שתף

כך נקבעת ריבית המשכנתא שלכם

כאשר אתם ניגשים לבנקים למשכנתאות – הנציגים שמולכם קובעים את הריבית אותה תוכלו לקבל על פי שורה של פרמטרים הנפרדים האחד מן השני. אם תכירו אותם, תוכלו להתמקח בצורה טובה יותר, להשיג לעצמכם ריבית טובה יותר, ולחסוך כסף רב. כעת אתם יכולים סוף סוף לבדוק את עצמכם: האם אתם יודעים איך נקבעת הריבית במשכנתא שלכם?
02.11.2017

הבנקים למשכנתאות קובעים את הריבית שהם מציעים ללקוח בהתאם לשורת פרמטרים. אם תכירו אותם, תוכלו להתמקח טוב יותר.

כאשר אתם ניגשים לבנק למשכנתאות – הנציגים שמולכם קובעים את ריבית המשכנתא אותה תוכלו לקבל על פי כמה פרמטרים.

לפניכם הפרמטרים העיקריים שלפיהם יקבעו את ריבית המשכנתא שלכם:

1. אחוז המימון

מבחינת הבנק, אם אתם לוקחים ייעוץ משכנתא שגובהה מהווה אחוז גבוה מערך הדירה, הדבר מגדיל את הסיכון שלו, בין השאר, מאחר שמבחינת הבנק, קשה יותר למכור נכס שממושכן באחוז גבוה.

בנוסף: בהתאם להוראות בנק ישראל, הבנקים צריכים להשאיר סכום מסוים בקופתם כנגד תיק האשראי למשכנתאות – וסכום זה גדל כשאחוז המימון גבוה. כאשר הכסף נשאר בקופת הבנק, הוא לא יכול להלוות אותו ולכן הדבר פוגע ברווחיו, ועל כך הוא מפצה בריבית גבוהה יותר מלוקח המשכנתא.

2. יחס ההחזר

עוד פרמטר שהבנק לוקח בחשבון הוא הסיכוי שלא תעמדו בהחזר ההלוואה. הבנק בודק מהי רמת ההכנסה החודשית הפנויה שלכם, וככל שההחזר החודשי מהווה חלק גדול יותר ממנה, כך מבחינתו הסיכון גדול – והוא עשוי להחליט לייקר את הריבית שהוא גובה מכם בהתאם.

3. היסטוריה פיננסית

כדי לבדוק מהי רמת הסיכון בהלוואה, הבנק גם בודק את ההיסטוריה שלכם, כדי לראות אם הסתבכתם בעבר בחובות וכו'. ככל שהעבר הפיננסי שלכם יהיה יציב יותר, כך יגדל הסיכוי שתקבלו ריבית נמוכה יותר.

4. משך ההלוואה

ככל שמשך ההלוואה ארוך יותר, בחלקים ממנה שאתם לוקחים בריבית קבועה, כך גדל הסיכון של הבנק, ולכן קיצור משך ההלוואה, עשוי להוזיל עבורכם את חלקה של המשכנתא שתיקחו בריבית קבועה.

5. תמהיל המשכנתא

חלק ממסלולי המשכנתאות משתלמים פחות עבור הבנק (למשל: "פריים"), ולכן הריביות בהם עלולות להיות יקרות יותר.

מנגד, במסלולים שרווחיים יותר עבור הבנק, ייתכן שהוא ישקול להפחית את הריבית על המשכנתא (למשל: ריבית משתנה כל חמש שנים צמודת מדד).

 

לכן, שילוב נכון של מסלול משכנתאות שמפחית את הסיכון עבור הבנק, עשוי להשתלם לכם, ולחסוך לכם כסף רב לאורך תקופה ארוכה.

 

כיצד?

 

בריביות הנמוכות יותר שאתם צפויים לשלם על המשכנתא שלכם.

 

* להוזלת ריבית המשכנתא, השאירו פרטים:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש