שתף

בדקו היטב: האם ביטוח לאומי חייב לכם כסף?

בכל חודש, כל אזרח בוגר בישראל כמעט משלם סכום לא קטן לביטוח לאומי. למרות שמדובר בהוצאה לא קטנה שמצטברת לאורך החיים לסכומים משמעותיים, רבים אינם יודעים כלל באלו מצבים הם יכולים לממש את זכויותיהם במוסד החשוב הזה

21.07.2017

אנשים רבים אינם מממשים את מלוא הזכויות שמגיעות להם מהביטוח הלאומי.

בואו להכיר את המקרים שבהם מגיע לכם תשלום.

בכל חודש, כמעט כל אזרח בוגר בישראל משלם סכום לא קטן לביטוח לאומי.

למרות שמדובר בהוצאה לא קטנה שמצטברת לאורך החיים לסכומים משמעותיים, רבים אינם יודעים כלל מה משמעותו של הביטוח הנ"ל, ובאלו מצבים הם יכולים לממש אותו.

הביטוח הלאומי הוא למעשה סוג של ביטוח חובה שהמדינה מחייבת את כל אזרחיה לעשות.

מוסד הביטוח הלאומי, כפי שהוא מכונה בשמו הרשמי, נועד לסייע לאזרחים לאחר פרישתם מעבודה באמצעות תשלומן של קצבאות זיקנה, באמצעות תשלום דמי אובדן כושר עבודה, יציאה למילואים, יציאה לחופשת לידה, פיטורין שמלווים באבטלה, תשלום קצבאות לנכים, ילדים ועוד.

במקרה של שכירים, התשלום מתחלק בין העובד לבין המעסיק (כאשר הממשלה משתתפת בחלק מתשלומי המעסיקים).

גם מי שאינו עובד חייב לשלם דמי ביטוח לאומי.

להבדיל מביטוח פרטי, הפרמיה בביטוח הלאומי אינה נקבעת לפי רמות הסיכון של המבוטח, אלא על פי הכנסתו וגילו. כלומר: בעלי הכנסות גבוהות משלמים תשלומים גבוהים, וחסרי האמצעים משלמים סכומים נמוכים, בעוד שהם הנהנים העיקריים מתשלומי המוסד.

את רוב הזכויות שמוענקות על ידי הביטוח הלאומי יש לתבוע על מנת לממש – באמצעות רישום מתאים, משלוח טפסים או התייצבות בסניפי הביטוח הלאומי עצמו.

בחלק מהמקרים, מימוש הזכויות אינו בעייתי, והכספים מועברים בצורה חלקה ושוטפת.

יחד עם זאת, בחלק מהמקרים נוצרת מחלוקת על היקף הזכויות.

המחלוקות הללו יכולות להיות קשות מאוד לפתרון, שכן מדובר בגוף ביורוקרטי מאוד שההליכים מולו יכולים להיות מתישים וארוכים למדי.

בארץ פועלים מספר גופים פרטיים שמסייעים לאזרחים בבירור הזכויות המגיעות להם מהביטוח הלאומי – ובמימושן.

הגופים הללו הם חברות פרטיות שפועלות למטרת רווח וההכנסות שלהם נגזרות, על פי רוב, מהסכומים שהן מצליחות לקבל עבור הלקוחות שלהן.

חלק גדול מעבודתם נוגע למקרים של פציעות ובעיות רפואיות שונות.

החברות הללו מספקות שירותים, כגון: איסוף חומר רפואי, הפניה לבדיקות, הגשת תוצאות רפואיות לביטוח, הדרכה ועזרה במילוי הטפסים והדרכה לקראת הוועדות הרפואיות.

* אלו הן הקצבאות העיקריות שמשלם הביטוח הלאומי:

1. קצבת נכות למי שכושרו להשתכר ירד ב-50% (או עקר/ת בית שיכולתו/ה לתפקד נפגעה בשיעור זה). גמלת הנכות ניתנת על פי החלטה של הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי. הקצבה אינה מתבטלת כאשר האדם יוצא לעבוד, אלא יורדת באופן הדרגתי ביחס הפוך לשכר אותו מרוויח האדם. קצבת שירותים מיוחדים ניתנת לבעלי אחוזי נכות הזקוקים לעזרה יום-יומית בתפקוד השגרתי.

2. ביטוח נפגעי עבודה מסייע למי שעקב פגיעה בזמן עבודתו סובל מאובדן שכר זמני או קבוע. גמלה זו ניתנת למבוטחים שהוכרו על ידי המוסד לביטוח לאומי כנכי עבודה, לאחר שאלה נמצאו זכאים לתשלום דמי פגיעה בגין פציעה או מחלה הקשורה למקום העבודה. גובה הקצבה נקבע לפי שכר המבוטח ברבעון שקדם לפגיעה.

3. 100% נכות יעניקו לנכה העבודה קצבה בגובה של 75% מהשכר (מוגבלת בתקרה). מקבלי הגמלה מקבלים גם הטבות, כגון: טיפולים רפואיים בחינם, סיוע במציאת עבודה ועוד. כמו כן, לבני המשפחה שלהם יש זכות להגיש תביעה לקבלת גמלת תלויים חד פעמית או חודשית.

4. קצבת ניידות ניתנת למבוטחים הסובלים מליקויים רפואיים בגפיים התחתונות והיא כוללת הטבות שונות הניתנות בהתאם לזכאות המבוטח. בין השאר, היא כוללת כיסוי הוצאות החזקת רכב למבוטחים בעלי רכב או מענק חלופי.

5. גמלת סיעוד מוענקת לקשישים בגיל הפרישה הזקוקים לסיוע בתפקוד היום-יומי ומתקשים בביצוע פעולות בסיסיות, כמו: הלבשה, רחצה, אכילה ושתייה, קימה ושכיבה, הליכה ושליטה על הסוגרים.

6. הגמלה ניתנת גם לקשישים תשושי נפש ומבוטחים הזקוקים להשגחה בכל שעות היממה. הגמלה ניתנת בדרך כלל בצורה של שירותי סיעוד ולא בכסף. הזכאים מקבלים הטבות נוספות, כגון: השגחה במרכזי יום לקשיש, אספקת מוצרי ספיגה עד הבית, משדר מצוקה ושירותי כביסה.


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש