שתף

החורף מגיע? כדאי שתכינו את הביטוח

החורף מגיע? כדאי שתכינו את הביטוח

07.12.2014

הסערות החורפיות עלולות לגרום לנזקים רבים לרכוש. איך להתכונן? בואו לגלות

 

למרות שישראל אינה מדינה קרה או סוערת במיוחד, החורף הישראלי עשוי לגרום לנזקים לא מעטים ומדי שנה מתרחשות לא מעט הצפות בבתים, ברחובות ובכבישים ברחבי ישראל. הסיבה לכך פשוטה. בישראל, כמעט בכל שנה, יש מספר ימים שבהם יורדות כמויות גדולות במיוחד של גשמים, תוך זמן קצר מאוד.

מאחר שבמקרים רבים התשתיות והבתים אינם ערוכים להתמודד עם כמויות כה גדולות, התוצאה עלולה להיות הרסנית. הנזק השכיח ביותר הוא חדירת מי גשמים דרך מרזבים סתומים שנסתמים בשל אי שימוש לאורך זמן. החורף גורם גם לנזקים שנגרמים עקב דלקות ושרפות עקב הדלקת תנורים.

 

כדי להתכונן מראש למקרה של נזקי חורף, ניתן לרכוש ביטוח שיכסה אתכם במקרה הצורך. כיום, יש לרבים ביטוחים רלוונטיים, אבל לא תמיד הם מכסים את כלל הנזקים שנגרמים בשל פגעי מזג אוויר, אז הנה 10 דברים ששווה לדעת על ביטוחים בחורף.

 

 1. יש לכם ביטוח דירה? למרבית האוכלוסייה יש ביטוח שכזה שמכסה לא מעט נזקים שעלולים להיגרם בחורף - אבל לא לכולם. מומלץ לבדוק אם יש לכם ביטוח שכזה, ומה הוא כולל, ואם אין – לשקול לעשות אותו.

   
 2. שימו לב להבדלים שבין ביטוח שמשועבד לטובת הבנק לבין ביטוח שבו אתם המוטבים. כמו כן שימו לב להבדלים שיש בין הביטוח הרגיל שמטפל בדירה עצמה לבין ביטוח התכולה שעוסק במה שבתוכה.

   
 3. אם הדירה שלכם מועדת לסכנה ואתם חוששים כי החורף עלול לגרום לה נזקים, יתכן שכדאי לכם, בתחילת החורף, לבצע תיעוד מוסמך של מצב הדירה על מנת שתוכלו להראות מה השתנה במצבה בעקבות החורף ונזקים שעלולים להיגרם לה. לא תמיד ניתן להוכיח כי הנזק שקיים בדירה קשור לפגעי מזג האוויר. אם לא תצליחו להוכיח קשר ישיר לנזק שנגרם, ייתכן שחברת הביטוח לא תסכים לפצות אתכם – והתיעוד עשוי לסייע לכם.

   
 4. ביטוחי דירות סטנדרטיים אינם מכסים את כל האפשרויות ויתכן שכדאי לכם לשקול לבצע הרחבה ולקבל כיסויים נוספים למקרים כגון חדירת מים דרך תקרה וקירות, נזקים לדלתות, גדרות, שערים, וחלונות ועוד. פוליסת ביטוח סטנדרטית מכסה רק נזקים ישירים שאירעו בתוך הבית. נזקים שנגרמו למשל בעקבות הצטברות של מים לאחר מכן, פגיעה ברכוש בעקבות נזילה וכו`, אינם כלולים בפוליסה הסטנדרטית. נזקים במערכת האינסטלציה גם הם אינם מכוסים בפוליסה סטנדרטית.


   
 5. כאשר חברת הביטוח צריכה לקבוע אם יש קשר בין מזג האוויר לבין הנזק שנגרם, היא תבדוק אם על פי השירות המטאורולוגי הייתה "סערה" בזמן גרימת הנזק, ע"פ הפרמטרים המקצועיים שקבע השירות.

   
 6. לעתים קרובות נזקים נגרמים לא בשל בעיה בבית עצמו אלא בשל בעיה סביבתית כמו ביוב סתום והצפה. במקרה זה, הכיסוי אינו מגיע מחברת הביטוח והאחריות מוטלת על העירייה או המועצה המקומית.

   
 7. אם הבית שלכם ספג פגיעה דאגו לבצע תיעוד מלא של הנזקים, אל תזרקו חפצים שנפגעו והשתדלו לדווח במהירות האפשרית. כמו כן פעלו כדי לצמצם את הנזק באמצעות טיפול מיידי. הקפידו לנהל את כל התקשורת עם חברת הביטוח ועם המתקנים, בכתב ולתעד אותה.

   
 8. גם קור קיצוני יכול לגרום לנזקים, למשל, לצנרת ולדודי שמש. בדרך כלל, נזקים אלו אינם מכוסים בפוליסות ביטוח רגילות. אם אתם גרים באזורים קרים, יתכן ששווה לכם לבצע הרחבה של הביטוח.

   
 9. שימו לב – אם יש לכם עסק פיזי, כמו חנות, משרד או מחסן, כדאי לכם לדאוג לבטח גם אותו מפני נזקי חורף.

   
 10. ומה קורה אם יש פגיעה פיזית במכונית או באנשים בשל התעופפות של עצים וכו`? יש לבדוק אם פוליסת הרכב שלכם מכסה מקרים שכאלה, וכמו כן לעתים ניתן לתבוע פיצוי מהרשות המקומית וכו`.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader