שתף

בנק ישראל מקדם את השימוש בכרטיסי חיוב מיידי (דביט)

כרטיס דביט מאפשר ללקוח לשלם בזמן אמת, בעת ביצוע העסקה, כאשר במקביל מתבצע הזיכוי של בעל העסק

09.08.2015

בנק ישראל קבע את שיעור העמלה שתיגבה בעסקאות מסוג זה, שתהיה נמוכה במיוחד, כדי לעודד את השימוש בהם.

צעד נוסף בדרך להרחבת השימוש בכרטיסי חיוב מיידי (דביט). בנק ישראל, שמבקש לעודד את השימוש בכרטיסים אלו, פרסם באחרונה שורת הנחיות חדשות בנושא.

כרטיס דביט מאפשר ללקוח לשלם בזמן אמת, בעת ביצוע העסקה, כאשר במקביל מתבצע הזיכוי של בעל העסק.

כל זאת, בניגוד למצב היום, שבו החיובים מבוצעים פעם בחודש, דבר שמעכב גם את הזיכוי של בעל העסק, ומצריך אותו לקחת אשראי.

לקיחת האשראי חושפת את בתי העסק לסיכונים, בעיקר את הקטנים, ומצריכה מהם לגלגל את העלויות על הצרכנים.

בבנק ישראל מעוניינים לקדם את השימוש בכרטיסים אלו ונקטו כבר בשורת צעדים שמטרתה היא לעודד את הבנקים להפיץ אותם ללקוחות.

הבנקים יחויבו לפנות לכל הלקוחות שלהם עד ה-31 בדצמבר 2016 בהצעה לקבל כרטיס חיוב מיידי: ללא עלות (אם הלקוח מחזיק בכרטיס חיוב נוסף) או בעלות מופחתת אם אין ברשותו כרטיס חיוב כלשהו.

כעת, כדי ליישר קו בנושא, הוחלט בבנק ישראל שהעמלה הצולבת בעסקאות אלו תעמוד על 0.3% - זאת לעומת עמלה צולבת ממוצעת של 0.7% הנהוגה כיום בעסקאות בחיוב רגיל. גובה העמלה נקבע לתקופה של שנה והיא תיכנס לתוקף החל מ-1 באפריל 2016.

ההוזלה מתאפשרת מאחר שהשימוש בכרטיס זה כרוך בסיכון אשראי נמוך יותר מבחינת הבנקים וחברות האשראי. בבנק ישראל מקווים שההוזלה תסייע לעסקים הקטנים ותוריד מחירים לצרכנים.

בבנק ישראל הסבירו כי "הצעדים אלו יתרמו להגברת התחרות בתחום כרטיסי החיוב, ויכניסו את כרטיס החיוב המיידי לתפוצה רחבה, תוך הפחתת עלויות לבתי העסק ולמשקי הבית. חשוב לעשות כן מבלי לפגוע ביכולתו של הצרכן לבחור באפיק התשלום המתאים לו – חיוב מידי או חיוב נדחה".

מבחינת הבנקים וחברות האשראי – המשמעות של מעבר המוני לשימוש בכרטיסי חוב, תהיה גדולה – והדבר עלול לעלות להם בהכנסות של עשרות מיליוני שקלים בכל שנה.

קראו גם על: כרטיס אשראי חוץ בנקאי

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש