שתף

הארנק, כרטיס האשראי והנוכל שבדרך....

אין מה לומר כרטיס אשראי עושה שמח לכולנו (עד מועד החיוב כמובן...), אך האם כולנו מודעים לסכנה הגדולה שנמצאת בארנק שלנו?

24.07.2017

שמרו על כרטיסי האשראי שלכם!

חברות כרטיסי האשראי מציעות לנו חדשות לבקרים עוד ועוד כרטיסי אשראי במגוון מסלולי חיוב, מועדונים, הטבות ומה לא. העמלות הנמוכות והפיתוי ליהנות מעוד ועוד אשראי בארנק מביא אותנו למצב בו לרובנו יש יותר מכרטיס אשראי אחד.

אין מה לומר כרטיס אשראי עושה שמח לכולנו (עד מועד החיוב כמובן...), אך האם כולנו מודעים לסכנה הגדולה שנמצאת בארנק שלנו?

אנחנו לא מתכוונים לסכנת הבזבוז, אלא לכל נושא הבטיחות והשמירה על כרטיסי האשראי מפני גנבים או זייפנים.

הקדמה והטכנולוגיה, אמנם עושות עימנו חסד, אך גם מביאות להשתכללות השיטות לגניבה או זיוף של כרטיסי האשראי.

אז מה עושים? איך נזהרים? שומרים טוב טוב על הכרטיסים!

 

לפניכם טיפים לשמירה על כרטיסי האשראי שלכם ולהתגוננות מפני מעשי מרמה, זיוף וגניבה:

 

 1. קוד סודי – לעיניכם בלבד: הקוד הסודי של כרטיס האשראי שלכם, כשמו כן הוא: סודי! לפיכך, לא משנה באיזו סיטואציה אתם נמצאים, לעולם אל תמסרו לאיש את הקוד הסודי שלכם. אל תבטחו באיש. מעבר לכך, כאשר אתם מקלידים את הקוד הסודי בעומדכם ליד האשנב האוטומטי של סניף הבנק, שימו לב היטב, שאיש אינו עומד מאחורי גבכם ומציץ לעבר אזור הפעולה שאתם מבצעים. כמו כן, ודאו שאיש אינו מצלם אתכם (במכשיר הנייד שלו, בד"כ) בעת ביצוע פעולת הקשת הקוד הסודי. במידה ואדם זר מציע לכם לסייע בביצוע משיכת מזומן (זה קורה לעיתים, כאשר יש איזו שהיא תקלה במכשיר האוטומטי, ואתם תוהים מה לעשות) – סרבו בנימוס להצעה.
   
 2. מעקב שימוש בכרטיס בבית העסק - הוצאתם את כרטיס האשראי כדי לשלם בבית העסק? עקבו אחר השימוש בכרטיס. וודאו כי הוא מועבר בקופת בית העסק, ולא בשום מכשיר נוסף אחר. 
   
 3. אל תפקירו את הכרטיס - כרטיס האשראי שלכם צריך להיות תמיד איתכם. אין להשאירו ללא השגחתכם בכל מקום שהוא: ברכב, בבית ובכל מקום אחר. גם אם אתם מתארחים בבית מלון - אל תפקידו אותו לשמירה בדלפק הקבלה, גם אם נתבקשתם לכך. כמו כן, הקפידו להחזיק את כרטיס האשראי בכיסכם הקדמי ולא באחורי. 
   
 4. אין לענות לדואר אלקטרוני בנושא פרטי כרטיס האשראי - אל תגיבו להודעת דואר אלקטרוני, בה אתם נדרשים, כביכול, "לעדכן" את פרטיכם האישיים בהקשר לכרטיס האשראי (שם משתמש, סיסמאות, מספר חשבון, מספר כרטיס אשראי, קוד סודי). קיימים נוכלים רבים, המתחזים ל"חברת אשראי" או ל"בנק", ושולחים הודעה בעלת אופי דחוף, כדי לדחוק בכם, ולגרום לכם לשלוח את הפרטים. 
   
 5. מעקב ובדיקת דפי החיובים - עליכם לעקוב אחר דפי החשבון, הנשלחים מדי חודש ע"י חברות האשראי (או בגלישה לחשבונכם באינטרנט ו/או בשיטוט באפליקציה הסמארטפונית). יש לבדוק היטב את כל החיובים בדפי הפירוט. במידה וגיליתם חיוב בלתי מזוהה, עליכם לדווח על כך מיידית לחברת האשראי. 
   
 6. דיווח על אובדן או גניבה של כרטיס אשראי - במידה וכל כללי הזהירות שנקטתם לא עזרו, וכרטיסכם נעלם, נגנב או אבד - עליכם לדווח על כך מיידית לחברת האשראי. 
   
 7. הטכנולוגיות לשירותכם - כיום ניתן באמצעות האינטרנט והטלפון הסלולארי לעקוב באופן שוטף אחר הפעולות, שאתם מבצעים בכרטיסי האשראי שלכם. מומלץ להירשם באינטרנט, ולצפות בפעילות השוטפת של הכרטיסים "און-ליין". 
   
 8. כמו כן, ניתן לבקש לקבל שרות של מסרונים, כאשר על כל עסקה מגובה מסוים חברת האשראי תדווח לכם על החיוב באמצעות מסרון (באיזו שעה בוצעה הרכישה, היכן ומה הסכום).

זכרו! נוכלים רבים מסתובבים בכל מקום. אל תבטחו באיש, ואל תפקירו את כרטיסכם ללא השגחה!

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש