שתף

הונאות אשראי: כיצד נמנע הונאת אשראי טלפונית או מקוונת?

מרות האמון הרב שאנו רוכשים לכרטיס הפלסטיק הדק, ישנן סכנות רבות הכרוכות בשימוש בו, שעלולות לעלות לנו ביוקר. בעוד שאפשרויות התשלום בעזרת הכרטיס הולכות ומתרחבות גם לעולם האינטרנט והטלפון, כך הולכות ומתפתחות טכניקות חדשות להונאות אשראי

25.07.2017

שימוש בכרטיס האשראי הפך לחלק בלתי נפרד משגרת החיים הקבועה שלנו.

רובנו לא מהססים למסור את פרטי הכרטיס דרך מכשיר הטלפון או להקליד את פרטיו באתרי אינטרנט לא מוכרים, לצורך ביצוע רכישות או תשלום חשבונות.

אולם, למרות האמון הרב שאנו רוכשים לכרטיס הפלסטיק הדק, ישנן סכנות רבות הכרוכות בשימוש בו, שעלולות לעלות לנו ביוקר.

בעוד שאפשרויות התשלום בעזרת הכרטיס הולכות ומתרחבות גם לעולם האינטרנט והטלפון, כך הולכות ומתפתחות טכניקות חדשות להונאות אשראי.

רק במדינת ישראל מגיע היקף הונאות האשראי לעשרות מילוני שקלים בשנה, כאשר מלבד הונאות פשוטות ובסיסיות, חלקן הגדול של הונאות האשראי מתבצע דרך רשת האינטרנט או על ידי השגת פרטי כרטיס האשראי דרך מזימות "עוקץ" הנעשות בטלפון.

מהן שיטות ההונאה וכיצד נמנע אותן וכיצד ניתן למנוע את הסיכון לחלוטין?

הדרך היחידה להימנע לחלוטין מהונאות אשראי אפשרית, רק על ידי הימנעות מוחלטת ממסירת כרטיס האשראי או מסירת הפרטים המזהים שלו. אולם אמצעי זהירות אלה אינן אפשריים עבור הרוב המכריע של האנשים בחצי הכדור המערבי, המשתמשים כמעט בכל יום בכרטיס האשראי שלהם.

למרות זאת ועדיין, ישנם מספר כללי זהירות שעשויים לחסוך עבורנו כסף וזמן:

 1. רכישה של מוצר או הזמנת שירות דרך מכשיר הטלפון הופכת אותנו לפגיעים, במידה ובצידו השני של המכשיר נמצא נוכל מקצועי. קשה אומנם להימנע ממסירת פרטי כרטיס אשראי בטלפון, אולם ניתן לנקוט באמצעי בטיחות, לבצע הזמנות מחברות מוכרות, ולהיות ערניים כלפי מוכרים המעוררים חשד, גם במידה ומדובר בסכומים נמוכים. 
   
 2. אופציית התשלום המקוונת הופכת לנפוצה יותר, אך זה לא אומר שהיא גם בטוחה יותר. ככל שהיקף העסקאות המתבצעות דרך הרשת הסלולארית גדל, כך גדל גם היקף ההונאות ותחכום שיטות ההונאה של הנוכלים. 
   
 3. שיטות ההונאה המתקדמות מוצאות מענה אצל חברות, העוסקות בפיתוח טכנולוגיות מתקדמות של אבטחת מידע, אולם גם אנחנו יכולים באופן עצמאי להקטין משמעותית את הסיכון.
  רצוי להשתמש באתרים, כגון: PAYPAL, הפועלים דרך שרתים מאובטחים באופן יחסי, ואינם דורשים עדכון חוזר של פרטי כרטיס האשראי בכל פעם שמתבצעת עסקה. 
   
 4. על מנת לזהות אתרים, המוגנים מפני פריצות של האקרים מקצועיים, יש לחפש את סמל המנעול, המבטיח כי האתר מבוטח מפני פריצות של האקרים המתבצעות במספר שיטות. בכל מקרה, יש לנסות ולהימנע מביצוע רכישות דרך אתרים לא מוכרים. לעיתים ניתן, ואף רצוי, להתעקש ולבצע את הרכישה דרך הטלפון. 
   
 5. בנוסף, בעת השימוש במחשב הנייח או הנייד, יש להסיר את השימוש ב"קוקיז", המשמש לכך שהאתר יזכור את הסיסמא ושם המשתמש שהקלדנו וישלים לנו אותם בפעם הבאה שניכנס לאתר. 
   
 6. ביצוע רכישות בתשלומים, בעיקר כאלה המתבצעות בסכומים גדולים, הוא מנגנון בטיחות נוסף שעשוי למזער את הנזק, במקרה שלמרות אמצעי הבטיחות נפלנו קורבן להונאה.
  רכישה בתשלומים מאפשרת לנו לבטל את העסקה כבר לאחר ביצוע התשלום הראשון. כך, במידה ולא קיבלנו את המוצר או שהתשלום לא התבצע כשורה, נוכל למנוע את ההפסדים הבאים ו/או את ההפסדים הנוספים. 
   
 7. תיעוד העסקאות הטלפוניות ושמירת הקבלות מהעסקאות המתבצעות דרך האינטרנט הן חשובים מאוד לצורך ביצוע מעקב. בנוסף לכך, יש לבדוק בסוף כל חודש את חיוב האשראי החודשי ולחפש חיובים חריגים. 
   
 8. מה לעשות במקרה של זיהוי הונאת אשראי? חברות האשראי הן האחריות המלאות על שימוש שלא כדין בכרטיס האשראי, אולם הלקוח ייאלץ לעתים לשלם סכומים של מאות שקלים עבור איחור בדיווח על ההונאה.
  לכן, הדבר החשוב ביותר לאחר גילוי הונאת אשראי הוא דיווח לחברת האשראי, ביטול כרטיס האשראי והזמנתו של כרטיס חדש.

במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם עם הצעה אטרקטיבית לקבלת כרטיס אשראי חוץ בנקאי, אנא השאירו פרטיכם בטופס הבא:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש