שתף

איך לקבל את כספי הפיצויים ממקום העבודה?

כך תנצחו את הביורוקרטיה: "בנקרייט" מציגה בפניכם את הפירוט המלא של אופן שחרור כספי הפיצויים שצברתם במסגרת החיסכון הפנסיוני שלכם

14.07.2017

אם אתם עוזבים מקום עבודה ומעוניינים לשחרר את כספי הפיצויים שצברתם בחיסכון הפנסיוני, אתם עומדים בפני שורת צעדים ביורוקרטים שעליכם לבצע.

 

כמו כן, עליכם לזכור היטב את הדברים הבאים:

 

1. הכסף שלכם - במהלך שנות העבודה שלכם כשכירים הפרשתם כספים רבים לחסכון, לסעיפים שונים – לחיסכון פנסיוני, פיצויים וביטוחים שונים.

הכספים האלה הופרשו במקביל על ידיכם ועל ידי המעסיק, בגובה המותאם להסכם בינכם ושאינו פחות ממה שנקבע בחוק. כספים אלה נחסכו במוצרים פנסיוניים כגון: קופת גמל, קרן פנסיה ותוכנית ביטוח.

הכסף הזה שייך לכם.

 

2. הסכומים לשחרור - עם עזיבת מקום העבודה, במקרה של פיטורים וברוב המקרים גם של התפטרות, אתם יכולים לשחרר את הכספים שנחסכו למטרת פיצויים.

 

כדי לעשות זאת עליכם לקבל תחילה טופס 161 מהמעסיק. 

זהו טופס שהמעסיק ממלא עבור העובד, ומיועד למס הכנסה.

הטופס כולל נתונים על העובד כמו תקופת העבודה, גובה השכר לפיצויים, פירוט של כספי הפיצויים שנחסכו, מענקי פרישה ועוד. לאחר מכן עליכם לגשת עם מס הכנסה עם 3 תלושי שכר אחרונים, טופס 161 וטופס 161 א` שמהווה "הודעת עובד" למס הכנסה ובה מציין העובד מה הוא מתכוון לעשות עם כספי הפיצויים.

 

3. קבלת אישור - חשוב לדעת כי גם אם אתם לא מתכננים למשוך את כספי הפיצויים, צריך לקבל אישור בהתאם ממס הכנסה.

אם אתם צריכים לשלם מס על הפיצויים, אתם יכולים לבקש לפרוס אותו באמצעות טופס פריסת מס (116 ג`).

יש לכם גם אפשרות לדחות את ההתחשבנות עם מס הכנסה על כספי פיצויים / קצבה ולהעביר לקופה בקשה כזו, על מנת שהיא תסמן כספים אלה ככספים דחויי מס.

 

4. לוודא הקבלה - לאחר העברת הטפסים, מס הכנסה שולח עדכון לקרן הפנסיה/קופת הגמל/הביטוח שאצלם נמצאים כספי הפיצויים של העובד.

כעת, עליכם לוודא שכספי הפיצויים/תגמולים שלכם מועברים כנדרש – ושאתם מקבלים בזמן את הסכום הנכון.

 

5. המשך חיסכון - אם אתם מעוניינים להשאיר את כספי הפיצויים בקופת גמל, אתם יכולים לפתוח קופת גמל חדשה במעמד של עצמאי ולהעביר אליה את כספי הפיצויים.

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי מרגע זה יחולו עליהם כללי מס שונים כמובן.

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

לוח אירועים

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש