שתף

ההבדלים הבולטים בכיסוי הביטוחי בין שלושת רבדי ביטוח הבריאות

מהם הבדלים בין סוג התגמול? עלות וגבייה? והיקף התגמול? התשובות לשאלות החשובות האלו במדריך שלפניכם

16.07.2017

שלושת הרבדים של ביטוחי הבריאות בישראל – ביטוח בריאות ממלכתי, שב"ן, ביטוח בריאות פרטי - נבדלים זה מזה במישורים רבים.

לפניכם ההבדלים העיקריים בין 3 הרבדים נכון להיום:

 1. על פי חוק או וולנטרי? ביטוח בריאות ממלכתי ניתן לכל אזרח ישראלי מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי . לעומת זאת, ביטוח משלים במסגרת שב"ן או לחילופין ביטוח בריאות פרטי בחברת ביטוח הם בחירה וולנטרית של האדם, ואינם נכפים במסגרת החוק.
 2. סוג התגמול? הן הביטוח הממלכתי והן הביטוח המשלים של קופות החולים מספק כיסוי ביטוחי, המתוגמל ע"י מתן השירותים והטיפולים השונים. לא כך אצל מי שבוחר לבטח עצמו בפוליסת ביטוח בריאות בחברת הביטוח.
  במקרה זה הוא יכול לבחור את סוג התגמול שיקבל: קבלת שירות רפואי, פיצוי כספי או שיפוי. ההחלטה בידיו.
 3. סייגים בהקשר למצב בריאותי? הביטוח הממלכתי והביטוח המשלים של קופות החולים אינם מבדילים בין מבוטח אחד לאחר ביחס למצבו הבריאותי. לעומת זאת, חברות הביטוח הפרטיות מתייחסות מאד למצבו הבריאותי של מי שעומד לרכוש אצלן פוליסת ביטוח בריאות, ועלות הפרמיה בהחלט נגזרת גם ממצבו הבריאותי של המבוטח.
 4. עלות וגבייה? כל 3 רובדי הביטוח בישראל אינם ניתנים בחינם. יחד עם זאת, קיים הבדל גדול בעלויות בין רובד לרובד ובאופן הגבייה. ביטוח בריאות ממלכתי יהיה לרוב הזול מבין השלושה, והוא נגבה באמצעות המוסד לביטוח לאומי באמצעות הפרשה מהכנסתו של המבוטח למטרת מימון הביטוח.
  תשלום עבור שירותי ביטוח משלים של קופות החולים נעשה באמצעות תשלום פרטי של המבוטח אל קופת החולים. הרובד היקר מהשלושה הוא בד"כ הביטוח הפרטי בחברות הביטוח, והוא משתנה מאדם לאדם על פי נתוניו. גם כאן הגבייה נעשית כמובן באופן פרטי.
 5. היקף הכיסוי? אין ספק כי בנקודה זו בא לידי ביטוי ההבדל הגדול בין שלושת הרבדים. הכיסוי שמספק הביטוח הממלכתי הוא הבסיסי ביותר.
  אחריו מגיע הביטוח המשלים של שב"ן, המאפשר הרחבת היריעה הביטוחית מעבר לניתן בביטוח הממלכתי. הביטוח הפרטי כבר מאפשר למבוטח את הכיסוי הנרחב ביותר (במידה וירצה בכך), ואת השירותים היוקרתיים ביותר בתחום הרפואה.
 6. זמינות השירותים? אין ספק, כי במקרה זה חברות הביטוח הפרטיות יתנו למבוטחיהן את התנאים הטובים ביותר מבחינת מהירות הטיפול הרפואי.
  תורים לקבלת טיפול רפואי במסגרת קופות החולים עלולים להיות ארוכים ובלתי נסבלים לאדם שנפגעה בריאותו. חברות הביטוח מספקות טיפול ושירותים רפואיים בזמינות גבוהה מאוד – נקודה קריטית כאשר מדובר בבעיות בריאות, הגורמות לא אחת לסבל פיזי ונפשי.

לסעיף הבא: ביטוח בריאות נסיעות לחו"ל – מה זה אומר ומה האפשרויות?

לתוכן עניינים: מדריך ביטוח בריאות

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לביטוח בריאות, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

לוח אירועים

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש