שתף

האם ניוד הפנסיה משפר את החיסכון הפנסיוני?

24.07.2008

הניוד הפנסיוני נותן בידי החוסך כוח וזוהי בדיוק מטרתו. חוסך אשר ישתמש בכוח זה בתבונה יכול להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו. מעבר לכך, ככל שיותר חוסכים ינצלו כוח זה בתבונה כך נראה ביצועים טובים יותר בשוק כולו.

הניוד הפנסיוני החל עוד בשלב בו הוצאו קופות גמל מהבנקים ב- 2003. למהלך מכירת הקופות הבנקאיות התווספו שני שינויים עקרוניים נוספים – האחד, העברת האחריות לבחירת תוכנית פנסיה לחוסך והשני, מתן הזכות לעבור מקופת גמל אחת לאחרת או בין קרנות פנסיה ובין חברות הביטוח בכל עת. כך חוסך אשר בחר לממש זכות זו יכל היה לעזוב תוכנית פנסיה רווחית פחות לטובת תוכנית רווחית יותר בתנאי שהמעבר היה בין מכשירים זהים.

שינויים אלו אכן הגבירו את התחרות וראינו זאת בעלייה משמעותית בתשואות הקופות למול המצב שהיה לפני השינוי.

בתחילת 2009 עתיד הניוד הפנסיוני להשתכלל ולאפשר מעבר בין שלושת מכשירי החיסכון: קרן פנסיה ,קופת גמל וביטוח מנהלים ללא הגבלה. כלומר נוסף על המעבר בין מנהלי תוכניות החיסכון באותה קטגוריה, ניתן יהיה לעבור בין המוצרים השונים. אפשרי לניוד:

• מקרן פנסיה – לקרן פנסיה אחרת או לביטוח מנהלים במסלול קצבה.
• מקופת גמל – לקופת גמל אחרת, לקרן פנסיה.
• מקופת גמל אישית לפיצויים – לקופה אחרת מאותו סוג, לקופת גמל לתגמולים או לקרן פנסיה.
• מביטוח מנהלים במסלול קצבה – לקופת גמל לקצבה
• מקרן השתלמות – לקרן השתלמות אחרת או לקרן פנסיה

מאחר ושוק הפנסיה הנו מורכב חוסכים רבים אינם יודעים איך לממש את הזכויות הרבות שניתנו להם מה שאומר שקיים פוטנציאל רב ולא ממומש לתחרות רבה יותר. מה שחשוב להבין ולהפנים הוא שכל אחוז נוסף לתשואה או אחוז אחד פחות בדמי ניהול הנו משמעותי ביותר לאורך זמן ועשוי להגדיל את החיסכון במאות אלפי שקלים ולכן שווה וחשוב לעשות את המאמץ ולעקוב אחר ביצועי מנהלי תוכניות הפנסיה ולעבור במידת הצורך בין התוכניות.

איך כדאי לעשות זאת וממה להיזהר?
• מן הראוי לציין כי המעבר בין התוכניות אינו כרוך בעלות כלשהיא אלא באישור החוסך לביצוע המעבר, כאשר הפרוצדורה מבוצעת ע"י הגוף אליו תבחרו לעבור.
• בבחירת תוכנית הפנסיה הרווחית ביותר יש לשקלל פרמטרים חשובים נוספים נוספים כגון, יציבות התשואה לאורך זמן (מספר שנים), רמת סיכון, כמות נכסים מנוהלים, רמת השירות של הגוף המנהל.
• יש לקחת בחשבון שמשרד האוצר מחליט על שינויים מהר יותר ממהירות ההטמעה שלהם בגופים המנהלים את החיסכון הפנסיוני. הטמעת השינויים במערכות הממוחשבות אורכת זמן ולכן ביצוע המעבר מגוף לגוף עשוי להתבצע באופן לא ממוחשב, ולכן נתונים עלולים ללכת לאיבוד בדרך. על מנת שלא לאבד זכויות ששוות כסף יקר על החוסך לדאוג לקבל בכתב ולשמור עד למועד הפרישה את כל הניירת המפרטת את זכויותיו בגוף אותו הוא עוזב נכון למועד הפסקת ההתקשרות אתו וכך גם לגבי הגוף אליו הוא עובר.

להשוואת הצעות ייעוץ פנסיוני לחץ כאן

מדריך פנסיה וגמל
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש