שתף

האוצר החליט: יבוטל כפל ביטוח בריאות

האוצר החליט: יבוטל כפל ביטוח בריאות

01.12.2013

תקנה חדשה תאסור על חברות הביטוח לשווק ביטוחים שחופפים לביטוחים המשלימים של קופות החולים. איך זה ישפיע על הצרכנים? בואו לגלות

 

ביטוח רפואי הוא אחד התחומים הצומחים ביותר בענף הביטוח בישראל. לכשליש מהאוכלוסיה יש כיום ביטוח רפואי פרטי ולכ-70% ביטוח מורחב בקופת החולים. ע"פ ההערכות, הציבור הישראלי מוציא מדי שנה כ-10 מיליארד שקל לטובת ביטוחי בריאות – 70% מהם על ביטוחים בחברות הביטוח.

 

מטבע הדברים, במקרים רבים, למבוטחים בביטוח הפרטי יש במקביל גם ביטוח רפואי באחת מקופות החולים. במערכת הבריאות הציבורית מנסים כבר זמן רב לשנות את המצב – וטוענים שיש לפעול נגד חברות הביטוח. לטענתם, המצב הנוכחי פוגע במבוטחים, שמשלמים יותר מדי, ומזיק למערכת הבריאות הציבורית. משרד הבריאות הקים ועדה שבודקת את הנושא – אבל באוצר לא ממתינים למסקנותיה והחליטו לשנות כבר מינואר הקרוב את התקנות – ולהגביל את ההצעות הביטוחיות שמשווקות החברות.

 

מה בעצם המצב כיום? ראשית – לכל ישראלי יש ביטוח רפואי בסיסי. אנו משלמים על הביטוח באמצעות תלוש המשכורת שלנו, ממנו מופרש מס בריאות. המס ממן את מערכת הבריאות הרפואית בישראל. כל אזרח חייב להיות חבר בקופת חולים וממנה הוא מקבל את השירותים הקבועים בחוק.

 

בשנים האחרונות, קופות החולים משווקות באגרסיביות ביטוחים משלימים, שמספקים כיסוי נוסף על זה הבסיסי שמובטח לכל אזרח בחוק. תוספת של תשלום חודשי מקנה למבוטח מגוון רחב של שירותים, שמקצרים תורים, מסייעים בהחזרת עלויות בניתוחים, טיפולי שיניים ועוד.

 

חברות הביטוח הפרטיות מציעות גם הן כיסוי רפואי נוסף על זה המובטח בחוק – תמורת תשלום חודשי (יקר יותר משמעותית מזה של קופות החולים) ניתן לקבל הרחבה נוספת של מגוון שירותים כמו למשל ניתוחים בחו"ל, מבחר גדול יותר של מנתחים ותרופות שלא כלולות בסל. בנוסף, בניגוד לביטוח של קופות החולים שהכיסוי בו עשוי להיות מופחת חד צדדית בעתיד, החוזה מול חברת הביטוח אינו ניתן לשינוי.

 

ומה באשר לכיסוי הכפול? חברות הביטוח דאגו לכך שבמקרה של כיסוי כפול שממומש בפועל, התובע יקבל החזר מקופת החולים – ובנוסף פיצוי מחברת הביטוח על אי תביעה (ולמעשה ירוויח כסף). המפקח על הביטוח ושוק ההון, פרופ` עודד שריג, שמאס בתרגיל הזה - הורה לשנות אותו והחל מינואר חברות הביטוח יידרשו להפסיק לשווק פוליסות המפצות מנותחים אם לא תבעו את חברת הביטוח.

 

שרונה פלדמן, מנהלת מחלקת ביטוח בריאות במשרד האוצר, הסבירה: "לאחר בחינה מעמיקה של החלופות, אנחנו מבטלים את התניית הפיצוי באותה פוליסה כך שאדם שקונה פוליסת בריאות יידרש להחליט - או שיקנה פוליסת שיפוי ‏(תשלום מחברת הביטוח כנגד קבלות) או שיקנה פוליסת פיצוי שבה ידוע מראש כמה כסף יקבל עבור כל ניתוח, בלי קשר להיכן ינותח".. באוצר הבהירו כי פוליסת השיפוי תוכל לכלול גם אפשרות של מימון ההשתתפות העצמית של הניתוחים שיבוצעו בביטוח המשלים, אך לא מעבר לכך (במשרד הבריאות דורשים לבטל גם את האפשרות הזו).

 

באוצר מדגישים כי ההוראה אינה חלה רטרואקטיבית, כך שמי שיש לו כיום שני ביטוחים - משלים ופרטי – מצבו לא ישתנה. האיסור חל רק על פוליסות שיימכרו החל מינואר הקרוב.

 

התקנה החדשה צפויה לפגוע בחברות הביטוח, ובמשרד האוצר מעריכים כי הן יעלו את מחירי הפרמיות החודשיות שמשלמים המבוטחים בכ-10%. במשרד מקווים כי קופות החולים לעומת זאת יפחיתו את התשלומים שהן גובות.

 

אז איזה ביטוח כדאי לעשות? כמו בכל ביטוח – אי אפשר להשיב על שאלה כזו מראש – שכן התשובה תלויה במימוש בעתידי של הביטוח. אם למזלכם תהיו בריאים ולא תזדקקו לשירותים רפואיים מתקדמים, הביטוח הבסיסי של קופות החולים צריך להספיק. ככל שתזדקקו לשירותים מגוונים ומורכבים ויתר, כך ישתלם לכם להשקיע יותר בביטוח.

 

בכל מקרה - אם יש לכם גם ביטוח פרטי וגם משלים, כדאי לכם לבדוק אם יש חפיפה – ולשקול להחליף את הביטוח הפרטי בביטוח מצומצם וזול יותר, שאין בו כפילות. עם זאת – חשוב לזכור שאם תוותרו על פוליסה קיימת, אפשר שלא תוכלו לשחזר את תנאיה בעתיד.

 

לבדיקה וחסכון האם גם לכם יש "כפל ביטוח בריאות"

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader