שתף

האם מבצע צוק איתן ישפיע על הבורסה?

האם מבצע צוק איתן ישפיע על הבורסה?

06.08.2014

כחודש של לחימה בעזה והפצצות על ערי ישראל – לא השפיעו באופן דרמטי על אחד העם. בואו לגלות מדוע.

 

למבצע צוק איתן השלכות רבות על המשק הישראלי, בין השאר, באופן טבעי, גם הבורסה בתל אביב מושפעת מהנעשה בזירה הביטחונית. למרות המצב הביטחוני הלא פשוט, לפחות בחודש יולי, מבצע "צוק איתן" לא השפיע בצורה משמעותית על מסחר בבורסה – והמדדים המובילים נשארו יציבים, עם מגמת ירידה קלה בלבד, במחזורי מסחר נמוכים.

 

הסיבה העיקרית לכך, על פי ההערכות בשוק, היא לקחים שהפיקו מנהלי ההשקעות בישראל ממקרים דומים בעבר – כמו למשל מבצעי "עמוד ענן" ו"עופרת יצוקה", או מלחמת לבנון השנייה. הלקח שהם הפיקו היה כי בטווח הרחוק אין השפעה של ממש על החברות ועל המשק הישראלי - ולכן מכירה של מניות, בתגובה לאירועים ביטחוניים, ויכולה לגרום רק נזק לתיקי ההשקעות. אם מנתחים את המבצעים שהתרחשו בעבר, ניתן לראות כי בדרך כלל חלו ירידות קלות בבורסות בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך הירידות הללו תוקנו והמדדים המשיכו לעלות, בהתאם לנתוני המקרו וביצועי החברות.

 

התנהגותם של מנהלי ההשקעות, שמטבע הדברים הם מנוסים ושקולים, משליכה גם על המשקיעים הפרטיים, שעלולים היו להיות נתונים ללחץ רב יותר. בינתיים, גם המשקיעים הפרטיים מגיבים בקור רוח ולא מיהרו למכור מניות או לבצע פעולות משמעותיות אחרות, רק בשל המצב הביטחוני.

 

מי שהיו עשויים להיות מושפעים יותר מהמצב הביטחוני הם המשקיעים הזרים, שיש להם אופציות רבות אחרות מלבד ישראל, אבל מאחר שכיום בבורסה המקומית כמעט ואין השפעה למשקיעים אלו, ההשפעה של התנהגותם על הבורסה קטנה מאוד. היעדרות הזרים מהמסחר, שמהווה בעיה בזמנים של שגרה, התגלתה כגורם מייצב במשק הישראלי בתקופות של בעיות ביטחוניות.

 

יש להוסיף כי גם רוב הפרשנים הכלכליים והאנליסטים שהתראיינו בתקשורת בנושא, המליצו לציבור לא לבצע פעולות נמהרות, ולהקפיד על קבלת החלטות מושכלת ורגועה, דבר שתרם גם הוא לרגיעה בשווקים.

 

בנוסף, המצב בשוק העולמי והישראלי, שבו הריבית אפסית, גורם לכך שלמשקיעים אין ברירות רבות - ואין למעשה אופציות ממשיות להשגת תשואה עדיפה, באופן מיידי, דבר שגורם ליציבות המסחר בשווקים.

 

מי שמרוויח ומי שמפסיד

 

מטבע הדברים, ישנן חברות שההשפעה על פעילותן, לפחות בטווחים הקרובים, תהיה משמעותית, ובעיקר מדובר בחברות התעופה והתיירות. כמות התיירים שמגיעה לישראל צנחה משמעותית, וגם בטיסות היוצאות לחו"ל, דווקא בתקופת השיא של הקיץ, נרשמה ירידה. במשך כמה ימים אף בוטלו כמעט לחלוטין הטיסות הנכנסות לישראל.

 

החברות הישראליות, אל על וארקיע, ולצדן חברות שפעילות בתחום התיירות כמו ישרוטל או חברת להשכרת רכב, עשויות לספוג נזקים שיסתכמו במאות מיליוני דולרים כתוצאה מהאירועים הביטחוניים – וסביר להניח שהמניות שלהן יושפעו גם הן.

 

חברות נוספות שמרגישות את המבצע בכיס באופן מידי הן חברות המבוססות על צריכה שוטפת, כמו למשל חברות האופנה או חברות שמבוססות על קניות במרכזים פתוחים, אליהם הציבור נוהג להגיע פחות בתקופה ביטחונית מתוחה.

 

לעומת זאת ישנן חברות שעשויות גם להרוויח, ממתיחות ביטחונית, בראש והראשונה חברות בתחום הביטחוני כמו התעשייה הצבאית וחברות אחרות שמייצרות תחמושת ומוצרים צבאיים.

 

השפעה נוספת של המבצע הייתה עצירה בגיוסי אגרות חוב של החברות השונות במשק.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש