שתף

גרירת משכנתא - קדימה, למשוך ! גרירת משכנתא למיטבי לכת

רוכשים נכס חדש? מזל טוב ! אנחנו איתכם, באיחולים ובברכות, וגם הבנק, שמאוד רוצה להמשיך ולקחת חלק איתכם בבעלות על הנכס החדש.

16.11.2010

 

יתכן שבעניין הזה האינטרסים שלכם דומים, וגם אתם רוצים להמשיך ולהיעזר בשירותי המימון הטובים שלו, אולם אם כבר יש לכם משכנתא קטנה משלכם שטרם סיימתם לשלם, אין לכם ברירה אלא להשחיז את העט ולחתום על גרירת משכנתא.

 

רגע! אז מה ההבדל בין גרירת משכנתא ובין לקיחת משכנתא חדשה?

 

האמת שבשורה התחתונה, גרירת משכנתא היא כלקיחת משכנתא חדשה בעיני הבנק, שיבקש מכם את אותם מסמכים שביקש בעת שפניתם אליו עם המשכנתא הראשונה – תעודות זהות, תלושי הכנסה וחשבונות עו"ש, את העתק חוזה הרכישה של הנכס החדש ואת חוזה המכירה של הנכס הנוכחי, ערבים וביטחונות לטובת הבנק כפי שיבקש.

 

במידה ואתם כרגע רק מוכרים את הנכס, אולם טרם מצאתם את בית חלומותיכם החדש, הרי שאפשר לבצע גרירת משכנתא לתקופת ביניים (הקרויה גם "הקפאת משכנתא"), בה תמציאו לבנק ערבות אחרת (שאינה נכס, כמו פיקדונות או נכסים פיננסיים אחרים שבבעלותכם), תמשיכו לשלם את המשכנתא כסדרה, ותזכרו כי תקופה זו מוגבלת, ולכן רצוי מאוד שתזדרזו למצוא את הנכס החדש שלכם.

 

מבחינת הבנק, גם תהליך אישור גרירת משכנתא יהיה דומה לתהליך האישור הראשוני – הבנק יבדוק את המסמכים, וייתן את פסיקתו לגבי היתר גרירת משכנתא או סירוב לבקשה (לעיתים תוך בקשת מסמכים נוספים, דוגמת דוח שמאי עבור הדירה החדשה).

במידה והבנק סרב, תוכלו כמובן לערער או לפנות לבנק אחר, אולם אז הגרירה תהיה סבוכה יותר (שכן היא תכלול גם מעבר בין בנקים). במרבית המקרים ועל פי הנהלים, לבנק אסור לשנות את תנאי המשכנתא (אלא אם תבקשו למחזר, שזו הזדמנות לא רעה בכלל לבחון את האופציה).

 

קליק קטן ויועץ משכנתאות יסייע לכם להצליח בתהליך - קדימה תקליקו

 

בסופו של דבר, גם הנכס החדש שלכם הוא בטוחה הולמת למשכנתא ואם בעבר לא היו לכם קשיים מיוחדים בהחזרים או מקרים של אי תשלומים – הרי שלבנק לא תהיה סיבה שלא לאשר את גרירת משכנתא שביקשתם.

עם זאת, במידה ואתם עוברים בין ישובים ובמידה והמשכנתא שלכם היא משכנתא לזכאים, הרי שיתכן כי משרד השיכון הגדיר תנאים אחרים בישוב החדש, ויתכן כי לא תוכלו לבצע גרירת משכנתא – צריך לבדוק.

 

גרירת משכנתא בצורה נכונה – מה צריך לבדוק לפני ?

 

על מנת שתבצעו גרירת משכנתא בצורה נכונה, נדרש שתבדקו את עמדתו של הבנק בנושא, כלומר – מהן האפשרויות שהוא מציע לכם על מנת לבצע גרירת משכנתא?

האם יהיה עליכם לשנות את המשכנתא? האם יש לכם משכנתא נוספת מבנק או גורם אחר, שתצטרכו גם את הסכמתו לביצוע הגרירה? האם בנכס החדש שלכם יש תנאים אחרים, שעלולים לגרום לבנק שלא לאשר אותו כבטוחה?

 

זכרו, גם כי על פי נהלי גרירת משכנתא, בעת ביצוע המהלך יש להפקיד בפיקדון עצמי את הסכום שנותר לתשלום המשכנתא, בתוספת 10%-15% מאותו סכום – הכספים למימון סכום זה יגיעו ממכירת הנכס הקודם, וישולמו במלואם למוכר הנכס החדש.

מדובר בתנאי הכרחי לביצוע גרירת משכנתא, ויש לקחת גם אותו בחשבון בעת ביצוע תחשיבי הכדאיות של המהלך.

 

מבצעים גרירת משכנתא ? רגע, אל תשכחו את העמלה !

 

אחד הפרמטרים החשובים שיש לקחת בחשבון בעת גרירת משכנתא הוא עמלת הגרירה – סכום מאוד לא מבוטל, שהבנקים יגבו בעבורכם, על מנת להעביר את המשכנתא שלכם מנכס אחד לנכס שני.

 

אם אתם עומדים בפני גרירת משכנתא, הרי שנכון לנובמבר 2010 בבנק הבינלאומי ובבנק אוצר החייל תשלמו עמלה בסך 450 ₪, בבנק לאומי ובבנק ירושלים תשלמו 550 ₪, את בנק איגוד ומרכנתיל תכבדו ב- 625 ₪, את בנק הפועלים ב-700 ₪ ואילו הבנקים טפחות, מזרחי ודיסקונט לא יהססו לגבות מכם 750 ₪ בעבור גרירת משכנתא.

 

כמובן שעל כל העמלות האלה כדאי, נדרש ורצוי להתדיין עם הבנקים השונים, בטרם תשלחו ידכם אל הכיס ותשלמו את כל מה שהתבקשתם. בהחלט יש מקום למשא ומתן וקבלת הנחות בעמלות. בהצלחה!

רוצים עזרה בלקיחת משכנתא / מיחזור משכנתא / גרירת משכנתא ? 

יועצי משכנתאות ממתינים לכם עכשיו - לייעוץ משכנתא

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש