שתף

רפורמה חדשה תקדם את השימוש ב"כרטיסי חיוב" (Debit Card)

את היוזמה העלה צוות מיוחד שפועל באחרונה במשרד ראש הממשלה, ברשות המנכ"ל הראל לוקר, ומנסה לצמצם את השימוש במזומן כאמצעי תשלום במשק הישראלי במטרה להפחית את העלמות המס ולאפשר פיקוח על הנעשה במשק

08.04.2014

הרפורמה תוזיל את עלויות השימוש בכרטיס, שהחיוב בו הוא מיידי ולא אחת לחודש - ותעודד את הבנקים, העסקים והלקוחות להשתמש בו.

יוזמה חדשה במשרד ראש הממשלה נועדה לקדם את השימוש ב-Debit Card בישראל. Debit Card או בעברית כרטיס חיוב, הוא סוג ייחודי של כרטיס אשראי שנמצא בשימוש בישראל באופן חלקי מאוד ובממשלה רוצים לקדם את השימוש בו. פרטי הרפורמה אושרו על ידי קבינט שרים למאבק ביוקר המחיה והיישום שלה צפוי להתחיל בחודשים הקרובים, לאחר אישורי התקנות הרלוונטיות.

כרטיס חיוב הוא כרטיס שבו החיוב מבוצע מיד עם ביצועה של העסקה בכפוף ליתרה בחשבון ולמסגרת האשראי - ולא פעם בחודש בתאריך קבוע כמו בכרטיסי אשראי רגילים. באופן כזה אפשר לנהל מעקב צמוד אחר ההוצאות הפרטיות באופן יומיומי. הוא נוח גם לעסקים שלא צריכים לממן את העסקות באשראי דחוי.

את היוזמה העלה צוות מיוחד שפועל באחרונה במשרד ראש הממשלה, ברשות המנכ"ל הראל לוקר, ומנסה לצמצם את השימוש במזומן כאמצעי תשלום במשק הישראלי במטרה להפחית את העלמות המס ולאפשר פיקוח על הנעשה במשק.

אחת הדרכים שהציעה הוועדה היא להגדיל את השימוש בכרטיס Debit Card כתחליף למזומן.

על פי הערכות הוועדה, הרחבת השימוש בכרטיס מסוג זה בישראל תוזיל עלויות לצרכנים, תפחית את העמלות ואת העלות לעסקים ותתרום למלחמה ביוקר המחיה.

כיום חברות האשראי גובות עמלה של 1-3% מבתי העסק על שימוש באשראי. בכרטיסי חיוב מסוג דביט קארד Debit Card ניגבת עמלה דומה. הוועדה מציעה כי העמלה תופחת ויקבע לה גובה נמוך משמעותית כדי לעודד את העסקים והציבור לעבור לשימוש בכרטיס זה (למשל שקל בלבד על עסקה של 1,000 שקל, לעומת כ-20 כיום).

את האחריות לביצועה של הרפורמה מתכננים במשרד ראש הממשלה להעביר אל בנק ישראל, שיכול להעביר אותה במהירות באמצעות תקנות שונות.

כיו' השימוש בכרטיסים מסוג זה נמוך מאוד, מאחר שהם אינם משווקים כמעט על ידי הבנקים, העמלות שלהם גבוהות, ובתי העסק לא מבקשים מהלקוחות להשתמש בהם.

כמו כן, כיום הכרטיסים הללו מונפקים בנפרד ומקבלים אותם בדרך כלל רק לקוחות ללא מסגרת אשראי. לעומת זאת, במקומות אחרים בעולם, למשל בבריטניה, מקובל כי כשליש מההוצאות של המשפחות מבוצעות באמצעות כרטיסים מסוג זה.

על פי ההערכות, הרפורמה תפחית מאות מיליוני שקלים מרווחי חברות האשראי שיישארו אצל העסקים השונים בישראל והלקוחות. בשל העלויות הטכנולוגיות שכרוכות במעבר לכרטיס זה, בודקים במדינה אפשרות לסבסד חלק מהן כדי לסייע לבתי העסקים לתמוך בשימוש בו. בממשלה מקווים גם שהשימוש יגביר את התחרות בין חברות האשראי ויפחית את המחירים.

בין ההמלצות של הוועדה:

1. ייקבעו עמלות צולבות נפרדות לעסקאות בכרטיס חיוב מיידי שישקפו את הסיכונים המופחתים שבשימוש בכרטיס זה. על פי ההערכות העמלות יופחתו לשיעור של 0.2% לכל עסקה לעומת 0.9% כיום, גובה העמלות שמקובל היום בעולם.

2. בית העסק יזוכה לא יאוחר משלושה ימים לאחר ביצוע העסקה, באמצעות הסדרת האופן שבו מועברים כספים מהמנפיק לסולק ומהסולק לבית העסק, בניגוד למצב הקיים שבו בית העסק מזוכה רק פעם בחודש.

3. בתקנות ייקבע שלא תגבה עמלת פעולה בערוץ ישיר בגין כל עסקת חיוב מיידי בפני עצמה, מה שיהפוך את השימוש בכרטיס לזול יותר אפילו ממשיכת מזומן.

4. המפקח על הבנקים ינחה את מערכת הבנקאות לשווק ללקוחותיה כמוצר מדף כרטיס חיוב מיידי שמשמש גם למשיכת מזומן. דמי השימוש יהיו נמוכים מאוד ויפוקחו על ידי בנק ישראל. בכרטיס יהיה ניתן לבצע את כל סוגי החיובים: משיכת מזומן, חיוב מיידי, חיוב נדחה או חיוב באשראי. המעבר יבוצע במהלך טכנולוגי שיימשך כשנתיים.

5. את הכרטיסים יוכלו להנפיק גם בבנק הדואר, בסכומים שמוגבלים עד 10,000 שקלים כדי לעודד את השימוש בהם. מי שירצה יוכל גם לפתוח חשבון מתאים בבנק הדואר כדי לעשות שימוש בכרטיס שכזה.

סנונית ראשונה

בתוך כך, חברת כרטיסי האשראי ישראכרט הנפיקה באחרונה כרטיס אשראי חדש תחת המותג "ישראקאש" שבו מבוצע חיובי מיידי והלקוח יכול לקבל הודעת SMS על כל ביצוע.

יחד עם זאת, זהו כרטיס שמונפק בנוסף לכרטיס הרגיל ולא מהווה חלק ממנו ככרטיס פיזי אחד.

קיראו גם על כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש