שתף

ביטוח חיים למשכנתא - טיפים משפטיים חשובים

15.01.2014

מימושו של ביטוח חיים פרטי שנעשה לצרכי לקיחת משכנתא – יכול להיתקל בלא מעט קשיים משפטיים שיערימו חברות הביטוח. כך תוכלו להתמודד איתם.

 

למידע נוסף וקבלת הצעה לביטוח משכנתא

 

ביטוח חיים הוא אחד הביטוחים החשובים ביותר שיכול כל אחד מאיתנו לעשות. מובן מאליו שאנו מקווים כי לעולם לא נאלץ לעשות בו שימוש, אך כאשר הדבר מתרחש ואחד מהקרובים אלינו נפטר, ביטוח החיים הוא בעל חשיבות רבה להמשך היכולת של התא המשפחתי לתפקד מבחינה פיננסית.

לפיכך, כאשר נתקלים קרובי המבוטחים בקשיים למימוש תביעות ביטוח חיים, הדבר עלול לגרום לפגיעה קשה מאוד באיכות חייהם בתקופה רגישה במיוחד.

 

כאשר מדובר בביטוח חיים שמשמש כביטוח לצרכי לקיחת משכנתא, הבעיה יכולה להיות חמורה עוד יותר, שכן הקרובים האבלים עשויים להיקלע למצוקת דיור מיידית.

 

כידוע, כל מי שלוקח משכנתא, חייב לעשות גם ביטוח חיים, כדי שחברת הביטוח תשלם לבנק את המשכנתא ותסלק את חובו של הלווה במקרה שהוא נפטר. במקרה שחברת הביטוח מסרבת לשלם את חוב המשכנתא, קרובי הנפטר עלולים לאבד את ביתם.

 

ישנן לא מעט דוגמאות מדי שנה של תביעות ביטוח חיים למשכנתא אשר אינן מאושרות על ידי חברות הביטוח. חשוב לדעת - שכמו בכל ביטוח אחר (רכב, דירה וגו`), החוזה שנחתם בין חברת הביטוח לבין הלקוח הסופי הוא ברוב המקרים חוזה דרקוני, אחיד, שניסוחיו מוטים לטובת חברת הביטוח.

אם וכאשר זו חושבת שהיא מוצאת בתביעה כשל כלשהו, שמבוסס על פרצה בפרשנות לחוזה, היא עשויה להחליט שלא לשלם אותה.

 

יש סיבות רבות שיכולות לשמש את חברת הביטוח כדי להתנער מהתשלום ובמקרים לא מעטים חברות הביטוח מחפשות פרשנות שתומכת בהן. אם זה קורה לכם, חשוב לערב עורכי דין מקצועיים שיתנו לכם את הייצוג הטוב ביותר.

מילוי קפדני כדי להימנע מראש מבעיות פוטנציאליות – חשוב מאוד, בעת מילוי הפרטים בחוזה הביטוח, לשים דגש על קריאה מדוקדקת של השאלות ומתן תשובות כנות.

 

אחת השיטות הנפוצות להתחמקות מתשלום היא שימוש בטענה כי המבוטח הסתיר פרטים מחברת הביטוח, שהיו עשויים לשנות את התעריף שנקבע לו.

בהקשר זה חשוב לדעת כי פסיקות קודמות של בתי המשפט קבעו כי אם סיבת המוות של המבוטח לא הייתה קשורה כלל לפרט שהוחסר לכאורה מטופס מילוי הפרטים, הדבר לא יפסול בהכרח את תקפות הפוליסה וחברת הביטוח תאלץ לשאת בעלויות.

 

לעומת זאת, אם ייתכן שיש קשר בין הפרט שהוסתר לבין סיבת המוות – בתי המשפט עשויים לנטות לאשר את החלטתה של חברת הביטוח להתנער מהתשלום. גם אם ייקבע שהמחלה הייתה קשורה למוות ולא צויינה בטופס, ייתכן שתוכלו להשתמש בטענה שההסתרה לא נבעה מזדון, אלא מאי ידיעה, או מסיבה אחרת.

 

לא לשכוח לשלם, חברת הביטוח יכולה להתנער מהתשלום גם בטענה שהכיסוי לא היה בתוקף.

 

כדי להתמודד מראש עם טענה שכזו, חשוב להקפיד לאסוף ולתעד את הדיווח על התשלומים שהועברו לחברת הביטוח. חלק גדול מהמבוטחים משלם על בסיס הוראת קבע חודשית שמתחדשת אחת לשנה – וחשוב מאוד שלא לפספס את מועד החידוש.

 

לתבוע בזמן טענה נוספת שיכולה לשמש את חברת הביטוח היא טענה השיהוי – כלומר, אי הגשת התביעה בזמן. בהקשר זה – חשוב לדעת שכל תביעה בנושא ביטוח חיים למשכנתא מחברת הביטוח חייבת להיות מוגשת תוך שלוש שנים מיום הפטירה.

 

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader