שתף

איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקלים פנויים?

איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקלים פנויים?

09.04.2014

יש כמובן הרבה אפיקים שבהם ניתן להשקיע 100 אלף שקלים פנויים, כאשר שוק ההון מהווה את הפתרון האידיאלי להשקעה שכזאת עבור מרבית האנשים והמקרים. זהו סכום שאינו מספיק כלל ועיקר לרכישת דירה למשל, אך בהקצאת נכסים נכונה בשוק ההון הוא יכול בהחלט להניב רווח נאה.

 

אלא שלפני שנעסוק בשאלה איפה להשקיע מאה אלף שקלים פנויים, אנו חייבים גם לשאול את עצמנו כמשקיעים, מהו התזמון הנכון להשקעה כזאת. לא פחות מכך, יש לבחון גם את סביבת ההשקעה וכמובן לבדוק את אופי המשקיע ואת מידת מוכנותו לקחת סיכונים.

 

ולמה הכוונה? ישנן השקעות ברמות סיכון שונות, ישנה השקעה מוטת מניות בסיכון גבוה, וישנה השקעה סולידית יותר המורכבת למשל בעיקר מאיגרות חוב או מדדים. לכן נבחן מספר אפשרויות השקעה כי לא כל אחד בנוי להשקעה עם סיכונים.

 

התזמון חשוב מאד והכוונה מתי להיכנס להשקעה. בהשקעה לכמה שנים, התזמון אמנם פחות קריטי, אך בכל זאת, חבל לקנות מניה ולחוות ירידות חריפות שיחלפו כמה שנים עד להחזרת ההפסדים למשל.

 

הנחת העבודה הראשונה שלנו היא שמדובר בסכום פנוי שהמשקיע לא ייגע בו מספר שנים, 5-10 שנים, אם מדובר בפחות מחמש שנים, כללי המשחק שונים.

 

הנחת העבודה השנייה היא שמדובר בכסף שאינו מיועד למטרה מוגדרת מראש וקרובה מדי, כמו רכישת דירה או מימון לימודים לילדים.

 

בהתאם לכך נבחן השקעה עבור משקיע שמוכן לקחת סיכונים, משקיע סולידי ומשקיע שמתעקש להשקיע בנדל"ן מניב.

 

עבור המשקיע חובב הסיכונים

 

ההמלצה המרכזית היא להשקיע עד מחצית הסכום במספר מניות של חברות גדולות ורווחיות, שמחלקות דיבידנד על בסיס קבוע, בגובה של 5%-6% לשנה לפחות (השקעות במניות "ערך"). השקעות אלו יעניקו הכנסה שנתית שוות ערך לשכר דירה שהיית מקבל על השכרת דירה שבבעלותך.

 

את יתרת הסכום ניתן להשקיע בתעודות סל שעוקבות אחר מדדים, רצוי לפזר את ההשקעה בין כמה מדדים בארץ ובחו"ל כגון מדד ת"א-25 מדד נדל"ן 15, מדד אס אנד פי 500, מדד הדאו ג'ונס, או מדד הדאקס הגרמני.

 

המשקיע הסולידי

 

שונא הסיכון יכול להשקיע שליש מכספו באיגרות חוב של המדינה, שליש נוסף באיגרות חוב קונצרניות של חברות גדולות במשק, כמו חברת חשמל, בנק הפועלים, בזק, בנק לאומי או אפילו בתעודות סל על האיגרות הקונצרניות כמו מדד תל בונד 60 או תל בונד 40.

 

את יתרת הסכום - השליש האחרון, ניתן לפצל ולהשקיע באפיקים שקליים, באמצעות קרנות נאמנות שקליות, שאמנם בריבית כמעט אפסית מעניקות גם תשואה כמעט אפסית, אבל שומרות לפחות חלק מהכסף בנזילות מיידית למקרה הצורך.

 

משקיעים ברמת סיכון בינונית

 

משקיעים הנמצאים במרכז ספקטרום הסיכון, כלומר מוכנים לקחת סיכון מוגבל, אבל שמרני, יכולים להשקיע מחצית מכספם בתעודות סל על מדדים כמו מדד הדאו ג'ונס או הדאקס הגרמני, ואת המחצית השנייה באיגרות חוב צמודות מדד כש- 10% מהסכום יישאר באפיק שקלי. גם אופציות בינאריות יכולות להתאים למשקיע כזה.

 

משקיעי נדל"ן

 

עבור משקיעים שבכל זאת מתעקשים על נדל"ן ולא רוצים לשמוע על השקעה במניות למשל, ניתן היום לרכוש יחידות השתתפות בקרנות המשקיעות בנדל"ן בארץ או בחו"ל, עם דגש על נדל"ן בארצות הברית, לונדון ובעיקר ברלין, שהפכה לחביבת הישראלים. אלו מאפשרות חשיפה לענף הנדל"ן בשווקי יעד ספציפיים, אך בלי להחזיק פיזית בנכסים ועם נזילות גבוהה יותר.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש