שתף

ביטוח דירה וביטוח מבנה – מעשה אחראי כנגד נזקי טבע

אירועים קשים כמו השריפה בכרמל ושריפות נוספות ברחבי הארץ מזכירים לכולנו את כוחו של הטבע ואת הצורך להיות מוכנים פיננסית "לכל צרה שלא תבוא".

 

המשפט "לי זה לא יקרה" לא תופס כשמדובר על ביטוח ושריפות, כמו גם רעידות אדמה ושיטפונות שהם מסוג אסונות הטבע שאין לדעת מתי יקרו, היכן יתקפו ומה יהיה היקף הנזק שיגרמו לו.

 

למרבה ההפתעה, ישנם רבים המוותרים על מרכיב אסונות הטבע בעת שהם עושים ביטוח דירה, מתוך ניסיון לחסוך בסכומי הפרמיה המשולמים מדי חודש.

 

האם אכן הגיוני לחסוך דווקא בסעיף הזה?

 

ואולי חשוב להבין בדיוק מהי משמעותו של ביטוח דירה כנגד נזקי טבע ושריפות?

 

נזקי טבע ומשמעותם לבעלי רכוש השריפה בכרמל הדגימה לנו את היקף הנזק שיכול להיגרם בשל אסונות טבע.

הנזקים בנפש והנזקים לרכוש הוכיחו כי איננו חסינים כלפי כל אסונות טבע שהם –שבוע אחרי שאירעה השריפה, נחתה על ישראל גם סופה חורפית רצינית שגרמה לנזק רב, שלא לדבר על שיטפונות שאירעו בשנים קודמות וגרמו נזק עצום למכוניות ובתים בקומות נמוכות.

 

אין ספק, כי כל אסון שכזה מהווה בשבילנו שיעור נוסף, ועם זאת רבים עדיין אינם למדים ועדיין אינם משכילים לבטח את עצמם ואת רכושם, כפי שממשלת ישראל אינה למדה ואינה משקיעה כספים בהיערכות ובהכנה לקראת אסונות טבע נוספים.

 

המשמעות – קחו אחריות!

 

אין זה חדש כי מדינת ישראל אינה לוקחת אחריות בהכנה ובהיערכות לאסונות טבע.

בכל ערוצי התקשורת מדברים על רעידת האדמה הגדולה שעתידה להתרחש בשנים הקרובות, וגם העובדה כי מדינת ישראל יושבת בדיוק במרכז השבר הסורי אפריקאי, גם היא אינה תורמת לביטחון בנושא זה.

 

השורה התחתונה היא כי אין לדעת מתי תקרה רעידת האדמה, אולם אפשר לדעת כי בניינים רבים בישראל אינם מוגנים נגדה ובעת שתקרה הרעידה והבניינים יקרסו – יישארו המתגוררים בהם חסרי כל וסובלים מפגיעה כלכלית אנושה.

 

חשוב להבין, כי במידה ואין לכם ביטוח כנגד נזקי טבע, ובמקרה שלא מפורטים בפוליסה כל נזקי הטבע כנגדם אתם מבוטחים (רעידות אדמה, שריפות, שיטפונות וכן הלאה) - בכל מקרה בו יפגע רכושכם מאירוע שכזה, תהיו חייבים לשלם את הנזק מכיסכם הפרטי.

 

נכון, ניתן לתבוע את המדינה בתביעות נזיקין כמו גם את הרשויות המקומיות, אולם תביעות אלה עולות כסף רב ונמשכות על פני שנים ארוכות, מה גם שבמקרים רבים חסינה המדינה מפני תביעות נזיקין אלו. הדרך להתמודדות היא ללא ספק – לקחת אחריות ולרכוש ביטוח דירה כנגד נזקי טבע ורעידות אדמה.

 

באמצעות ביטוח זה מכוסה המבנה כולו כנגד נזק שיגרם לו בשל אסונות טבע (רעידת אדמה, שריפה, התפוצצות או שיטפון) בסכום ביטוח שאמור לכסות הקמה מחודשת של המבנה ומימון מגורים חלופיים עד שתושלם הבניה.

בנוסף, ניתן ורצוי לרכוש גם ביטוח תכולה לדירה, שיפצה את בעליה במידה ורכושם יאבד כתוצאה מאסונות טבע (או כמו גם ממקרי גניבה או הצפה).

 

טיפים ונקודות חשובות ברכישת ביטוח נגד נזקי טבע בכלל ושריפות בפרט:

 

1. דעו כי ביטוח כנגד נזקי טבע ורעידות אדמה הוא חלק מובנה בתוך ביטוח המבנה הבסיסי של הדירה, לפיכך אם חברת הביטוח מבקשת להגדיל את הפרמיה בשל תוספת זו, בטענה כי מדובר בהרחבה – זה הזמן להדליק נורה אדומה לגבי חברת הביטוח איתה אתם מבקשים לעבוד.

 

2. עם זאת, על פי חוק ניתן לוותר על רכיב הביטוח כנגד רעידות אדמה, אם הנכם מעוניינים להוזיל את מחיר הביטוח. זכרו, מדובר בהחלטה בעייתית המבטיחה כי במקרה שרעידת אדמה אכן תקרה (ועל פי תצפיות המומחים – רעידת אדמה גדולה אמורה לפקוד את אזור מדינת ישראל בשנים הקרובות), הרי שלא תהיה כל דרך לקבל כל פיצוי בעבור הנזק.

 

3. כמובן – שימו לב לגובה ההשתתפות העצמית שתידרש מכם במקרי תביעה, ודעו כי ניתן להגדיל או להקטין אותה על פי הנכונות שלכם לשנות את הפרמיה החודשית שתשלמו.

 

4. בדקו כי ביטוח נזקי טבע מכיל גם סעיף ביטוח צד שלישי להגנה עליכם מפני כל נזק שיגרם לרכוש או לאנשים, שנפגעו כתוצאה מפגיעה של רכושכם במהלך האירוע.

 

5. גם לביטוח הרכב שלכם נדרש להוסיף סעיף המבטיח פיצוי במקרה שיינזק עקב רעידת אדמה (מרבית הביטוחים אינם כוללים סעיף זה, ומעטים הם בעלי הרכבים המודעים לקיומו).

 

6. אם ברשותכם עסק או משרד, זכרו כי גם הוא נדרש לביטוח נזקי טבע משלו.

 

7. על אף ההנחה שבמקרה של רעידת אדמה גדולה תפצה ממשלת ישראל את תושביה שניזוקו, חשוב להבין כי בניגוד לביטוח שהמדינה מבטיחה לאזרחיה במקרה מלחמה, הרי שהחוק אינו מבטיח פיצוי למי שרכושם נפגע, וכי שינוי החוק בנושא זה משנת 2006 מבטיח פיצוי רק עבור קרקע וציוד חקלאי. במילים אחרות – אם אתם רוצים להבטיח את כספכם ורכושכם, זה הזמן לרכוש ביטוח רעידות אדמה מחברת ביטוח פרטית.

 

ומה נדרש לעשות אם רכושכם נפגע כתוצאה מנזקי טבע?

 

1. לדווח מוקדם כלל האפשר לחברת הביטוח על מנת להימנע מסיכון, בו חברת הביטוח תטען שהיקף הנזק גדל במשך הזמן שעבר בין האירוע ועד הדיווח.

 

2. מזערו נזקים ככל האפשר, זאת על מנת להוכיח לחברת הביטוח כי עשיתם את כל אשר לאל ידכם על מנת למנוע נזק נוסף.

 

3. אספו ראיות ושמרו כל חפץ שניזוק (גם אם מקומו הוא בפח האשפה).

 

4. תעדו, צלמו, הסריטו, והרבו בחומר ויזואלי ככל האפשר. זכרו כי תמונות שוות אלף מילים, בעיקר כאשר הן מצולמות ממספר זוויות וממחישות את הנזק שנגרם.

 

5. דעו, כי זכותכם להזמין שמאי פרטי שיעריך את היקף הנזק (בהשוואה להערכתו של השמאי מטעם חברת הביטוח).

 

6. תעדו את כל התקשורת עם חברת הביטוח בכתב, זאת על מנת שתשמש לצידכם במידה ובעתיד תידרשו לסיועו של בית המשפט.

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader