שתף

איגוד חברי הבורסה: נפחית העמלות על ניירות ערך

חברי איגוד חברי הבורסה דורשים לחייב את הבנקים לחשוף בפני הלקוחות את העמלות שהם משלמים על ניהול ניירות ערך – כדי שיוכלו להתחרות בהם

15.01.2014

הרגולטורים בישראל פועלים במרץ בחודשים האחרונים במטרה להגביר את התחרות על ליבו של הלקוח בקרב חברות הפיננסים השונות - הבנקים, חברות הביטוח, בתי השקעות ועוד.

שוק הפיננסים בישראל, כך מעריכים הרגולטורים, אינו תחרותי מספיק בשל חסמים רבים שמונעים מעבר פשוט מגוף אחד למשנהו, בשל מחסור בשקיפות ביחס לעלויות האמיתיות שמושתות על הלקוחות ובשל היתרונות שיש ללקוחות מאורגנים על פני לקוחות פרטיים שאינם נכללים בקבוצות כאלה ואחרות כמו ועדי עובדים ומועדוני לקוחות.

לאחרונה החל יישומו של דו"ח ועדת זקן, ועדה שבדקה את הדרכים השונות להגביר את התחרותיות בענף.

בראש הוועדה עמד המפקח על הבנקים, דודו זקן, והיא גיבשה שורת המלצות שנועדו להגביר את התחרות בשוק הפיננסים, ולהפחית את הרווחים העודפים שנוצרים לבנקים בישראל בשל המחסור בתחרות.

"לשדרג את התעודה"

אחת ההחלטות המשמעותיות שקיבלה הוועדה היא לחייב את הבנקים לשגר ללקוחות תעודת זהות בנקאית.

זהו למעשה דיווח כתוב שבו יהיה בין השאר פירוט מלא של נתוני האשראי לפיהם מחשבים הבנקים את עלויות הריבית שהם גובים מהלקוח בהשוואה ללקוחות אחרים.

נתון זה יוכל לאפשר ללקוחות המעוניינים בכך לפנות לבנקים אחרים ולקבל הצעות מתחרות.

נתון זה לא היה שקוף ללקוחות עד כה, ולכן לא יכלו לעשות בו שימוש.

זקן מקווה שחשיפת הנתונים תכניס גם את הגופים המוסדיים לתחרות על ליבם של הלקוחות הפרטיים, מאחר שהם יוכלו לתת הלוואות ללקוחות אלה ללא צורך בהשקעת זמן ומשאבים בבדיקת נתוני האשראי שלהם.

איגוד חברי הבורסה פנו באחרונה אל המפקח בבקשה שתעודת הזהות הבנקאית שהוא הורה לבנקים להנפיק החל מהשנה הבאה, תכלול גם דיווח מלא על כלל הפעולות והתנועות שבוצעו בניירות הערך של הלקוח ועלותן.

כל זאת, כדי לייצר תחרות לא רק במתן אשראי ללקוחות הפרטיים, אלא גם בעמלות המסחר בניירות ערך שלהם.

פער גדול

איגוד חברי הבורסה החליט לשגר את הבקשה, מאחר שחש כי נושא העמלות אינו זוכה לטיפול נמרץ דיו.

דו"ח זקן שבדק את הנושא קבע בזמנו כי לקוחות הבנקים משלמים כיום בממוצע עמלת ניירות ערך בגובה של 0.35%, זאת בהשוואה לעמלה של 0.1% אצל חברי הבורסה - פער של יותר מפי שלושה.

מהדו"ח עלה עוד כי הבנקים גובים בסך הכל יותר מ-3 מיליארד שקלים בשנה מעמלות על פעולות בניירות ערך, כך שהפחתת העמלות עשויה להחזיר לידי הלקוחות מאות מיליוני שקלים בשנה.

חברי הבורסה כתבו לזקן כי הם מתכוונים להגביר בעתיד הקרוב את התחרות לשירותי העמלות שמציעים כיום הבנקים ובתי ההשקעות.

לדבריהם, הם יוכלו, באמצעות הנתונים שישוגרו אל הלקוחות בתעודות הזהות הבנקאיות שלהם, להציע להם לבצע השוואת מחירים ולקבל שירותים שונים וזולים יותר ישירות מחברי הבורסה.

הם טוענים גם כי התחרות תגביר את רמת המסחר בבורסה, שסובלת מדשדוש ממושך, ותפחית את עלויות מימון ניירות ערך.

חברי הבורסה מבטיחים כי יציעו תעריפי עמלות נמוכים יותר לחלק גדול ממחזיקי תיקי השקעות, ויספקו שירותים נוספים למגזר הלקוחות הקמעוניים. להערכתם, רוב מחזיקי תיקי ההשקעות בבנקים נמנים על בעלי דירוג אשראי גבוה, ולכן יוכלו להציע להם הצעות משתלמות במיוחד.

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לבחירת מנהל תיקים, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש