שתף

האם כדאי לעשות ביטוח בריאות דווקא עכשיו? ( רגע לפני הרפורמה )

האם כדאי לעשות ביטוח בריאות דווקא עכשיו? ( רגע לפני הרפורמה )

10.08.2014

חברות הביטוח לחוצות – ומשווקות בימים אלה במרץ את ביטוחי הבריאות שלהן, לפני שתיכנס לתוקף רפורמה חדשה.

 

תחום ביטוח הבריאות עומד לעבור בקרוב רפורמה מרחיקת לכת, בעקבות המסקנות של ועדת גרמן שדנה במהלך החודשים האחרונים בצורה יסודית ומעמיקה בנעשה בענף הבריאות בישראל.

 

על פי ההערכות, בכל שנה מוציאים הישראלים כעשרה מיליארד שקל על ביטוחי בריאות וסיעוד אצל קופות החולים ואצל חברות הביטוח, מתוכם כשבעה מיליארד שקל בביטוחים הפרטיים ושלושה מיליארד בקופות החולים. כל זאת בנוסף כמובן לתשלום על ביטוח הבריאות הממלכתי.

 

לקראת יישום הרפורמה, שצפויה לשנות בצורה משמעותית את הביטוחים בתחום, החלו באחרונה חברות הביטוח לשווק במרץ את הביטוחים הקיימים שלהם. דבר זה מאפשר ללקוחות לרכוש כיום, במבצעים, בהנחות, ובתנאים מועדפים - את הביטוחים של החברות השונות. הסיבה לכך פשוטה: חברות הביטוח חוששות, כך מתברר, ממסקנות הוועדה, ומנסות לשווק בנמרצות את הביטוחים הקיימים שלהן לפני שהרפורמה תיכנס לתוקף. יש לזכור שביטוחים שנחתמים כיום לא יתבטלו גם לאחר כניסת הרפורמה לתוקף, והתנאים שבהם יחייבו את החברה.

 

דוגמאות למבצעים

 

 • חברת הראל משווקת בימים אלה ביטוח של "רופא אישי מלווה". הביטוח נועד למקרה של אירוע רפואי משמעותי כמו מחלות לב או סרטן, ומבטיח ליווי צמוד וניהול המקרה בידי רופא מנוסה כשלצידו צוות מסייע.
  המטרה היא לעזור לחולה ולמשפחתו, שלעתים קרובות מתרוצצים בין מטפלים ומומחים שונים ללא שיש מי שמרכז עבורם את הטיפול במחלה ומנתח כל העת את הנעשה ממבט על.

   
 • חברת הפניקס משווקת ביטוח ייחודי שנקרא "גנטיקס" – ומבוסס על התאמות רפואיות למידע הגנטי של כל מבוטח. הביטוח כולל בדיקות גנטיות לאיתור סיכונים, ייעוץ של גניטקאי מומחה, אבחון וטיפול למחלות וייעוץ תזונתי רלבנטי.

   
 • חברת מגדל מקדמים בין השאר תוכנית שנקראת "ביטוח סיעודי - דואגים למחר פלוס" המעניקה למבוטח: פיצוי חודשי בסכום שרכש במועד הצטרפותו לביטוח, למקרה בו המבוטח נזקק לעזרתו של אדם אחר בביצוע פעולות יומיומיות, או במקרה של תשישות נפש, כאשר סכום הפיצוי החודשי והפרמיות צמודים למדד המחירים לצרכן ומשך התשלום הינו כל עוד המבוטח נמצא במצב סיעודי (לכל החיים).

   
 • ביטוח ישיר מקדמת ביטוח תאונות אישיות, ב-50% הנחה על החודש הראשון. ביטוח זה נועד להגן מפני קשיים כלכליים העלולים להיווצר חלילה כתוצאה מתאונה.

   
 • ביטוח בריאות אחר שתוכלו לרכוש בימים אלה הוא של AIG MEDICAL - ביטוח בריאות פרטי אשר משלים את הכיסויים הרפואיים שאינם נכללים בשירותי הבריאות הנוספים של קופות החולים ומבטיח שתהיו מכוסים בכיבוי מלא יותר.

   

תחרות על המחיר, בביטוח פשוט

 

ועדת גרמן המליצה, בין השאר, כי חברות הביטוח וקופות החולים יהיו חייבות למכור ביטוח זהה בפורמט אחיד, שיכלול את הכיסוי הבסיסי והנפוץ ביותר שיאפשר בחירה מוגבלת של רופא מנתח. דבר זה צפוי לגרום לכך שהתחרות בין החברות תהיה בעיקר על המחיר. בניגוד להיום חברות הביטוח לא יורשו לבצע חיתום רפואי בפוליסה הבסיסית ולא יוכלו להחריג אנשים בגלל מצבם הפיזי.

 

כמה זמן יש לכם?

 

על פי התכנית של שרת הבריאות, הרפורמה שהיא מובילה תוכנס לחוק ההסדרים ותועבר בתקציב הקרוב – כלומר תיושם בינואר 2015. עם זאת יש לזכור כי יתכן שהיא עדיין תצטרך לעבור תהליכי חקיקה ארוכים שבמסגרתם יכולים להיות שינויים.

 

מאחר שיש עוד זמן עד שהמסקנות ייושמו וייכנסו לתוקף, בחודשים האלה ניתן לנצל את המצב ואת הלחץ של חברות הביטוח כדי לרכוש כיסוי ביטוחי מורחב בתנאים נוחים יותר. החברות עצמן ממריצות בימים אלה את הסוכנים שלהן לשווק את הביטוחים.

 

למי שמעוניין בכיסוי שמעבר לבסיסי, יתכן בהחלט שזה הזמן הטוב ביותר לרכוש ביטוחים שיש בהם כיסויי נרחב בתנאים מועדפים ועם הטבות משמעותיות. זה זמן טוב לשקול גם לרכוש ביטוחים שבדרך כלל מעטים נוהגים לעשות, כמו למשל ביטוח בריאות פרטי לתינוק. ביטוח כזה מכסה כיסויים נוספים מעבר לזה שיש לכם באמצעות קופת החולים כמו תרופות יקרות, בחירה מורחבת של רופאים מנתחים, חוות דעת נוספות, פעולות מחליפות ניתוח ועוד. רוב האנשים לא קונים ביטוחי בריאות פרטיים לתינוקות, אבל זו יכולה להיות הזדמנות טובה לעשות זאת.

 

ומה היתרונות שמציעות חברות הביטוח למי שימהר ולעשות ביטוח עכשיו?

 

החברות שמות דגש על מספר פרמטרים שמבדילים את הביטוחים שלהן מזה שישווק לאחר הרפורמה - כגון התייעצות בלתי מוגבלת עם כל רופא מומחה ובחירה של כל רופא מנתח אפשרי, דבר שיוגבל לאחר מעבר ההמלצות של הוועדה לבחירה מתוך רופאים ומנתחים בהסדר בלבד.

 

בנוסף, חברות הביטוח מציעות אפשרות כיסוי לניתוחים פרטיים ללא השתתפות עצמית כלל, כאשר בעתיד, על פי המלצות הוועדה, יהיה תשלום אחיד להשתתפות עצמית בניתוח פרטי.

כמו כן, עלות ותנאי הביטוח של החברות יהיו ידועים מראש וקבועים, מאחר שמדובר בחוזה בין המבוטח לבין החברה. לעומת זאת, לאחר יישום ההמלצות של הוועדה, ניתן יהיה לשנות את התנאים בביטוח הבסיסי אחת לתקופה והחוזה יהיה פתוח לשינויים.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader