שתף

בשורה לזכאי משרד השיכון: הריבית על המשכנתאות עומדת לרדת

בשורה לזכאי משרד השיכון: הריבית על המשכנתאות עומדת לרדת

22.11.2015

מתכננים לקחת בקרוב משכנתא, ואתם מוגדרים כזכאים של משרד השיכון? ככל הנראה, מחיר המשכנתא שתשלמו עומד לרדת. זאת, בעקבות הצעת חוק חדשה שמקודמת בימים אלה בכנסת.

 

משרד השיכון מציע זה שנים רבות משכנתאות נמוכות לזכאים, אבל בשנים האחרונות, בשל ירידת הריבית במשק, הריבית של משרד השיכון הפכה ללא משתלמת ומעטים ניצלו אותה. כעת, החליטו כמה חברי כנסת לפעול לשינוי המצב ולקדם הצעת חוק חדשה בנושא. ההצעה מקודמת בימים אלה בוועדת הכספים, בדרך לאישורה הסופי במליאה.

 

לקבלת הצעה בנושא : ריבית משכנתא

 

ההצעה החדשה קובעת כי הריבית על משכנתאות, במסלול משכנתא לזכאים מטעם המדינה, תרד בחצי אחוז בינואר 2016 ובחצי אחוז נוסף בינואר 2017. הריבית במסלול, מציעים חברי הכנסת, תהיה שווה לריבית הממוצעת על המשכנתאות - פחות 1%, אך לא יותר מ-4%.

 

במקור, החוק בנושא קבע כי הריבית תהיה בשיעור של 4% (צמוד למדד), ולאחר מכן ירדה הריבית בהוראת שעה ל-3%. בתקופה האחרונה, בשל הריבית הנמוכה של בנק ישראל, הריבית הממוצעת שגובים הבנקים היא של 2.5%. כתוצאה מכך, הזכאים שמשתמשים בהלוואות של משרד השיכון משלמים יותר ממי שיכול לקחת הלוואה באופן רגיל בבנק. עובדה זו גרמה לצניחה דרמטית במספרם של נוטלי ההלוואות לזכאים, שמספרם עמד 37 אלף בשנת 2000 לעומת 3,000 בשנה האחרונה.

 

ח"כ כהן מיוזמי ההצעה אמר לתקשורת: "תכליתה של משכנתא זכאות היא להיטיב עם רוכשי דירה ראשונה יחידה ולהקל עליהם באמצעות משכתנא בשיעור ריבית מופחת. לאור ירידת הריביות בשנים האחרונות, הריבית שמשלמים הזכאים גבוהה מהריבית המשולמת בבנקים למשכנתאות, וכך אין שום הטבה לזכאים. תיקון העיוות במשכנתא זכאות יביא לכך שרוכשי הדירה יקבלו הלוואה עם ריבית מופחתת, ולאורך זמן ישלמו הרבה פחות על הדירה שקנו".

 

לקבלת הצעה בנושא :ייעוץ משכנתא

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש