שתף

במה כדאי להשקיע ב-2014?

להמשיך להשקיע במניות, להיזהר מאג"ח ממשלתי, ולתת תשומת לב לאירופה. קבלו סיכום של המלצות האנליסטים ויועצי ההשקעות לשנה הקרובה

13.02.2014

ככלל, שנת 2013 הייתה שנה חיובית בשוקי ההון ברוב העולם.

בבורסות המקומיות נרשמו עליות של יותר מ-10% - ובבורסות המובילות בעולם, ובעיקר בוול סטריט, העליות היו חדות עוד יותר.

האם שנת 2014 תמשיך במגמה זו? על פי הערכות האנליסטים בישראל, הרי שהתשובה חיובית, אם כי רובם מעריכים שהעליות יהיו מעט נמוכות יותר השנה.

עם זאת, רבים מהם מסייגים את עצמם ואומרים כי הדבר תלוי במשתנים רבים שקשה לחזות אותם ובראשם ההשפעה של תוכנית הבנק המרכזי בארה"ב להפחית את קצב הזרמת המזומנים לשוק, תוכנית שכבר גרמה לירידות בחודש ינואר בבורסות רבות ולחוסר יציבות במדינות המתעוררות.

מה אם כן צפוי לנו בשנה הקרובה ובאילו אפיקים ומניות כדאי להשקיע?

האנליסטים השונים עסקו בכך בחודשים האחרונים ופרסמו מספר רב של המלצות והערכות, לפניכם סיכום של 10 המלצות עיקריות:

  1. רוב בתי ההשקעות והבנקים המקומיים סבורים כי מדד המעו"ף ימשיך לעלות גם במהלך שנת 2014, כאשר התחזית הממוצעת היא לעלייה של כ-10%, מעט פחות מזו שנרשמה במשך 2013 – ולפיכך הם ממליצים להמשיך להשקיע בשיעור גבוה יחסית בשוק המניות המקומי.
  2. ומה באשר לוול סטריט? ובכן, רוב האנליסטים בישראל מעריכים שהעליות החדות שנרשמו בשנה שעברה לא ימשיכו. במקביל, הם חוזים עלייה נמוכה יחסית של 8% במדד S&P500.
  3. רוב האנליסטים בישראל סבורים כי האפיק המנייתי הוא המומלץ ביותר במהלך השנה הבאה. כך למשל כ-90% מהנשאלים בסקר יועצי ההשקעות בישראל סבורים ששוק המניות יהיה האפיק שיניב את התשואה הגבוהה ביותר בשנה הקרובה. וממה להיזהר? כ-40% פחות או יותר מהנשאלים בסקרים שונים, המליצו להימנע משוק איגרות חוב ממשלתיות.
  4. ומה ביחס לסקטורים השונים בבורסה בישראל? 60% ממליצים על סקטור הבנקים היציב, בעיקר: על בנק הפועלים ואחריו בנק דיסקונט. סקטורים נוספים שזכו לפופולאריות היו הגז והנפט וענף הטכנולוגיה. הסקטורים שהוזכרו ככאלה שכדאי להימנע מהם הם ענפי התקשורת, הקמעונאות והמזון.
  5. אלו מניות בישראל זוכות למספר רב של המלצות? הנה כמה מהבולטות שבהן: אלקטרה, מליסרון, גזית גלוב, איסתא, דלתא, מזור רובוטיקה, אורבוטק, ויקטורי, פריגו, פוקס ואורמת. מניות שהוזכרו כמסוכנות במיוחד הן: בזק, כי"ל וטבע. בחו"ל בלטו בהמלצות של האנליסטים הישראלים: HP, נטפליקס, אפל, קוקה קולה, מקדונלד'ס וגוגל.
  6. באלו מדינות מלבד ישראל שווה להשקיע? רוב האנליסטים ממליצים להשקיע חלק לא מבוטל מהתיק דווקא באירופה, תוך הערכה שהיבשת עומדת בפני שנה טובה. הם ממליצים בעיקר להשקיע במדינות, כמו: גרמניה ובריטניה, בעלות כלכלות חזקות יחסית, אך ממליצים לא לפסול השקעות בסיכון גבוה יותר, כמו: צרפת וספרד שהתאוששות שלהן ב-2014 עשויה להניב עבורן תשואה משמעותית.
  7. ומה ביחס לשאר העולם? ארה"ב שומרת על מעמדה כמדינה המומלצת ביותר בזכות יציבותה, כאשר ההשקעות בסין ויפן מומלצות על ידי חלק מהאנליסטים, אך ככאלו שהסיכון בהן גבוה יותר. רוב האנליסטים ממליצים להיזהר מהשקעות בהודו, ברזיל וטורקיה, הסובלות מחוסר יציבות.  
  8. ומה ביחס להשקעות באג"ח? רוב יועצי ההשקעות מעריכים שהתשואה לפדיון על איגרת החוב ל–10 שנים של ממשלת ארה"ב תהיה בטווח שבין 2.5% ל–3.5% - ובישראל 3%–4%. בשוק האג"ח הקונצרניות, 45% מהיועצים ממליצים להעדיף אג"ח בדירוג של BBB עד A.
  9. מחפשים השקעה לא שגרתית עם סיכוי לתשואה גדולה? מגזר הפארמה העולמי חוזר להיות אטרקטיבי להשקעה לדברי חלק מהאנליסטים, שמסבירים כי לאחר כמה שנים שבהן רוב החברות הגדולות בתחום חוו צניחה בהכנסות כתוצאה מפקיעת פטנטים לבלוקבסטר שלהן - החברות צפויות ליהנות מעלייה בהכנסות וברווחיות, בעקבות קצב צמיחה דו־ספרתי במכירות בשווקים המתעוררים בכלל ובסין בפרט.
  10. ולסיום, המלצה שתמיד שווה לזכור: חלק מהאנליסטים ממליצים בחום להמיר חלק מהתיק, בעיקר אגרות חוב, למזומן, ולהחזיק רכיב מזומן גבוה מהממוצע בתיק, כדי להמתין להזדמנויות נקודתיות שעשויות לצוץ בתקופה הקרובה. נאחל שיהיה המון בהצלחה!

למידע נוסף בנושא השוואת מנהלי תיקים / ניהול תיקי השקעות

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחוזר אליכם בנוגע לבחירת יועץ השקעות, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש