שתף

איך משפיע המדד על החסכונות וההלוואות שלנו?

כאשר המדדים נמוכים, בנק ישראל יכול להרשות לעצמו להשאיר את הריבית נמוכה כדי להמריץ את הפעילות במשק, מבלי לחשוש שמחירו הזול של הכסף יגרום לעליות מחירים.

10.04.2013

כל שינוי במדד המחירים לצרכן מתבטא מיד במצבה הפיננסי של כל משפחה בישראל.

כך זה קורה כאשר אחד הפרמטרים החשובים ביותר במשק הוא המדד, שמשקף את קצב השינוי בסל המחירים בישראל.

המדד מאפשר להשוות בין ממוצע המחירים לצרכן בחודש מסוים לעומת חודש אחר - ולחשב את שיעור האינפלציה.

חישוב המדד נעשה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, באמצעות בדיקת המחירים של סל מוצרים שמשקף את הצריכה הממוצעת של משפחות בישראל בשורת תחומים (מזון, דיור, בריאות, תקשורת וכו'). סל המוצרים והרכבו היחסי מעודכנים אחת לשנה.

לגובה המדד יש השפעה ישירה על הכיס שלנו, ולא רק בשל העובדה שהוא משקף את התייקרות המחירים במשק.

ישנם תשלומים רבים שצמודים למדד וכן חסכונות והשקעות שצמודים אליו. בנוסף המדד משמש כבסיס לחישובים של תוספות יוקר לשכירים במשק.

המשכנתא והמדד

למדד השפעה רבה מאוד על שוק המשכנתאות. ראשית, גובה המדד משפיע בעקיפין על הריבית במשק. הריבית נקבעת על ידי בנק ישראל, בהתאם לשלל שיקולים שאחד החשובים בהם הוא השמירה על יציבות המחירים במשק. כאשר המדדים גבוהים והמחירים מתייקרים, בנק ישראל נוטה להגדיל את גובה הריבית, כדי לייקר את מחיר הכסף ולצנן את הפעילות במשק.

לחילופין, כאשר המדדים נמוכים, בנק ישראל יכול להרשות לעצמו להשאיר את הריבית נמוכה כדי להמריץ את הפעילות במשק, מבלי לחשוש שמחירו הזול של הכסף יגרום לעליות מחירים.

ריבית בנק ישראל משפיעה על הריביות שקובעים הבנקים לכלל הלקוחות שלהם בתחומים שונים, ובכלל זה ריבית המשכנתא. כאשר הריבית עולה, מחירה של לקיחת המשכנתא עולה ולהפך.

באשר למשכנתאות שכבר נלקחו – השפעת המדד תלויה בהרכב המשכנתא והמסלולים בהם היא נלקחה. החלק במשכנתאות שנלקח במסלול שצמוד למדד מושפע מהשינויים בו – ועליה או ירידה בו משפיעה בהתאם על גובה ההחזר החודשי. משכנתא צמודה למדד נפוצה בשני רכיבים של סל המשכנתא – ריבית קבועה צמודה למדד וריבית משתנה צמודה למדד.

בחירת מסלול משכנתא בתנאי אי ודאות – מסלול בריבית קבועה צמוד מדד

מעבר לכך, משכנתאות הצמודות לפריים יתעדכנו מיידית בגובה הריבית הנגבית מהלקוח בעלייה או בירידה של ריבית בנק ישראל (הפריים צמוד לריבית בנק ישראל) וכנגזרת מכך, יעלה או יירד גובה ההחזר החודשי

מלבד המשכנתא – יש כמובן עוד הלוואות שניתן לקחת כצמודות למדד – וגם הן יושפעו מהשינויים באופן זהה.

החסכונות והמדד 

המדד יכול להשפיע לא רק על ההלוואות, אלא גם על ערכם של החסכונות שלנו.

כשאתם בוחרים לחסוך כסף בפיקדון, אתם יכולים לבחור בפיקדון צמוד למדד, או בפיקדון שאינו צמוד לו. היתרון הגדול של פיקדונות צמודים הוא השמירה על ערכו של הכסף. למעשה, אם אתם מחזיקים בפיקדון צמוד למדד, מובטח לכם שלא תפסידו ריאלית, שכן בפיקדונות אלה גודל החיסכון צמוד לשינויים במדד המחירים לצרכן.

הקרן והריבית השוטפת צוברות את עליית המדד והן ישולמו למפקיד בסוף התקופה. עובדה זו הופכת אותם לחסכנות בטוחים, סולידיים ויציבים. לעומת זאת, בפיקדונות שאינם צמודים למדד, יש חשיפה לשינויי המחירים במשק, כלומר יכול להיות למעשה הפסד ריאלי אם הריבית שתקבלו תהיה נמוכה יותר משיעור התייקרות המחירים במשק.

לצד פיקדונות בבנק, קיים בישראל כלי השקעה ייחודי שנקרא אג"ח מדינה צמוד מדד – וגם הוא נועד להגן על המשקיעים מפני שינויי מחירים.

לחסכונות מסוג זה חשיבות גדולה במיוחד בתקופות שבהן יש אינפלציה גבוהה מאוד. בתחילת שנות השמונים למשל, בישראל, שררה לעתים אינפלציה תלת ספרתית ששחקה את ערך הכסף במהירות. בשנים האחרונות האינפלציה בישראל נמוכה יחסית, אבל הדבר אינו מחייב כמובן את העתיד.

למי זה מתאים?

החיסכון בהשקעות צמודות למדד מתאים למי שמבקש לשמור על ערכו של הכסף למשך תקופת הזמן שבה הוא סוגר את החיסכון – ואינו מחפש סיכוי לתשואה גבוהה על הכסף.

הפיקדון צמוד המדד ישמור בסבירות גבוהה מאוד על ערכו של הכסף – כאשר לתנודות השונות בשוק לא תהיה השפעה עליו. ניתן להשתמש בפיקדון גם לתקופות קצרות, אך החשיבות שלו גדולה במיוחד בחסכונות לטווח הארוך.

לצד אפיק השקעה זה, ישנם כמובן גם אפיקים מסוכנים יותר שבהם הסיכון להפסד ורווח משמעותי יותר, מדובר במסלולי השקעה כדוגמת פיקדון לא צמוד, השקעה במטבעות חוץ כדוגמת האירו והדולר, השקעה במניות, אגרות חוב של חברות ועוד.

לקבלת הצעות להלוואות ללקוחות כל הבנקים היכנס עכשיו

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש