שתף

אושר סופית: איסור כולל על מסחר באופציות בינאריות בישראל, גם ללקוחות בחו"ל

על פי חוק שאישרה הכנסת, הצעה של אופציה בינארית או מכשיר פיננסי מסוג אחר ששר האוצר יקבע, ע"י זירות הסוחר המנוהלות בישראל והפונות גם ללקוחות בחו"ל, תהווה עבירת מקור על פי חוק איסור הלבנת הון

24.10.2017

הכנסת אישרה במהלך היממה האחרונה בקריאה שנייה ושלישית, ברוב של 51 קולות וללא מתנגדים, את הצעת חוק ניירות ערך, האוסרת על מסחר באופציות בינאריות בזירת סוחר, בין אם הזירה פונה ללקוחות בישראל ובין אם היא פונה ללקוחות מחו"ל.

 

הצעת החוק מעניקה סמכויות אכיפה לרשות ניירות ערך בכל הקשור לפעילותן של זירות הסוחר המנוהלות בישראל והפונות גם ללקוחות בחו"ל.

 

על פי הצעת החוק הצעת מכשיר פיננסי מסוג אופציה בינארית או סוג אחר, לפי קביעה של שר האוצר, מהווה עבירת מקור על פי חוק איסור הלבנת הון.

 

"מכיוון שחוק ניירות ערך מגן רק על משקיעים בישראל, האיסור האמור חל רק על פנייה או הצעה ללקוחות בישראל. מצב דברים זה מאפשר לזירות סוחר הממוקמות בישראל להציע ללקוחות מחוץ לישראל לסחור באמצעותן במכשירים פיננסיים שונים, ובפרט באופציות בינאריות, בלא הסדרה או פיקוח שלרשות ניירות ערך, אם הן אינן מאפשרות גישה ללקוחות בישראל.

 

כתוצאה מכך, החלו להגיע לרשות, למשטרה ולרשויות נוספות בישראל, תלונות רבות וקשות מצד רשויות מחוץ לישראל ואזרחים של מדינות זרות, בנוגע לפעילותן של חברות מישראל כלפי לקוחות במדינות שונות, בעיקר מפעילות באופציות בינאריות.

 

התברר כי בחלק מהמקרים המסחר המוצע בזירות הסוחר מהווה אף כסות לפעילות עבריינית, כגון פעילות המהווה מרמה והונאה.

 

תופעה זו של פעילות חברות ישראליות במדינות שונות הגיעה כיום לממדים היוצרים הדים שליליים נרחבים בעולם, תוך גרימת נזק תדמיתי משמעותי לישראל בכלל, ולשוק ההון בישראל בפרט, ועלולה ללבות אנטישמיות", נכתב בהצעת החוק.

החוק ייכנס לתוקף שלושה חודשים מיום פרסומו ברשומות.

 

אופציה בינארית היא עסקה בה לרוכש האופציה הבינארית מובטח רווח קבוע אם אירוע מסוים יתקיים, או הפסד של מלוא השקעתו אם אותו אירוע לא התקיים בטווח זמן מסויים.

 

לרוב, האירוע הוא תשובה לשאלה האם שער נכס בסיס מסוים, לדוגמה: שער מטבע או מדד מניות, יהיה במועד הפקיעה מעל או מתחת לשער שנקבע בעסקה, או לא.

 

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לבחירת מנהל תיקי השקעות, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש