שתף

בנק אדנים: עליית הריבית על הלוואות המשכנתא בלמה את תופעת מיחזור המשכנתאות

21.12.2005

בבנק אדנים למשכנתאות מקבוצת המזרחי, מציינים כי בשבועות האחרונים, פחת מאוד הביקוש למיחזורי משכנתאות. לדברי מנכ``ל בנק אדנים רמי ששון, הסיבה לכך היא עליית הריבית צמודת המדד למשכנתאות בשיעור שבין 0.5% ועד 0.75% מתחילת חודש נובמבר והעלייה החדה אף יותר במגזר הלא צמוד בתקופה האחרונה, אשר הפחיתה משמעותית את כדאיות המיחזור.

חברות הייעוץ למיחזור צמצמו גם הם את פעילותן בתחום זה ופנו לכיוון של יעוץ בנושאים פיננסיים אחרים בשוק ההון או בסיוע ללקוחות חדשים של הבנקים למשכנתאות המבקשים לקבל הלוואות משכנתא למטרות רכישה ובניה.

שנת 2005 תיזכר בבנקים למשכנתאות כשנת המיחזורים הגדולה: נתוני הבנקים מצביעים על כך ש- 30% - 40% מן ההלוואות שניתנו בשנה החולפת היו למטרת מיחזור משכנתאות ישנות שניתנו בשנים האחרונות, בריבית גבוהה, ע``י נטילת משכנתא חדשה בריבית נמוכה המסלקת את ההלוואה הישנה. תופעה זו של מיחזור, התגברה מאוד כאשר שיעורי הריבית למשכנתא הגיעו בשנה האחרונה לשפל של יותר מעשור שנים.

באמצע השנה, שיעור הריבית למשכנתא צמודת מדד נע בין 3.5% ועד 4.8% בהתאם לתקופת ההלוואה. בנוסף, הפכו אטרקטיביות גם ההלוואות על בסיס הפריים ששיעורו היה נמוך אף הוא. במקרים מסויימים, חסכו לקוחות הבנקים למשכנתאות, באמצעות פעולת המיחזור עשרות אלפי שקלים``.

ששון מעריך כי שנת 2006 תאופין כשנה בעלת פעילות "נורמלית" יותר בתחום המשכנתאות וכי הבנקים ישובו לעסוק במימון רכישות נדל``ן ובניה ופחות בבצוע מחודש של הלוואות שניתנו בעבר.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש