שתף

איך להיערך לקראת סוף שנת המס 2012?

מהם הדברים שיש לבצע עד ל-31 בדצמבר הקשורים להיערכות לקראת סוף שנת המס?

20.12.2011

כל עסק או חברה במדינת ישראל, כמו גם במדינות שונות ברחבי העולם, חייבים בהכנת התיק העסקי לקראת השנה החדשה, הדבר כולל סגירת התחייבויות למוסדות שונים כגון: מס הכנסה, מע"מ או אפילו ביטוח לאומי. מי שמבצע זאת עבור אותו עסק או עבור אותה חברה, ברוב המקרים, הוא רואה החשבון שאחראי לסידור התיק והכנתו לקראת פעילות לשנה החדשה.

מהם הדברים שיש לבצע עד ל-31 בדצמבר הקשורים להיערכות לקראת סוף שנת המס?

ניתן לשים את האצבע על מספר דברים בולטים, אותם חייב כל בעל עסק או כל בעל חברה לעשות עד לתאריך 31 לדצמבר:

1. הדבר הראשון בו נדון הוא בדיקת חבות למוסד לביטוח לאומי - כדאי להכין ולבצע את כל ההליך הקשור למוסד לביטוח לאומי עוד במהלך חודש דצמבר, זאת על מנת ששנת 2012 תיפתח ברגל ימין עבור אותה חברה, בכך יוכל למנוע אותו בעל עסק תשלום גדול מידי או קבלת החזר שלא לצורך. לקראת שנת 2012 צריך לתת את הדעת על המלצות וועדת טרכטנברג בכל הקשור להפרשה לביטוח לאומי, יש לבדוק בצורה קפדנית את שיעור דמי הביטוח הלאומי שיקבעו בפנקס התשלומים של אותה שנה, לאור העובדה כי תוקנה תקרת ההכנסה החייבת בתשלום דמי ביטוח לאומי.

2. הדבר השני החשוב אותו חייב כל בעל עסק או חברה לעשות הוא, בדיקת חבות מס ההכנסה לשנת 2012 - גם כאן בדומה לכתוב בסעיף הראשון, יש לתכנן ולהכין את החברה לשנת המיסים הבאה. הדבר יעשה על ידי בדיקה מעמיקה לרווחים שנצברו במהלך תקופת שנת 2012, הקדמת תשלומים ודחיית הכנסות מהווה פתרון מצוין עבור עסקים רבים, זאת בעקבות המלצות וועדת טרכטנברג שממליצה על הישארות בנטל המס הקיים, שלמגינת רבים היה אמור לרדת. מנגד חברות רבות מפרישות דיווידנדים לבעלי אחזקת המניות בחברה כבר בשנת 2011, זאת משום שהוועדה ממליצה לעלות את המס המוטל על חלוקת דיווידנדים בכ- 5%.

3. הדבר הנוסף אותו צריך לבצע הוא, מיצוי הניכויים והזיכויים האישיים הניתנים ליחידים - כידוע ניכויים וזיכויים שלא ינוצלו באותה שנת מס, לא יוכלו להיות מועברים לשנת המס הבאה. דברים נוספים שניתן לעשותם הם:

 • יציאה ללימודים והשתלמויות
 • השקעה במחקר ובפיתוח
 • תרומות למוסדות מוכרים ועוד.
 • כל אלה יחושבו בשנת המס הנוכחית ולא יועברו לשנת המס הבאה.
 • בנוסף, על השכירים שבינינו לגשת למס הכנסה, במידה ועבדו בעבודה נוספת, זאת כדי להכין את טופס תיאום המס, בכך יקבלו אותם מועסקים אישור לתשלום מס מופחת באותה שנת מס.
 • בנוסף על סעיפים אלו, קיימים עוד מספר סעיפים אחרים אותם צריכים לבצע לפני פתיחת שנת המס החדשה. לא רק בגלל שהמלצות וועדת טרכטנברג עלולות לשנות חלק מהם, אלא בגלל שלעיתים שינוי או עשייה של דבר כזה או אחר יכולים לחסוך כסף רב עבור אותה חברה.

 המלצות נוספות של וועדת טרכטנברג בהקשר לפעילות שיש לבצע לפני סוף שנת המס:

המלצות וועדת טרכטנברג העלו על סדר היום הציבורי את כל הקשור באפיון החברות והעסקים הקטנים והגדולים. חברות רבות עוד מנסות להתאים את הצעדים בהם ינקטו בעקבות ההמלצות החדשניות שהונחו על שולחן הממשלה, כדי ליהנות מהטבת מס כזו או אחרת שקיימת בשנת 2011, אך כבר בתאריך 1.1.2012 כבר לא תהיה עוד קיימת.

כעת נדון במספר שינויים שקיבלו את אישור הממשלה ויכנסו לתוקפם כבר בתחילת שנת המס הבאה:

 • אב לילד עד גיל 3 שנים יקבל שתי נקודות זיכוי נוספות במס הכנסה בשווי של כ-400 שקלים.
   
 • הורדת שיעור המס השולי במדרגת המס השלישית מכ-23% לכ-21%.
   
 • העלאת תשלום המס הנגבה מיחידים שהכנסתם גבוהה מ-40,231 מ-44% שישולמו עד לתאריך 31-12-2012 ו- 48% שישולמו החל מתחילת שנת המס 2012 ואילך ועוד תקנות רבות נוספות שנכנסות לתוקף השנה.

 

חשוב לזכור, כי לכל אחד מהעסקים חובות שונים למוסדות אלו ולמוסדות אחרים הקיימים במדינה, וכי יש לתת את הדעת במיוחד בעקבות אימוץ החלטות וועדת טרכטנברג על-ידי ממשלת ישראל, שלעיתים יכול לבוא לקראת אותו בעל עסק, ולהקל עליו את התשלומים לשנת המס הנוכחית, ולעיתים יכול לבוא לרעת אותו בעל עסק ולהכביד עליו את נטל המס המשולם כחוק למדינה.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש