שתף

איך לבחור מנהל תיקים?

הכתבה הבאה תוכל לעזור לכם לדעת איך למצוא מישהו שינהל עבורכם את תיק ההשקעות שלכם

05.01.2014

ואתם חשבתם שכשיהיה לכם כסף תוכלו לנוח על זרי דפנה. אבל, אלו שיש להם כסף יודעים שלנהל אותו זה תיק. תיק לא קטן שדורש התעסקות אינטנסיבית, מומחיות, אחריות, וכן... גם כישרון. 

הכתבה הבאה תוכל לעזור לכם לדעת איך למצוא מישהו שינהל עבורכם את ה"תיק" הזה.

קצת על ניהול תיקים:

ראשית, ניהול תיקים מיועד ללקוחות שהיקף הנכסים הפיננסיים שלהם עומד על 150 – 200 אלף שקלים לפחות.

בבתי השקעות קטנים דרישות הסף גבוהות יותר.

מנהל תיקים מורשה (ברוקר) הוא אדם שקיבל רישיון מתאים מהרשות לניירות ערך לאחר שעבר את בחינות הרשות וסטאז'.

מנהל תיקים חייב לעבוד במסגרת חברה שגם לה יש רישיון לעסוק בניהול תיקים.

בארץ יש עשרות חברות העוסקות בניהול תיקים.

חלקן שייכות למגזר הבנקאי וחלקן שייכות לגופים חוץ בנקאיים - בתי השקעות (הרשות לניירות ערך מפרסמת את רשימת החברות ומנהלי תיקים המורשים לעסוק בניהול תיקים ).

יחד עם זאת, מתוקף תפקידו רשאי מנהל התיקים לבצע, בהתאם לשיקול דעתו, פעולות בחשבונות של לקוחותיו. זאת, בשונה מיועץ השקעות, שיכול לייעץ, אך אינו יכול לבצע שום פעולה בחשבונכם.

רב המשקיעים אינם עוקבים, ואינם יכולים לעקוב אחר כל שינוי בשוק. כאשר השוק נמצא בעלייה ניהול הנכסים הפיננסיים נוח יותר.

אולם, לעתים השוק הפכפך, ולפעמים הוא פשוט יורד ואז לכל פעולה בתיק הנכסים יש משקל רב יותר.

מנהל תיקים אישי, כאיש מקצוע המתמחה בניתוח השוק וניהול סיכונים, מקבל עבורכם החלטות יומיומיות.

כגון: אם להיכנס לשוק או לצמצם חשיפה לאפיק השקעה מסוים, לשנות את תמהיל ניירות הערך בתיק, לנקוט פעולות בתיק שיקטינו את הסיכון כשהמגמה משתנית ולבחור דרכי השקעה שפחות חשופות לסיכונים.

כל זאת, בהתאם לצרכים שהגדרתם לו ביחס לדרגת הסיכון הרצויה לכם במצבי השוק המשתנים.

אלו הקריטריונים החשובים להשוואה בין מנהלי תיקים:

מוניטין ורושם ראשוני - חשוב כי החברה תהיה בעלת מוניטין ובעלת ניסיון. כדאי לקבל כמה שיותר המלצות ממשקיעים אחרים, חברים ומיועצי ההשקעות בבנק שלכם. חשוב לקבוע פגישה בחברה על מנת לקבל רושם אישי על ההתנהלות בה. תקבעו פגישה עם מספר חברות ועם מנהלי תיקים שונים.

מדיניות ההשקעות של החברה ושל מנהל התיקים - בידקו האם היא מתאימה לצרכים שלכם כמשקיעים.

הרקורד של מנהל התיקים – יש לבחון את הביצועים לאורך זמן הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. הרקורד מורכב הן מהתשואה שהתקבלה, אבל לא פחות חשוב: מרמות הסיכון בהן משקיע מנהל התיקים. שימו לב לנורות אדומות כמו הבטחות שווא בדבר תשואות גבוהות.

עלויות - מנהל התיקים מקבל על השירות דמי ניהול, אשר גבוהים יותר ככל שהתיק קטן יותר, או ככל שמרכיב המניות בתיק גדול יותר. בנוסף, הבנק גובה עמלות קניה ומכירה על פעולות בניירות ערך ודמי שמירה. אם חשבונך מתנהל בגוף שהוא חבר בורסה במקום בבנק, עמלות הקניה והמכירה נמוכות יותר, ויחסכו גם את דמי שמירת ניירות ערך (ני"ע). חשוב לא להתפתות לדמי ניהול נמוכים. חשוב יותר לבחור מנהל תיקים מוצלח, גם אם דמי הניהול שהוא גובה גבוהים יותר. עלויות הניהול ייראו לכם שוליות לעומת ההפסד שיכול להיגרם לכם מניהול כושל של התיק.

תהליכי העבודה לקבלת ההחלטות הנהוגים בחברה.

• כיצד מנהל התיקים מגן על התיק במצב של ירידות שערים (זוהי שאלה לגיטימית וחשובה, שכן זו אחת הסיבות העיקריות להעברת תיק הנכסים שלכם לידי מנהל תיקים אישי).

• וודאו שתזכו לשירות הולם לאחר ההתקשרות. בחרתם מנהל תיק, כעת תצטרכו לפתוח חשבון בנק נפרד המיועד לניהול כספים, ולחתום על ייפוי כוח המאפשר לברוקר לבצע עבורך פעולות קנייה ומכירה של ניירות ערך (חשוב לזכור! ייפוי הכוח מוגבל לפעולות אלו בלבד, ואינו מאפשר, למשל, משיכת כספים מהחשבון).

לקבלת הצעות להשוואת מנהלי תיקים – לחץ כאן

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לבחירת מנהל תיקים, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש