שתף

בשורה לבעלי מוגבלויות – משכנתא ללא ביטוח חיים

תיקון בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, שיאפשר לנכים לקבל מהבנקים אישור למשכנתא גם אם הם אינם מחזיקים בביטוח חיים

15.05.2018

אתמול יום ב' (14 במאי 2018) אישרה וועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית תיקון בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, שיאפשר לנכים לקבל מהבנקים אישור למשכנתא גם אם הם אינם מחזיקים בביטוח חיים

 

החוק שאושר על ידי ועדת הכספים, המחייב את הבנקים וחברות הביטוח לאשר לאוכלוסיית הנכים קבלת משכנתא, הלוואה לדיור, גם אם למבקש ההלוואה אין פוליסת ביטוח חיים בגלל אי עמידה בתנאים הנוקשים של החברות עקב מצבם הגופני.הוועדה אישרה לקריאה שנייה ושלישית תיקון מהפכני בחוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. האישור ניתן להצעה פרטית של ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד).

 

שדה חובה

סוגיית כיסוי ביטוח החיים כמרכיב חובה בלקיחת משכנתא היוותה מכשול בקרב אוכלוסית הנכים שהתקשו לרכוש נכסים למגורים במימון משכנתא עקב סירוב הבנקים.


הכיסוי הביטוחי מגן על נותן ההלוואה (הבנקים) לאי פרעון ההלוואה במקרה שלמוות לוקח ההלוואה (בעל הפוליסה) בשונה מביטוח חיים פרטי שבא להגן על בעל הפוליסה.

 

כתבת תוכן: ביטוח חיים למשכנתא וביטוח חיים פרטי – השם דומה, המהות שונה


בהצעה שהועלתה יבוצע תיקון לחוק שיגדיר כי בנקים לא יוכלו לסרב קבלת משכנתא לבעלי מוגבלויות שבמועד בקשת המשכנתא ישכנעו את הבנק כי תוחלת החיים שלהם עשויה להיות גבוה ב-5 שנים מתוחלת החיים הממוצעת למרות מצבו הגופני.


התיקון יחול גם על חברות הביטוח במקרים של סירוב סביר לאשר את ביטוח החיים למשכנתא לבעל המוגבלות, אשר בהם נמצא, בבדיקה רפואית אובייקטיבית, כי הוא עומד בתנאי החריג הזה.

תיקון זה תחייב את חברות הביטוח להפנות את בעל המוגבלות למסלול ביטוח ללא חיתום (כלומר ללא הצהרת מצב בריאותו).

 


בתיקון נקבע מחיר ההסדר, לפיו הסכום המכסימלי שבו יבוטח בעל מוגבלות במסגרת המתווה יעמוד על חצי מיליון שקל וסכום המשכנתא יעמוד על כפליים מסכום זה – עד מיליון שקל סה"כ.

תקופת המשכנתא המוגדרת בתיקון תעמוד על 15 שנה אך נתונה לשינוי בהתאם לסיכום בין בעל המוגבלות להבנק על תקופה ארוכה או קצרה יותר.

 

ההצעה לתיקון תיתן מענה נוסף , למצב בו בעלי מוגבליות מחמיצים הזדמנויות לרכישת נכס עקב תהליך ארוך ומורכב.

 

במקרה זה בעל מוגבלות שיעמוד בתנאים הבסיסים בזמן בקשתהמשכנתא יקבל אישור מהיר יחסית, שיאפשר רכישת הנכס. יתרת ההליך תושלם לאחר מכן, כאשר ישמרו לו התנאים שהוצעו לו.

 

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש