שתף

האוצר מתקשה לקדם הרפורמה להוזלת קרנות הנאמנות

הקרב על הפחתת עמלות ההפצה שמשלמים מנהלי הקרנות לבנקים ממשיך להתנהל בעצלתיים – ונראה כי הסיכוי שהוא יושלם בקרוב נמוך מאוד

06.12.2012

מאז שיצאה לדרך רפורמת בכר, הועבר ניהול חסכונות הציבור לטווח הארוך מידי הבנקים לידי חברות ביטוח ובתי השקעות. כדי לפצות את הבנקים הם הורשו להמשיך ולספק ייעוץ ללקוחות ולהפנות אותם לקרנות נאמנות מומלצות. בתמורה הם מקבלים עמלות דמי הפצה.

בחודשים האחרונים, כחלק מניסיון כללי לקדם את התחרות בשוק החיסכון לטווח ארוך ולהוזיל את העלויות לציבור, החלו הרגולטורים במהלך שנועד להפחית את גובה העמלות שמקבלים הבנקים.

על פי חקיקה חדשה שגובשה בנושא, הבנקים יקבלו מהקרנות בעבור הפצת קרנות כספיות 0.1% במקום 0.125%, עבור קרנות סולידיות 0.2% במקום 0.25%, בעבור קרנות מנייתיות 0.35% בלבד - במקום 0.8% ובעבור קרנות אג"ח 0.35% במקום 0.4%. על פי ההערכות בשוק, הבנקים יספגו כתוצאה מהחקיקה ירידה שנתית של כ-100 מיליון שקל בהכנסות – כחמישית מסך ההכנסות שלהם שמקורן הוא בעמלות הפצה.

הבנקים כמובן לא קיבלו את רוע הגזירה, ויצאו למאבק בניסיון לבטל או לפחות לעכב את החקיקה בנושא, תוך הפעלת לחצים כבדים על חברי ועדת הכספים.

פרופ' שמואל האוזר, יו"ר הרשות לניירות ערך (ני"ע), שפועלת לקידום החקיקה, לא ממש אהב את התערבות הבנקים וטען בתגובה כי "נגד היוזמה להפחתת עמלות ההפצה מתנהל קמפיין מתוזמן ומתוזמר היטב, שבמסגרתו הבנקים מפעילים סוללה של לוביסטים ויחצנים במטרה למנוע את המהלך המתבקש כל כך, הנכון כל כך, של הסרת חסמים ושכלול השוק".

האוזר ציין שעמלות ההפצה נותרו בשיעור המרבי שיכולים הבנקים לגבות מאז שנת 2005. לדבריו, משקלן מסך דמי הניהול של קרנות הנאמנות עלה מאז בכשליש. כלומר, דמי הניהול שגובים מנהלי הקרנות ירדו עם השנים, אך גובה העמלה לבנקים נותרה יציבה. לדבריו, אין כלל תחרות בין הבנקים על גובה עמלות ההפצה ואף בנק לא הפחית בשנים האחרונות מיוזמתו את גובה העמלות. הוא הוסיף גם כי ללא הפחתה של עמלות הפצה, קרנות נאמנות מחו"ל לא יוכלו להיכנס לשוק ההון הישראלי ולהתחרות בקרנות המקומיות.

נציגי הבנקים טענו בתגובה כי הבעיה בשוק טמונה עדיין בדמי הניהול הגבוהים שגובים מנהלי הקרנות וכי העמלות שמשולמות לבנקים עדיין נמוכות מהמקובל בעולם. בין השאר הם גם העלו את הנימוק כי החקיקה לא תעביר את ההוזלה לארנקו של ציבור החוסכים, אלא תשאיר את 100 מיליון השקלים שייחסכו בידיהם של מנהלי הקרנות.

איגוד הבנקים טען שכל המחקרים שנעשו בנושא מראים כי בעוד בתי ההשקעות גובים מהציבור דמי ניהול גבוהים ביחס לעולם, הם משלמים לבנקים עמלות נמוכות מהמקובל ומשאירים בכיסם נתח גדול מהממוצע המקובל בחו"ל. לכן, אמרו, קשה לטעון שעמלות ההפצה הן חסם להוזלת דמי הניהול. באיגוד טענו גם שהורדת עמלות ההפצה תגרום "פגיעה מיותרת לחלוטין לאיכות מערך הייעוץ האובייקטיבי של המערכת הבנקאית, שהוא הגורם היחיד שמציג לציבור השוואות על דמי הניהול וגורם לבתי ההשקעות להתחרות על כיסו של הציבור". הם הוסיפו כי "הכנסת קרנות חדשות שימריצו את התחרות ויגדילו את ההיצע לציבור, וחיזוק מערך הייעוץ הבנקאי שיספק לציבור את המידע בטרם החלטת ההשקעה, הם הצעדים שיובילו להוזלת דמי הניהול של קרנות הנאמנות".

ברשות לניירות ערך מודעים לבעיות שהציגו נציגי הבנקים ומוטרדים בעיקר מהאפשרות שההוזלה לא תגיע לכיסם של החוסכים. כדי להתמודד עם הבעיה, רשות ניירות הערך הגיעה להבנות עם מנהלי הקרנות, לפיהן ברגע שהתקנות החדשות ייכנסו לפועל – יופחתו דמי הניהול בשיעורים מקבילים לתקופה מוגבלת של 6 חודשים, כאשר לאחר מכן מניחים ברשות כי התחרות תוביל לירידה "ודמי הניהול יתייצבו על רמה נמוכה משמעותית מזו המקובלת היום".

בוועדת הכספים של הכנסת שאמורה לאשר את החקיקה לא הסתפקו בהבנות האלה וביקשו להוסיף לחוק מנגנון פיקוח של רשות ניירות ערך על גובה דמי ניהול – והנושא אושר באחרונה בכנסת בדיון מיוחד. עם זאת, עקב המחלוקות ופיצול תהליך החקיקה, ההערכות הן שאישור התקנות עלול להתעכב לפחות עד למושב הראשון של הכנסת הבאה ולא יושלם בקרוב.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש