שתף

בתי ההשקעות בקרב על חייהם

הם מנהלים מיליארדי שקלים של הציבור – אבל מתמודדים עם לא מעט קשיים. בתי השקעות בארץ בוחנים בימים אלה את עתידם, לאור השינויים ברגולציה ובשוק

16.06.2012

הם מנהלים מיליארדי שקלים של הציבור – אבל מתמודדים עם לא מעט קשיים. בתי השקעות בארץ בוחנים בימים אלה את עתידם, לאור השינויים ברגולציה ובשוק

אחרי כמה שנים של פריחה וצמיחה, בתי ההשקעות בארץ נמצאים בפתחו של עידן חדש. הדשדוש הממושך בשוק ההון והחלטות רגולטוריות שונות – פגעו במודלים העסקיים שהניבו להם רווחים נאים בעבר – ומכריחים את בתי ההשקעות לחשיבה מחודשת.

בתי ההשקעות מנסים באחרונה לשנות את מדיניות הרגולציה. בין השאר נפגשו לאחרונה בכירים בבתי השקעות עם בכירים באוצר והציעו להקים ועדה שמטרתה היא להוציא את חברות הביטוח מענף בתי ההשקעות. לטענתם, חברות הביטוח שולטות בצינורות השיווק בשוק ההון – ויוצרות ריכוזיות ענפית גדולה שמקשה על התחרות.

בין השאר עלתה ההצעה שבתי השקעות ינהלו אך ורק חסכונות קצרי טווח וחברות ביטוח ינהלו אך ורק חסכונות ארוכי טווח, כמו קופות תגמולים, קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים. המנכ"לים של בתי ההשקעות טוענים גם כי הרגולציה הגוברת בשוק ההון מחסלת את התחרות ויוצרת סכנה לבתי השקעות קטנים ובינוניים. לדבריהם, צריכה להיות העדפה מתקנת של בתי ההשקעות כדי לעודד את התחרות בשוק הפיננסי.

כדי לחזק את טענתם - המנכ"לים הצביעו על מגמת המיזוגים של השנים האחרונות, שנובעת מהתובנה שיתרון הגודל הופך למשמעותי מתמיד. מפת שוק ההון ידעה מספר שינויים בולטים בשנים האחרונות: מיטב התמזגה עם ישיר וגאון לפני שנים אחדות, לאחר מכן רכשה את מבט, והתמזגה באחרונה עם דש איפקס. הגוף הגדול ינסה לנצל כעת את מעמדו כדי לשפר את הרווחיות.

 

ההערכה בשוק היא שהמגמה תמשיך – לאור ההחלטה האחרונה בכנסת להוריד את תקרת דמי הניהול בגמל, הכניסה האגרסיבית של הבנקים לתחום הברוקראז`, והמשך שחיקת הרווחיות של קרנות הנאמנות ותעודות הסל - שמורידים את הרווחיות ומכריחים את בתי ההשקעות לקצץ בעלויות המבניות.

 

תקופה של זעזועים

 

בתי ההשקעות השונים בוחנים בימים אלה את עתידם, בעקבות השינויים הרגולטורים. רבים מהם עוברים שינויים בצמרת – ועשויים לעבור בקרוב גם שינויי בעלות.

 

בפסגות נמצאים בפתחו של עידן חדש לאחר שחגי בדש מונה למנכ"ל החברה במקום רונן טוב. ע"פ ההערכות בית ההשקעות ינסה לגדול כעת באמצעות רכישה של חברת ביטוח, אך אם לא יצליח לאושש את מצבו, הוא עשוי להיות מועמד למכירה על ידי קרן אייפקס.

 

טלטלה בצמרת עוברת גם על אקסלנס לאחר שדוד ברוך מנכ"ל בית ההשקעות, הודיע כי יעזוב את תפקידו בקרוב. עוזי דנינו אשר כיהן בשנה האחרונה כיו"ר אקסלנס נשואה מונה לתפקיד המנכ"ל החדש. בית ההשקעות נמצא במתח קבוע מול בעלת השליטה הפניקס, בשל רצונה לאחד פעילויות ולקצץ בהוצאות. בנוסף – רווחיותו היורדת עשויה לאלץ אותו לנקוט במהלכים שונים. בית ההשקעות נחשב גם למועמד לרכישה או מיזוג, בשל ההערכה כי יתקשה להתחרות במיטב-דש איפקס ופסגות, שמנהלים סכומים כמעט כפולים. כדי לשמור על כוח אדם איכותי ויכולת תחרות – יצטרכו בחברה לגדול באמצעות רכישות, בעיקר בתחום קרנות הנאמנות.

 

בית ההשקעות אלטשולר-שחם הוא אחד המצליחים בשנים האחרונות והפך מבוטיק קטן לבית השקעות בינוני, בעיקר בזכות גיוס לקוחות חדשים שזרמו בעקבות התשואות הגבוהות, לצד רכישת פרפקט. עם זאת, העלות הגדלה של הרגולציה, עשויה להקשות על הניהול השוטף – ולהביא לרצון הבעלים לגדול או להתמזג. ילין-לפידות הפך גם הוא מבוטיק קטן לבית השקעות בינוני בשותפות עם לידר שוקי הון - ושני הצדדים עשויים לנסות ולרכוש את מלוא השליטה, או להעמיד את בית ההשקעות למכירה.

 

אנליסט הוא בית השקעות רווחי שבעליו דחו לא מעט הצעות לרכישה ומיזוג, אך נראה שבמחיר הנכון – הם יסכימו למכור אותו. אי.בי.אי נחשב למועמד טבעי לרכישה לאחר שלא הצליח להצמיח רגל משמעותית של פעילות חיסכון לטווח ארוך. הדס-ארזים שמתמודד עם חוב גדול עשוי גם הוא להתמזג, ייתכן שעם תמיר פישמן – שסובל מחילוקי דעות בין הבעלים.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש