד לשער היציג. חשוב לנקוט במשנה זהירות, במיוחד בעת החלפה בחו"ל. רצוי לבדוק שהמקום אכן פועל ברישיון ולדרוש קבלה על קיום העסקה.

לפניכם השוואה עדכנית (מרץ 2010) בין עמלות הגופים השונים בהם ניתן לרכוש מט"ח בישראל:

בנקים דואר נקודות החלפה
עמלות 0.175%-0.22%.סכום מינימום לרכישה: 6-8.5 דולר. אין עמלה אין עמלה
שער מכירה: על פי השערים: דולר 3.73יורו: 5.05 דולר: 3.83 -3.81יורו: 4.94- 5.18 דולר: 3.83יורו 5.15 משתנה בהתאם לנקודה.
הטבות הנחות ברכישת מט"ח באינטרנט. הנחה משמעותית ברכישה מעל ל-1000 דולר או יורו (דולר- 3.78, יורו- 5.11). אין סכום מינימום להחלפה.


מחזיקים המחאות נוסעים, רק ליתר ביטחון

המחאות נוסעים הן אפשרות התשלום הפחות נוחה, מסורבלת יותר ומשתלמת פחות, אולם למרות זאת שווה להחזיק אותן, שכן הן יכולות לשמש ככסף חירום. ניתן לשלם איתן בעסקים מסוימים בלבד (לרוב כאלה שממוקמים באתרי תיירות בולטים), בנוסף המרתן לכסף תלויה במציאת נקודת המרה, ותשלום עמלה נוספת. היתרון הגדול בהמחאות הנוסעים הוא הביטחון שהן מקנות, ניתן להשתמש בהן רק באופן אישי, ולכן במקרה של אובדן או גניבה, ניתן לקבל את ערך ההמחאה בחזרה.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש