שתף

במה שונה חיסכון פנסיוני מחיסכון בבנק?

חיסכון פנסיוני נבדל מתוכנית חיסכון רגילה במספר דברים. הנה פירוטם

27.07.2010

במקרה של חיסכון בבנק, אנו מפקידים סכום כסף מראש או מדי חודש לתקופה מסוימת.

בתום תקופת החיסכון נקבל מהבנק את הכסף שהפקדנו בתוספת ריבית.

במקרה של מוות, החיסכון שהשארנו יחשב לעיזבון והוא יועבר למוטבים שלנו בהתאם לכללים החלים על עיזבון.

חיסכון פנסיוני נבדל מתוכנית חיסכון רגילה במספר דברים:

 1. החיסכון הפנסיוני הוא ייעודי, ומועד הזכאות לכספי החיסכון חל רק לאחר גיל הפרישה. זאת, למעט במקרים של אובדן כושר עבודה או מוות, כפי שנסביר מיד.
 2. החיסכון הפנסיוני מאפשר להוסיף מרכיב ביטוחי למקרה של אובדן כושר עבודה (אכ"ע) או מוות:
  • אובדן כושר עבודה (אכ"ע) - ביטוח אובדן כושר עבודה נועד להגן על המבוטח מפני מקרה בו אם כתוצאה ממחלה או תאונה, יאבד המבוטח את כושר עבודתו בשיעור של 75% (הנחשב מלא) ומעלה, והוא לא יוכל לעסוק בעיסוק כלשהו או בכל עיסוק סביר, או בעיסוקו טרם האירוע.
  • קצבת שארים ו/או ביטוח חיים - כיסוי זה בא לסייע למשפחה להתמודד עם האובדן, ולהקטין את הפגיעה ברמת ההכנסה שהייתה לשארים טרם מות המבוטח.
 3. המדינה מעוניינת לעודד אנשים לרכוש חיסכון פנסיוני. על כן חלות עליו הטבות מס שאינן חלות על אפיקי חיסכון אחרים. הטבות המס ניתנות הן בעת הפקדת הכספים והן במועד משיכתם. זאת, בהתאם לכללים הקבועים בחוק. על כספים שהופקדו בעבר חלה גם הטבת מס על רווחי הון.
 4. בשונה מתוכנית החיסכון בה הקרן שלנו מובטחת בתוספת ריבית - בחיסכון הפנסיוני ישנו אלמנט של סיכון.
  כספי החיסכון הפנסיוני מושקעים בשוק ההון באפיקים בדרגת סיכון שונה, והתשואה על השקעתם יכולה להיות חיובית כמו גם שלילית. כאשר התשואה חיובית - החיסכון גדל, ובמקרה של תשואה שלילית - החיסכון קטן.
 5. החיסכון הפנסיוני בקרן פנסיה או בחברת ביטוח מבוסס על חישובים אקטואריים, כלומר: על חישובים המשלבים הסתברויות שיקרו האירועים שהקרן או חברת הביטוח מבטחות (כלומר: הבטחת הכנסה לאחר הפרישה לכל החיים, הבטחת הכנסה במקרה של פרישה בשל נכות והבטחת הכנסה לשארים במקרה מוות).
  בשונה מחיסכון בנקאי, במקרה של חיסכון פנסיוני הסיכוי של החוסך לחיות עד גיל מסוים, למות או לחלות משפיע על שווי החיסכון.
 6. כאשר תוכנית חיסכון נפתחת, כל הכסף משתחרר במכה אחת. לעומת זאת, תוכנית פנסיונית תמיד תכלול מרכיב של קצבה (לפחות בגובה המינימום שמחייב החוק). הקצבה תשולם במנות חודשיות עד למות העמית.

המשך - חשיבות החיסכון הפנסיוני

מדריך פנסיה וגמל - תוכן עניינים

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לתוכניות חיסכון, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש