שתף

בואו לגלות איך המדד משפיע על הכיס שלכם?

מה קורה למשכורת שלנו כשהמדד עולה, ואיך זה משפיע על המשכנתא. התשובות בכתבה

13.05.2013

מדד המחירים לצרכן משקף את יוקר המחייה במשק.

כאשר המדד עולה, משמעות הדבר היא שהכסף שלכם יכול לרכוש פחות. כלומר, המשכורת שלכם נשחקת למעשה – ושווה פחות.

כל עלייה במדד שקולה לירידה במשכורת שלכם. מסיבה זו, לשכירים רבים במשק, בעיקר במגזר הציבורי או בוועדים גדולים, יש הסכם שיוצר קשר ישיר בין גובה המשכורת לגובה המדד. בדרך כלל, אחת לכמה שנים, מגבשת ההסתדרות מול הממשלה הסכם תוספת יוקר, שמפצה שכירים רבים על שחיקת השכר בשל המדד.

אם אתם שכירים שעובדים תחת הסכם שכר ללא הצמדה למדד, או עצמאים, עליכם לקחת בחשבון את השפעת המדד על השכר בחישוב התזרים הפיננסי שלכם. 

איך משפיע המדד על המשכנתא?

אם אתם עומדים לקחת משכנתא, גובה הריבית שתשלמו מושפע מגובה המדד. הריבית במשק נקבעת על ידי בנק ישראל שלוקח בחשבון גם את גובה המדד – שכן הריבית משמשת לשליטה על גובה המחירים. התייקרות במדד עשויה להוביל את בנק ישראל להעלאת הריבית - ולהיפך.

העלאת הריבית של בנק ישראל מייקרת גם את ריבית המשכנתאות. אם כבר לקחתם משכנתא – כל עליה במדד תגדיל את התשלום שלכם. זאת - בהתאם להרכב המשכנתא שלכם ולחלקים בה שנלקחו כצמודים למדד.

כל שינוי קטן במדד יכול להשפיע משמעותית על המשכנתא שלכם. כך למשל אם סכום ההלוואה שצמוד למדד הוא 300 אלף שקלים, והמדד עולה בחצי אחוז, החוב שלכם לבנק יגדל ב-1,500 שקלים, וההחזר שלו יתפרס בהתאם לתוכנית התשלומים שלכם.

חשוב לזכור שבשנים האחרונות ההתייקרות במדד בישראל נמוכה ונעה סביב 1-3% בלבד לשנה (לשם השוואה בעבר היו בישראל מדדים שנתיים של 20% ובשנות השמונים אף של מאות אחוזים).

המדד הנמוך מאפשר לנגיד בנק ישראל לשמור על ריביות נמוכות – וזו אחת הסיבות לביקוש הגדול למשכנתאות.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש