שתף

האם המיסים עומדים לעלות בקרוב?

הירידה בגביית המיסים והעלייה בהתחייבויות הממשלה גורמים לאוצר לחשוש מגירעון גדול בשנה הבאה. התשובה: קיצוצים – והעלאות מיסים

16.06.2012

בימים אלה נערכים במשרד האוצר לגיבוש תקציב המדינה הבא – ומהנתונים עולה כי חזוי גירעון כבד.

כבר השנה הגירעון יהיה גדול מהחזוי – ובאוצר מחפשים דרך לצמצם אותו בהקדם.

הגירעון נובע מהתחייבויות שונות של הממשלה, בעיקר לתקציבי החינוך והבריאות, בין השאר בעקבות שביתת הרופאים ומסקנות ועדת טרכטנברג.

כמו כן, נרשמת באחרונה ירידה בגביית המיסים, בעיקר בשל המשבר באירופה והדשדוש המתמשך בכלכלת ארה"ב.

על פי ההערכות כעת, האוצר צריך לכסות 10-20 מיליארד שקל גירעון בשנה הבאה, כדי לא לחרוג מהתכנון.

באוצר מדגישים כי לגירעון גבוה עלולות להיות השלכות על דירוגי האשראי של המדינה – דבר שישפיע על עלויות גיוס החוב ועלול לקלוע את המדינה לסחרחורת. יעד הגירעון של הממשלה לשנת 2013 עומד על כ-19 מיליארד שקל (כ-2% מהתמ"ג) וההערכות באוצר הן שבמצב הקיים, הגירעון יגיע לכ-38 מיליארד (כ-4% תמ"ג).

כדי לקצץ בגירעון יש כמובן שתי אפשרויות:

להוריד את ההוצאות ולהעלות את ההכנסות. באוצר מתכננים לשלב בין השתיים. בצד ההוצאות צפויה הקפאה של פרויקטים גדולים, בעיקר בתחומי התשתית והתחבורה, ואולי גם בשירותי הרווחה והבריאות.

כמו כן, נשקלת אפשרות לקיצוץ רוחבי של 5% בכל תקציבי הממשלה.

בנוסף, שוקלים באוצר להקפיא את התוכנית לסבסוד צהרנים שהתקבלה בעקבות ועדת טרכטנברג. קיצוצים נוספים עשויים להגיע בקצבאות הילדים, מהטבות שונות הכלולות בחוק לעידוד השקעות הון, בתקציב המדען הראשי ועוד.

הולכים על הכיס

לצד זאת, נראה שלא תהיה לממשלה ברירה אלא להעלות גם מיסים.

המס הקל ביותר להעלאה הוא המע"מ, ובאוצר שואפים ככל הידוע להעלות אותו ב-1% בהקדם, העלאה שצפויה להכניס למדינה כארבעה מיליארד שקלים בשנה.

המע"מ הוא מס רגרסיבי שפוגע בעיקר בשכבות החלשות, אבל הוא קל מאוד לגבייה וההעלאה שלו אינה פוגעת בצמיחה במשק.

בנוסף, באוצר מסבירים כי הוא מאפשר לגבות מס גם ממי שמעלים מיסים בדרך אחרת.

בנוסף: במשרד האוצר עשויים להעלות שוב את הרעיון להטלת מע"מ על פירות וירקות. רעיון זה כמעט שיושם בעבר, אך נדחה ברגע האחרון.

כמו כן, תיתכן גם העלאה במס ההכנסה, אם כי באוצר חוששים שהעלאה כזו תפגע בצמיחה.

בנוסף, באוצר שוקלים לקדם מחדש את "מס העשירים", שיוטל על משתכרי הכנסות גבוהות במיוחד.

המס צפוי להכניס כחצי מיליארד שקל בשנה.

המס היה כבר אמור להיות מוטל – אבל נדחה בסופו של דבר בעקבות התנגדות בממשלה.

כמו כן, עשוי האוצר לפנות למקורות הקבועים שלו: העלאת מס הבלו על הדלק, ייקור תעריפי המים והחשמל והעלאת מיסים על סיגריות ואלכוהול.

לצד המיסים האלה, מתכננים בימים אלה בכנסת גם להעלות את מס הבריאות בחצי אחוז.

העלאת המס אמורה לממן את הכנסת הסיעוד לסל שירותי הבריאות – ולא תוכל לסייע בקיצוץ הגירעון.

בניסיון לצמצם את מימדי הגירעון, העלו באחרונה באוצר רעיון חדש: ניסיון להגיע להסכם עם חברות בינלאומיות כמו טבע ואינטל, שיאפשר להן להוציא מהארץ רווחים על מנת להשקיע אותם מחוץ לישראל – תוך תשלום מס מופחת.

כיום, הרווחים נשארים בישראל משום שמוטל על העברתם מחוץ למדינה מס גבוה, אך החברות לא עושות בהם שימוש.

בדרך זו מפסיד האוצר גם אפשרות לגבייה חלקית.

 

קרבות פוליטיים

 

באוצר מקווים כי ממשלת האחדות הרחבה תאפשר להעביר את הקיצוצים בקלות רבה יחסית. עם זאת, גם בקרב הקואליציה יש מחלוקת קשה בשאלה אלו מיסים עדיף להטיל ובאלו הוצאות יש לקצץ. יו"ר קדימה שאול מופז אמר כי אין להעלות את המע"מ וכי עיקר הפגיעה צריכה להיות בתקציב משרד הביטחון, דרישה לה מתנגד בתוקף שר הביטחון אהוד ברק. מופז קרא לשקול גם העלאת מס לחברות ומס הכנסה.

 

כמו כן צפויה הממשלה למאבק לא פשוט מול ההסתדרות, אם תנסה לפגוע בהטבות ובשכר של עובדי המדינה – אחת ההוצאות הכבדות ביותר של הממשלה.

 

האוצר צפוי להציג את התקציב לכל המאוחר באמצע יולי לממשלה, כדי שזו תוכל להתחיל בדיונים עליו. לאחר שהממשלה תגבש את התקציב הוא יעבור לכנסת שם הוא צפוי לעבור תיקונים והתאמות – עד להצבעה במליאה.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש