שתף

בשורה למשקיעים: עמלות ההפצה ודמי הניהול בקרנות הנאמנות יורדים

בתחילת החודש נכנסה לתוקף הרפורמה שמפחיתה את עלות קרנות הנאמנות. כיצד יושפע מכך השוק?

13.05.2013

ב-1 במאי נכנסה לתוקף הרפורמה שמפחיתה את עמלות ההפצה שמשלמים מנהלי קרנות הנאמנות לבנקים - ובמקביל הורדו דמי הניהול בקרנות הנאמנות בשיעור זהה, לחודשים הקרובים לפחות.

את המהלך הובילה הרשות לניירות ערך בראשות פרופ` שמואל האוזר והוא אושר לאחר מאבק ארוך מצידם של הבנקים שהתנגדו להפחתת העמלות שהם מקבלים תמורת הפניית משקיעים לקרנות.

ואלו השינויים בעמלות ההפצה:

בקרנות כספיות: ההפחתה היא מ-0.125% ל-0.100% ודמי הניהול השנתיים ירדו ב-0.025%.

בקרנות שקליות טהורות (ללא מניות) ההפחתה היא מ-0.25% ל-0.20% ודמי הניהול השנתיים ירדו ב-0.05%.

בקרנות אג"ח ההפחתה היא מ-0.40% ל-0.35% ודמי הניהול השנתיים ירדו ב-0.05%.

בקרנות מנייתיות: ההפחתה היא מ-0.80% ל-0.35% ודמי הניהול השנתיים ירדו ב-0.45%.

על פי ההערכות, השינויים צפויים לעודד את ציבור המשקיעים להעביר יותר ויותר נכסים נזילים לניהולן של קרנות הנאמנות. ההוזלה המשמעותית ביותר היא זו של עמלת ההפצה של קרנות נאמנות מנייתיות – ולכן סביר שאלו יושפעו לטובה במיוחד. כיום, דמי הניהול הממוצעים על קרנות נאמנות המשקיעות במניות עומדים על 2.62% (כולל עמלת הפצה בגובה 0.8% שיורדת כאמור ל-0.35%), כך שההוזלה תוריד את דמי הניהול בממוצע ל-2.17%.

בענף ההשקעות יש מי שמעריך כי השינוי יפגע בתעשיית קרנות הנאמנות המחקות ואף בתעשיית תעודות הסל. ע"פ ההערכות הוזלת עמלת הניהול בקרנות המנייתיות תיתן את האות לפתיחת תחרות ראש בראש מול ההשקעה בקרנות המחקות ותעודות הסל (שחלק משמעותי ממנה מבוסס על השקעה במדדים בישראל).

הסיבה פשוטה: כאשר מוזילים את עלות ההפצה ל-0.35% ניתן להוריד את דמי הניהול הכוללים אפילו לרמה של כ-1% בדומה לעלויות בתעודות סל רבות ובקרנות המחקות (עלות רכישת קרן מחקה ותעודת סל כוללת גם עמלת קניה ומכירה ובקרן נאמנות אין עלות שכזו).

בשוק כבר צצו הצעות חדשות לקראת הרפורמה – כמו קרנות נאמנות של אלפא פלטיניום - קרנות הצמודות למדד שאינן מוגדרות "מחקות" בדמי ניהול נמוכים של כ-0.50% לשנה או קרנות מדדיות של פסגות – וזו הסתם רק ההתחלה.

נתוני קרנות

באפריל גדל היקף נכסי קרנות הנאמנות בכ-4.7 מיליארד שקלים. מתוכם כ-2 מיליארד שקלים בקרנות כספיות, 1.4 גידול בקרנות אג"ח כללי וכ-1.1 בקרנות אג"ח חברות והמרה. ברבעון הראשון רשמה תעשיית קרנות הנאמנות רבעון שיא עם גיוסים של כ-17 מיליארד שקל. כך עולה מהסיכום של בית ההשקעות מיטב. קרנות אג"ח כללי שמשלבות חשיפה לשוק האג"ח עם חשיפה לשוק המניות וקרנות אג"ח קונצרני בלטו במיוחד וגייסו כ-9 מיליארד שקל.

המגמה החיובית בסוף הרבעון בחודש מרץ בשוק המניות התבטאה בקרנות המנייתיות שגייסו כ-390 מיליון שקל – וזה היה החודש החזק ביותר מאז דצמבר 2010. לעומת העליות הבולטות במניות, בשוק האג"ח נרשמה מגמה מעורבת במרץ ונרשמה ירידה חדה בגיוסים לקרנות הקונצרניות שהסתכמו בכ-730 מיליון. איגרות חוב ממשלתיות רשמו במרץ עליות שערים אבל למרות התשואות החיוביות, המשקיעים המשיכו להקטין את החשיפה לקרנות אג"ח מדינה, והוציאו מהן כ-240 מיליון שקל.

נכון לסוף מרץ - הקרן הטובה ביותר היא איביאי יתר עם תשואה של 15.6%, במקום השני תמיר פישמן יתר ו-small cap עם 14.5%. שלישית איביאי ביוטכנולוגיה עם תשואה של 14.3%. רביעית כוון ישראל עם תשואה של 13.9% וחמישית כלל יתר עם 13.4%.

בתחתית נמצאת אור מתכות ומים עם 18%-, הקרן השניה הגרועה ביותר היא מודלים לונג דולר פי 5 עם 14%-, שלישית מהסוף מדורגת מיטב זהב עם -10.8%-.

בצמרת הקרנות המגייסות ניתן למצוא את הראל פיא כספית עם 853 מיליון שקלים. שניה מיטב פקמ ג`מבו כספית עם 577 מיליון שקלים. שלישית אלפא פלטיניום כספת עם 333 מיליון שקלים.

בתחתית מדורגת אחרונה אקסלנס 00 כספית פרימיום עם פדיונות של 90 מיליון שקלים. שניה מהסוף מגל 00 אג"ח AA ומעלה 0-3 שנים עם פדיונות של 81 מיליון שקלים.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש