שתף

ביטוח רעידות אדמה - מה עושים כשהאדמה רועדת מתחת לרגליים ?

10.01.2008

רעידות האדמה שפקדו אותנו לאחרונה הזכירו לנו שהביטוח שאנחנו עושים הוא לא רק על הנייר.

 

ביטוח מפני רעידות אדמה הנו חלק מביטוח מפני נזקי טבע בפוליסות ביטוח דירה.

נזקי טבע נוספים שחברת הביטוח מכסה הנם:ברקים, רעמים, גשמים, שלג, סערות, שיטפונות או הצפת מים. סעיף הביטוח מפני רעידות אדמה הנו אוטומטי ובמידה והמבוטח אינו רוצה לכלול סעיף זה בפוליסה עליו לחתום על כתב ויתור מתאים.

 

מבין בעלי פוליסות המבנה רבים הנם בעלי נכס ממושכן אשר חוייבו לעשות ביטוח משכנתא בעת לקיחתה ( ביטוח המשכנתא מורכב מביטוח חיים ומביטוח מבנה). בעלי ביטוח משכנתא מחוייבים לכלול כיסוי גם במקרה של רעידת אדמה. חובה זו נוגעת לכיסוי מפני נזק של המבנה אך לא על נזק לתכולה. על מנת לבטח את התכולה על המבוטחים לדרוש זאת מחברת הביטוח.

 

סעיף הביטוח מפני רעידות אדמה מייקר במידה רבה את פוליסת הביטוח, זאת מאחר וחברת הביטוח לוקחת בחשבון שרעידת אדמה עשויה לפגוע בשכונות שלמות או אפילו בערים ואז גדל הסיכוי שהיא תצטרך לפצות מבוטחים רבים. לאור זאת היא מתמחרת את הסיכון של רעידת אדמה בסכום גבוה.

גם ההשתתפות העצמית הנדרשת במקרה של נזק למבנה משמעותית. גובה ההשתתפות העצמית נקבע כשיעור מסכום הביטוח ללא קשר להיקף הנזק עצמו והוא גדל ככל שגובה הפרמיה נמוך יותר.

 

שיעור ההשתתפות העצמית יכול לנוע בין 2% מסכום הביטוח כאשר פרמית הביטוח גבוהה יחסית ולהגיע עד 15% מסכום הביטוח כאשר פרמית הביטוח החודשית נמוכה יחסית.

 

העלויות הגבוהות הן אחת הסיבות לכך שאנשים, שעושים ביטוח מבנה שלא במסגרת ביטוח משכנתא ,מעדיפים לוותר על סעיף זה, זאת בנוסף לכך שאנשים רבים מעריכים שרעידת אדמה היא לא תרחיש סביר. אולם, חשוב לדעת שבשונה מנזקי מלחמה, במקרה של אסון טבע המוני, המדינה אינה אחראית לפצות את האזרחים על הנזקים.

 

בעלי עסקים גדולים אשר משלמים פרמיה שמנה ומכובדת יזכו לקבל תנאים טובים יותר בכיסוי מפני רעידות אדמה.

אולם, גם לבעלי בית פרטי מומלץ להתמקח עם חברת הביטוח ולקבל הצעות מחברות ביטוח שונות , על מנת להשיג הצעה טובה יותר. האם כדאי לחכות ולעשות ביטוח אחרי רעידת אדמה קשה, או לבטח עצמכם מראש מפני העתיד זו בסופו של דבר החלטה שלכם.

 

האם את/ה מעוניין/ת לקבל הצעה לביטוח משכנתא?:*
באיזה ביטוח מעוניין:*

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader