שתף

ביטוח מקיף שנעשה לרכב שבדיעבד נתגלה כרכב מזויף

28.11.2006

התובע רכש ביטוח מקיף אצל הנתבעת ותבע תגמולי ביטוח שכן טען כי הרכב נגנב ממנו. התובעת סרבה לשלם את תגמולי הביטוח והכחישה את האירוע עצמו.

גרסת התובע היא כי פגש אדם הנוהג במכונית שעליה פתק `למכירה` (להלן: ``המוכר``), פנה אליו, ובו במקום הסכימו על מכירת הרכב. התובע העביר למוכר סכום כסף כמקדמה ונעשתה העברת בעלות בדואר. התובע ממשיך ומספר כי לאחר כחודשיים, כאשר בילה במסעדה עם חבר, גילה שמפתחות רכבו נעלמו ומיד גילה שהרכב אף הוא נעלם. בעודו מוסר את תלונתו במשטרה נתקבלה שם הודעה שהרכב הנ``ל נמצא ביער ועלה באש.

בהמשך התברר כי לפי רישומי איתורן קיימים 2 כלי רכב בעלי פרטים זהים המבוטחים באיתורן האחד בשם התובע, השני בשם המוכר.

התברר שהרכב שקנה התובע מזוייף, נגנב מבעליו וזהותו שונתה. המוכר לא היה בעליו האמיתיים של הרכב ואף מסר לתובע מסמכי רכב מזויפים.המשטרה גבתה עדויות רבות, עצרה את התובע, ולבסוף סגרה את התיק בלא הגשת כתב אישום. ביהמ``ש מצא בגרסת התובע סתירות ואי בהירויות.

על פי החלטת ביהמ``ש התביעה נדחתה, ולו רק מן הטעם שעל פי חוק חוזה הביטוח, על פי דיני הביטוח ועל פי הפוליסה שהוצאה, אין מקום לפיצוי המבוטח כאשר נשוא הביטוח הוא נכס מזויף נטול ערך כלכלי. ביטוח מקיף שנעשה לרכב שבדיעבד נתגלה כרכב מזויף אינו יכול להקנות למבוטח זכויות גדולות יותר מאלה שהיו מנות חלקו אילו ביטח רכב מזויף. אף אם הביטוח תקף, יהיו תגמולי הביטוח מוגבלים לכדי שוויו של רכב מזויף ולא רכב כשר. חברת הביטוח אינה מבטחת את התובע מפני סיכונים שהיו כרוכים בעסקת רכישת המכונית, כיוצא בזה היא לא העניקה לתובע כיסוי ביטוחי למקרה ו``יפול בפח`` ע``י נוכלים או שיתברר שקנה רכב מזויף. המבטח אינו מוציא פוליסה לביטוח מתוך הנחה שיהיה שוויו האמיתי של הרכב אשר יהיה , הרי שבאובדנו ישלם לתובע את מלוא השווי של הרכב אלמלא הפגם שבו.

התובע יוכל להיפרע מן המוכר ואין לו כל עילה להיפרע מן המבטח.כמו כן קבע ביהמ``ש כי התובע לא הוכיח את מקרה הביטוח עפ``י נטל ההוכחה המוטל עליו ודין תביעתו להידחות גם מטעם זה.

למידע נוסף בנושא ביטוח רכב
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader