שתף

איך משפרים את החיסכון לפנסיה? 10 דברים שצריך לדעת

איך משפרים את החיסכון לפנסיה? 10 דברים שצריך לדעת

09.02.2015

ניהול נכון של החסכונות שלנו לפנסיה יכול להשפיע רבות על איכות החיים שלנו לאחר הפרישה. הנה כמה טיפים שחשוב להכיר:

 

 1. יש שארים? בכל קרן פנסיה יש ביטוח שארים באופן אוטומטי. הביטוח מיועד לסייע בפרנסתם של קרובי הנפטר, לאחר מותו. אם אין לכם קרובים שזקוקים לתמיכה פיננסית לאחר פטירה, אתם יכולים לבטל את הביטוח הזה. שימו לב כי יש לעדכן אחת לשנתיים מחדש כי אינכם מעוניינים בו.

   
 2. השאירו הפיצויים - בעבר, היה מקובל מאוד למשוך פיצויי פיטורים בעת עזיבת מקום עבודה. כיום, כאשר הפיצויים מהווים חלק משמעותי מהחיסכון הפנסיוני, יש לזכור שמשיכתם תקטין מאוד את הסכום שיישאר לכם לימים שלאחר תקופת העבודה. המשיכה גם תפגע בהטבות המס שצוברים כספי הפיצויים כך שאם אתם לא חייבים אותם לתזרים השוטף, למשל כדי לכסות מינוס גדול עליו משולמת ריבית גבוהה, עדיף שלא לגעת בהם.

   
 3. שנו מסלולים - רוב החוסכים אינם מעדכנים כמעט אף פעם את מסלול החיסכון שלהם ונשארים לאורך שנים במסלול אותו בחרו. כדי להשיג תשואה מקסימלית, מומלץ לעדכן מדי פעם את מסלולי הפנסיה בהתאם למצבכם האישי והפיננסי. ככלל – מומלץ לבחור במסלולים בסיכון גבוה יותר בגיל צעיר, שמתחלפים למסלולים יציבים ושמרנים יותר ככל שאתם מתקרבים לגיל הפרישה.

   
 4.  קזזו את דמי הניהול - לדמי הניהול השפעה גדולה מאוד על הכסף שיישאר ברשותכם בסופו של דבר. דמי ניהול גבוהים יכולים לקזז אפילו שליש מהפנסיה שלכם. מה עושים? בודקים כמה אתם משלמים אחת לשנה, ואם דמי הניהול גבוהים מהמקובל, מנסים לנהל מו"מ ולהתמקח.

   
 5. מעקב אחר שינוי מקום עבודה – לעתים קרובות, שינוי מקום עבודה יכול להשפיע על דמי ניהול. זאת, מאחר שלעובדים רבים במשק נקבעו דמי ניהול נמוכים בזכות הסכמים ארגוניים. אם עובד כזה משנה את מקום העבודה, ייתכן שדמי הניהול שלו יזחלו למעלה, מבלי שהוא ישים לב.

   
 6. שימו לב לפקיעת הטבות – לעתים, חברות הניהול מציעות הטבה של הורדת דמי הניהול, באופן זמני, בד"כ לשנתיים. חשוב לעקוב אחת לרבעון אחר גובה דמי הניהול בדוח שקיבלתם – ולראות אם אין שינוי פתאומי, בשל פקיעה של הטבה שקיבלתם.

   
 7. השוו בין החברות – עובדים רבים בוחרים את החברה שתנהל את החיסכון שלהם דרך סוכן ביטוח שמגיע למקום העבודה. אמנם, מקומות עבודה רבים, בעיקר גדולים, יכולים להשיג תנאים טובים לעובדים שלהם, אך לא תמיד את התנאים האישיים שמתאימים בצורה הטובה ביותר לכל עובד ועובד. אתם לא חייבים לבחור בסוכן של החברה או בהצעות שלו, ויכולים לקבל הצעות מתחרות – כדי להגיע למוצר הפנסיוני הטוב ביותר עבורכם.

   
 8. הבינו את ההבדלים בין המוצרים השונים – כיום ניתן לחסוך לפנסיה באמצעות קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופות גמל. בעבר, לביטוחי המנהלים היה יתרון משמעותי, מאחר שהם הבטיחו קצבה בסכום מסוים, שלא ניתן לשנותו (בניגוד לפנסיה), ובתמורה גבו דמי ניהול גבוהים יותר. כיום לא ניתן עוד לשווק פוליסות מסוג זה וההבדלים בין סוגי החיסכון השונים הצטמצמו. אם כבר יש לכם ביטוח מנהלים, שווה בד"כ לשמור עליו. אם אתם פותחים חיסכון חדש, קראו מידע נוסף והתייעצו עם הסוכן שלכם באשר להבדלים, כדי להחליט באיזה אפיקים לחסוך.

   
 9. אל תדחו את החיסכון – השכירים במשק מחוייבים להפריש לפנסיה בחוק. עצמאים לעומת זאת יכולים לבחור איך לעשות זאת וחלקם בוחרים שלא לחסוך, כדי לנצל את הכסף לצרכים השוטפים. בחירה שכזו עלולה להעמיד את העצמאי בסכנה מוחשית לירידה ברמת החיים לאחר הפרישה וכרוכה בוויתור על הטבות מס משמעותיות, ולכן גם לעצמאים מומלץ לעשות כל מאמץ ולהתחיל לחסוך לפנסיה מוקדם ככל האפשר.

   
 10. אפשר גם לבד – חושבים שאתם יכולים לנהל את החסכונות שלכם לבד? כיום יש אופציה חלקית לניהול עצמי, באמצעות קופת גמל אישית. היתרון? חסכון בדמי ניהול. החסרון: תצטרכו להשקיע זמן, לרכוש ידע וכמובן – לקחת אחריות ישירה ומלאה על עתידכם.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש