שתף

ביטוחי מנהלים – סיכום שנת 2008

11.05.2009

ביטוחי מנהלים – שנה קשה כמו לכולם
המשבר הפיננסי העולמי שהגיע בשנת 2008 השליט אווירת נכאים על כל השווקים בעולם, כולל הבורסה בישראל. משבר זה לא פסח גם על תשואות אפיק חיסכון פנסיוני של הציבור הרחב בישראל. אחד מאפיקי חיסכון פנסיוני הבולט הוא פוליסות ביטוח מנהלים, שהן פוליסות משתתפות ברווחים (באמצעות קרן י`) אשר איבדו במהלך שנת 2008 כ- 23.5%. מדובר באובדן של בין רבע לחמישית מהחיסכון של הציבור עבור יום הפרישה שלו מעבודה. כמעט כל שקל רביעי מתוך חיסכון פנסיוני באפיק ביטוח מנהלים נמחק במהלך שנה זו.

ביטוחי מנהלים – המספרים מדברים (רע) בעד עצמם....
רוב התשואות השליליות של אפיק ביטוחי מנהלים נרשמו במהלך המחצית השנייה של השנה. כל חברות הביטוח המנפיקות פוליסות משתתפות ברווחים ספגו את נזקי המיתון העולמי. במהלך ששת החודשים האחרונים של שנת 2008 ירדו תשואות ביטוח מנהלים בכ-17% בממוצע, כאשר ברבעון האחרון עמדה התשואה השלילית של אפיק ביטוחי מנהלים על 11%-10%. בדצמבר חלה התאוששות קלה לאחר שמונה חודשי ירידות (שישה רצופים!) כאשר הגיעה סוף סוף תשואה חיובית של כ- 0.2%.

המנצחים של פוליסות משתתפות ברווחים
למרות שמנהלי ההשקעות ירצו ודאי לשכוח את השנה האחרונה, הרי שהיו חברות ביטוח שהצליחו להפסיד פחות מחברות ביטוח אחרות בכל מה שקשור לתשואות אותן פוליסות משתתפות ברווחים. הביצועים הפחות גרועים נרשמו אצל חברת מגדל. היא הובילה את דירוג התשואות של פוליסות משתתפות ברווחים (קרן י`) לשנת 2008, וסיימה את השנה עם תשואת ברוטו מצטברת נומינלית של 16.36%-. התשואה הריאלית נטו הייתה 20.45%-. מאחורי מגדל, במקום השני בדירוג תשואות פוליסות ביטוח מנהלים בשנה האחרונה, ניצבת חברת כלל ביטוח. היא הציגה תשואת ברוטו שנתית נומינלית של 19.11-. התשואה הריאלית נטו הייתה 23.06%-. מאחורי שתי חברות אלו עומדת במקום השלישי חברת הראל, שהציגה תשואת ברוטו נומינלית שנתית של 19.26%-, והתשואה הריאלית נטו היא 23.19%-.

המפסידים של פוליסות משתתפות ברווחים
במקום הלפני אחרון של דירוג תשואות פוליסות ביטוחי מנהלים (קרן י`) לשנת 2008 ניצבת חברת מנורה מבטחים. היא סיימה בצורה גרועה את שנת 2008 עם תשואה נומינלית ברוטו של 23.12%-. התשואה הריאלית נטו שלה הייתה 26.88%-. במקום האחרון והלא מכובד של מצעד תשואות ביטוחי מנהלים לשנת 2008 עומדת חברת הפניקס, שרשמה תשואת ברוטו שנתית נומינלית של 26.13%-, והתשואה הריאלית נטו שלה עמדה על 29.75%-. הסיבות לעובדה כי הפניקס הגיעה לביצועים לא מרשימים כל כך נעוצות כנראה בעובדה שלחברה השקעות גדולות בחו"ל. שווקים פיננסיים אלו נפגעו קשות מהמשבר הכלכלי. כמו כן, ההערכה היא כי הפניקס נפגעה גם מעסקאות אשראי שבוצעו בעבר ונתנו אותותיהם במהלך 2008.

הכשרה ביטוח – הטובה בקטנות
בין החברות הקטנות המפעילות פוליסות ביטוחי מנהלים הציגה תוצאות סבירות (ביחס למשבר) חברת הכשרה ביטוח. היא סיימה את השנה עם תשואה שנתית של 13.83%-. בהחלט הישג לא מבוטל לאור תשואות החברות האחרות. אחריה בדירוג תשואות ביטוחי מנהלים לשנת 2008 נמצאת חברת אליהו. זו הציגה תשואת ברוטו נומינלית מצטברת של 15.55%-. השלישית בדירוג תשואות ביטוחי מנהלים היא איילון עם תשואת ברוטו נומינלית מצטברת של 17.49%-.

תשואות פוליסות ביטוחי מנהלים חדשות
מעבר לקרן י` (פוליסות משתתפות ברווחים) הסגורה למצטרפים, קיימים מסלולים חדשים למצטרפים לאפיק חיסכון פנסיוני של ביטוחי מנהלים. גם בפוליסות החדשות, דוגמת קרן ט`, נרשמו ירידות גדולות בתשואות השנתיות ברמה ממוצעת של 13.81%-. גם כאן המובילות הן חברות הביטוח מגדל והכשרה ביטוח, ואילו המפסידות הגדולות הן מנורה מבטחים וכלל ביטוח. מנהלי ההשקעות של כל חברות הביטוח מקווים כי בסיום שנת 2009 התמונה תהיה שונה, וניתן יהיה לסכם את השנה בחיוך קל. ימים יגידו..

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש