שתף

בשורה לצרכנים: בוטלו וקוצצו עמלות הבנקים וחברות האשראי

09.03.2015

בנק ישראל ממשיך במאבק נגד העמלות – והורה על ביטול כמה מהן ושינויים נוספים. כל הפרטים - בכתבה

 

צעד נוסף של בנק ישראל במאבק נגד העמלות הגבוהות שגובים מאיתנו הבנקים וחברות כרטיסי האשראי שבבעלותם. בתחילת פברואר נכנס לתוקף תיקון חדש לכללי הבנקאות, שנועד לצמצם את מספר העמלות, להפחיתן ולקבוע תעריפון אחיד לשירותים התפעוליים של חברות האשראי.

 

העברת חשבון בנק

 

על פי ההערכות, השינויים עשויים לגזול עשרות מיליוני שקלים בשנה מהכנסות הבנקים וחברות האשראי (בעבר – הדבר הוביל בתגובה להתייקרות של עמלות אחרות).

 

במסגרת התיקון החדש נקבע בין השאר כי הבנקים לא יוכלו לגבות כסף בעבור פעולות שמבוצעות בכרטיס חיוב מיידי, עמלות פעולה בערוץ ישיר. המטרה היא לעודד את השימוש בכרטיסי חיוב מסוג זה כתחליף לשימוש במזומנים. כרטיסי חיוב מיידי הם כרטיסי אשראי בהם הסכומים יורדים באופן מיידי מהחשבון ולא בסוף החודש. בנק ישראל מעודד את השימוש כרטיסים אלו כדי להפחית את השימוש במזומנים, כחלק מהמאבק בהון השחור וכדי להקל על עסקים, שלא נאלצים לממן אשראי לבנקים כאשר העסקאות מבוצעות בדרך זו.

 

בנוסף, נקבע כי הבנקים לא יוכלו לגבות עמלות הפקת אישור בעלות על חשבון בנק, אלא אם מדובר באישור השני שמונפק בשנה קלנדרית. עוד שינוי חשוב הוא בעמלה על העברת כסף בזמן אמת, המבוצעת באמצעות מערכת זהב לזיכויים והעברות בזמן אמת (עד לסכום של מיליון שקל). העמלה, החל מפברואר, מוקפאת למחיר של פעולה אחת על ידי פקיד, מה שיפחית אותה לממוצע של כ-6 שקלים, הפחתה משמעותית לעומת עלות של 40 שקלים קודם לכן.

 

כמו כן, החליט בנק ישראל לבטל את העמלה על דמי ניהול הלוואה לדיור. זוהי עמלה בפיקוח שעלתה כ-2 שקלים לחודש ונגבתה כאשר בוצע חיוב חודשי בהלוואה מסוג זה. התיקון הזה יבוצע על כל התשלומים החודשיים החדשים, הן בגין הלוואות חדשות והן בגין הלוואות קיימות.

 

בתחום כרטיסי האשראי הוחלט לבטל את העמלה על תשלום נדחה על עסקאות חדשות בתשלומים בכרטיסי חיוב, עמלה זו, בגובה של חצי שקל, נגבתה על ידי חברות האשראי עבור כל תשלום בגין עסקאות המבוצעות בתשלומים.

 

בנק ישראל החליט בנוסף, על מנת לפשט ולהקל על הלקוחות את ההשוואה על העמלות הנגבות מהם על עסקאות ומשיכות במטבע חוץ באמצעות כרטיסי חיוב, לקבוע כללים חדשים לחישובן. בין השאר נקבע כי ההמרה תחושב בגין שער יציג, ובגין המרה אחת בלבד במטבע חוץ לשקל. עדכון זה ייכנס לתוקף ב-1 באפריל.

 

כמו כן נקבע תעריפון לבתי עסק קטנים שמקבלים מחברות האשראי שירותי סליקה של עסקאות כרטיסי חיוב, כדי להגביר את השקיפות ולהקל על ההשוואה בין השירותים הניתנים. במסגרת צעד זה יחויבו החברות לפרסם את התעריפים בגין השירותים הכלולים בתעריפון, מה שיקל משמעותית על יכולת ההשוואה של בתי עסק קטנים.

 

כמו כן תוקנה ההגדרה של עסק קטן, וכעת - תאגיד שמחזור העסקים שלו אינו עולה על 5 מיליון שקלים לשנה, לא יידרש למסור דוח נוסף ויוגדר כעסק קטן ויזכה לתעריף קמעונאי.

 

לקבלת הצעה בנושא : הלוואות לעסקים | הלוואות לכל מטרה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש