שתף

איך לחסוך בקלות אלפי שקלים בניהול חשבון העו``ש

15.09.2014

רק כמה עשרות אלפי ישראלים עברו עד עתה למסלולי העו"ש המוזלים שבנק ישראל הכריח את הבנקים להציע ללקוחות. שווה לכם לשקול להצטרף אליהם.
לפני חודשים אחדים נכנסו לתוקף תקנות חדשות של בנק ישראל, המחייבות את הבנקים להציע ללקוחות מסלולי עמלות פשוטים, ברורים ונוחים להבנה, לניהול חשבון העובר ושב. זאת, לאחר שבבנק ישראל נואשו מהתקווה כי הבנקים יפחיתו בעצמם את גובה העמלות, יקטינו את מספרן ויפשטו את השימוש במוצר הבנקאי הנפוץ והנחוץ ביותר. אגב, מניתוח סך העמלות שגבו הבנקים במחצית השנה הראשונה, עולה כי זה עמד על 7.25 מיליארד שקל, סכום דומה לתקופה המקבילה אשתקד. 

ניהול הכסף

למרות השקת המסלולים, על פי ההערכות, עד עתה הצטרפו רק כמה עשרות אלפי לקוחות למסלולים החדשים. זאת, למרות שהמסלולים מציגים מחירים אטרקטיביים וזולים באופן משמעותי לעומת העלות הרגילה של העמלות שנהגו הבנקים לגבות, ובבנק ישראל מעריכים כי יש עוד מאות אלפי לקוחות בנקאות בישראל שיכולים לחסוך לא מעט כסף באמצעות שינוי מסלול.
בבנק ישראל מעריכים כי הסיבה העיקרית למספר הנמוך, היא מחסור במודעות של הלקוחות לאפשרות. זאת, למרות שבנק ישראל אילץ את הבנקים לשלוח מכתב ללקוחות בנושא, בו מוסברים היתרונות הגלומים במעבר המסלול. בנק ישראל עצמו ממליץ באופן שוטף בדוחות ובפרסומים שלו בתקשורת לשקול הצטרפות לאחד המסלולים, שמגלמים הנחה משמעותית בניהול החשבון. כמו כן, בפיקוח על הבנקים מתכננים עוד צעדי שיווק כדי להגביר את המודעות למסלולים. 
שווה להכיר
על פי התקנות החדשות של בנק ישראל, הבנקים חייבים להציע לכל לקוח מסלול בסיסי ומסלול מורחב - כאשר למסלולים הללו יש מחיר נמוך בעשרות אחוזים לעומת המחיר הממוצע כיום בענף.
המסלול הבסיסי עולה עד 10 שקלים לחודש והמורחב 20-30 שקלים לחודש. המסלול הבסיסי כולל עד פעולה אחת על ידי פקיד ועד 10 פעולות בערוץ ישיר. המסלול המורחב, המיועד ללקוחות שצורכים שירותים מעל הממוצע, כולל עד 10 פעולות פקיד ועד 50 פעולות בערוץ ישיר. כמו כן קיים מסלול מורחב פלוס  שכולל את מספר הפעולות במסלול המורחב ושירותים נוספים לפי החלטת הבנק.
אם טרם הצטרפתם לאחד המסלולים, שווה לכם לבדוק כמה אתם משלמים כיום, ולראות אם כדאי לכם להצטרף לאחד מהם. פנו לבנק שלכם, ובדקו כמה פעולות אתם עושים בחודש ממוצע, ואיזה מהמסלולים החדשים הוא המתאים לכם ביותר. 
כמה זה עולה לנו
על פי נתוני הדוח השנתי של בנק ישראל, ההוצאה ממוצעת על העמלות לניהול חשבון עובר ושב ב-2013 הייתה 13.5 שקלים בחודש. מבדיקת הבנק עולה שבנק יהב הוא הבנק הזול ביותר - כשהעלות הממוצעת שלו היא רק 2.7 שקלים (יש לציין שבנק ירושלים כלל לא גובה עמלות). הבנק היקר ביותר הוא פאג"י שבו העלות הממוצעת של ניהול חשבון עו"ש היא 25.2 שקלים בחודש. דיסקונט הוא הזול מבין הבנקים הגדולים עם עלות של 12.5 שקלים, והיקר ביותר מבין הגדולים הוא הבנק הבינלאומי עם 16.8 שקלים. 
ולאיפה הולך הכסף?
לצד הרצון לדאוג ללקוחות, אחת הסיבות שמניעות את בנק ישראל לכפות התייעלות על הבנקים, היא מחקר שמגלה כי הם יעילים הרבה פחות מבמדינות אחרות – וכי חוסר היעילות הזה מגולגל ללקוח בעלויות שונות. 
המפקח על הבנקים דודו זקן פרסם דוח חדש באחרונה בנושא. על פי הדוח 60% מהוצאות התפעול של הבנקים בישראל יוצאות על משכורות, לעומת 45% בלבד במדינות OECD בממוצע. הריכוזיות במערכת הבנקאית בישראל גבוהה פי 2 מהממוצע במדינות אלה. בנוסף - 356 מנהלים הרוויחו יותר ממיליון שקלים, וכמחצית מ-45 אלף עובדי הבנקים בישראל מרוויחים יותר מ-20 אלף שקלים לחודש.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש